Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o klubu NHL

Článek 5.6. Sydor hraje o Stanley Cup!  Mike Heika

Dlouholetý zadák Stars se v Tampě musel naučit novým věcem

Darryl Sydor

Darryl Sydor přiznává, že v jeho kariéře byly časy, kdy se dostatečně dobře neuměl vypořádat s tlakem, který je kladen na hráče v play - off.

Sydor býval vždy až přespříliš sebekritický a podle svých slov by ještě před, dvěma třemi lety nebyl schopen tak lehce přejít chyby, kterých se v letošním play - off dopustil. Zcela určitě by ho poslala do kolen fatální chyba v šestém finálovém utkání Východní konference, kdy doslova namazal do brejku protivníkovi. A zcela určitě by se stáhl do své ulity po výkonu ve třetím finálovém utkání Stanley Cupu, kdy byl na ledě u dvou obdržených gólů v síti Lightnings.

"Vyvolává to špatné vzpomínky, to Vám tedy řeknu. Byly doby, kdy to na mou hru mělo ohromný negativní dopad. Když udělám chybu teď, už to neberu tak vážně. Něco takového se prostě stává. Za ty roky už jsem přece jenom dozrál. Teď už vím, že to není konec světa."
Darryl Sydor, obránce Tampy Bay

Sydor sám sebe nikdy v Dallasu neřadil mezi nejlepší obránce týmu. Přestože v dresu Stars, převážně v páru se Sergejem Zubovem, prožil sedm úspěšných sezón (každou z nich zakončil s plusovou statistikou v hodnocení +/- a na ledě trávil v průměru 21 minut), vždy se pokládal za čtvrtého až pátého zadáka týmu. Za dvě účasti v Utkání hvězd v letech 1998 a 1999 Sydor podle svých slov vděčí hlavně svým parťákům z obrany - Sergeji Zubovovi, Derianu Hatcherovi, Richardu Matvichukovi a Craigu Ludwigovi. Mezi nimi by dle Sydora svými výkony nepropadl žádný obránce.

Oni byli jistotou; oni byli těmi, kdo mu byli neustále oporou. Ale když byl v létě vyměněn do Columbusu, tak všechno tohle skončilo. Musel se naučit hrát bez podpory těchto výborných zadáků. Musel začít hrát jinak.

Teď už nebyl hráčem, který byl neustále druhým obráncem podporován, teď už nebyl hráčem, od kterého se čekala především útočná aktivita. Teď byl nasazován proti nejlepším hráčům soupeře a měl se starat hlavně o to, aby tým neinkasoval. Jeho nová role je nyní měřena tím, kolika špatným věcem v obraně dokáže zabránit a ne tím, kolika dobrým věcem v útoku napomůže.

"Moje úloha v týmu se hodně změnila a chvíli trvalo, než jsem tomu přivykl. Snažím se teď dělat věci podobně, jako je v Dallasu dělali Hatch, Matty a Luds, protože od nich vždy bylo co se učit. Ani Vám nemohu říci, jak hodně mi teď pomáhají léta strávená v Dallasu."
Darryl Sydor, obránce Tampy Bay

To bylo rozhodující ve čtvrtém utkání finálové série. Ve třetím utkání finále totiž Sydor jako poslední zadák propadl, když svým bodyčekem netrefil Jarome Iginlu, který vzápětí poslal Flames do vedení. Taková hrubka ho mohla psychicky nalomit, zvláště v situaci, kdy bylo téměř jisté, že jeho parťák z obrany Pavel Kubina nebude následující zápas vinou zranění hrát.

Sydor byl nucen přesunout se z místa levého obránce na pravou stranu a zvyknout si na nového partnera. Nic z toho ho však nevyvedlo z míry a i jeho 22 téměř bezchybných minut na ledě přispělo k tomu, že Tampa dokázala sérii srovnat na 2:2.

A přestože se dvaatřicetiletý rodák z Alberty nikdy nestavěl do role lídra, jeho hlas po porážce v prvním utkání série zazníval v kabině možná nejhlasitěji.

V zasmušilé šatně Lightnings se Sydor postavil a všem svým spoluhráčům řekl, že to, co dnes předvedli, nebylo dobré. Řekl jim, že už dvakrát ve finále byl a že ví, co je to výhra a prohra ve finálové sérii. A že vždy velmi litoval těch okamžiků, kdy tým ze sebe mohl vydat více. Byla to řeč přímo od srdce.

"Syd není velký řečník, takže když něco řekne, lidé ho poslouchají. Jeho slova nás přinutila se zamyslet."
Brad Lukowich, obránce Tampy Bay a také bývalý zadák Stars

Ironicky právě toho se Sydor chce v těchto dnech vyvarovat. Nechce se zamýšlet nad chybami, které se staly, chce se dívat dopředu.

"Nemůžete se vinit za každý špatný moment, který v zápase předvedete. Chvíli to trvalo, ale teď už to vím."
Darryl Sydor, bývalý obránce Stars

šipka Překlad článku: Kamil Šamulák
šipka Použité zdroje: Dallasnews.com
šipka Počet shlédnutí článku: 287813


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist