Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o klubu NHL

Článek 7.1. Turco může i nadále spasit Stars  Kamil Šamulák

Svými posledními výkony dává týmu naději na úspěch

Marty Turco tak jak ho známe

Marty Turco se omlouvá, že na začátku sezóny předváděl tak slabé výkony.

Brankář, který v minulé sezóně dosáhl nejnižšího průměru inkasovaných branek od konce druhé světové války, nastoupil o týden později do tréninkového kempu. Vypadalo to, jako by i do sezóny nastoupil o něco později, konkrétně o šest týdnů.

Samozřejmě, když sezóna v říjnu začala, chytal. Ale nebyl to ten stejný brankář, který minulou sezónu svými výkony ohromoval diváky a protivníky dováděl k šílenství. Nebyl to ten brankář, se kterým vedení podepsalo tříletý kontrakt na 12 mil. dolarů.

"Byl jsem hodně zklamaný z toho, že jsem na začátku sezóny, kdy tým střílel docela dost branek, nedal svými výkony spoluhráčům šanci na dobrý vstup do sezóny. Ale to už skončilo."
Marty Turco, brankář Dallas Stars

Vypadá to, jako by byl Turco, skutečný Turco, zpátky

Na startu sezóny Turco bojoval snad se vším. Se špatným vykrýváním prostoru, s nedostatkem trpělivosti, s nedobrou rozehrávkou - věcí, kterou zvládá mezi brankáři asi nejlépe v lize. Inkasované góly a prohry se vršily jedna na druhou. Největší krizi zažil asi 19. listopadu při remíze 3:3 s Mighty Ducks. Všechny tři góly padly po jeho chybě, včetně posledního gólu, kdy si skákající střela z poloviny hřiště našla mezi jeho betony cestu do branky.

V prvních osmnácti zápasech měl pasivní bilanci (6 výher-8 proher- 3 remízy), průměr branek na zápas 2,60 a procentuální úspěšnost zákroků na slabých 88,9%. Dvakrát byl střídán a trenér Dave Tippett se několikrát veřejně vyjádřil v tom smyslu, že nemá ponětí, co se děje s jeho brankářskou jedničkou.

Ale v posledních 14-ti zápasech se toho hodně změnilo. Má aktivní bilanci (7 výher, 6 proher, 1 remíza) a ta není lepší jen proto, že tým nestřílí branky. Drží průměr 1,50 branek na zápas a dosáhl v nich úspěšnosti zásahu 93,7%, ve dvanácti z posledních 14-ti zápasů nepustil více než dvě branky. V pěti z nich pustil za svá záda jen jednu nebo žádnou střelu.

Již nemůže být obviňován z toho, že je příčinou špatných výkonů Stars.

"Každý elitní tým v lize má hráče, od kterého se očekává více než od
ostatních. Často je to sice nespravedlivé, očekávat od jednoho hráče, že pozvedne celý tým, ale tak to v NHL prostě chodí. Turco se dlouho snažil dokázat, že má na to být tahounem týmu. Minulou sezónu se mu to podařilo a teď se znovu vrací do stejné formy."

Dave Tippett, trenér Stars

Turco prohlásil, že jeho výkony z několika posledních zápasů mu dopomohly k větší sebedůvěře a k jistějším zákrokům. Ocenil práci trenéra dallaských brankářů Andyho Mooga a příčinu svých zlepšených výkonů vidí i v tom, že obránci nyní zblokují mnoho z protivníkových střel a snaží se, aby měl neustále volný výhled.

"Cítím se teď na ledě mnohem jistěji a věřím tomu, že začneme hrát lépe."
Marty Turco, brankář Stars

V posledních 14 utkáních podával Turco mnohem lepší výkony než v počátečních osmnácti. Následující tabulka udává statistické porovnání obou zmiňovaných údobí.

8. října až 19. listopadu 21. listopadu až 20. prosince
Rekord (počet výher- počet proher- počet remíz) 6-8-3 7-6-1
Průměr branek na zápas 2,60 1,50
Procento úspěšnosti zásahů 88,9% 93,7
Čistá konta 0 2
Počet utkání s nejvíce jednou inkasovanou brankou 5 8
Počet utkání se třemi a více inkasovanými brankami 8 2

šipka Použité zdroje: Dallasnews.com
šipka Počet shlédnutí článku: 288500


  Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod | odeslat
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist