Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o klubu NHL

Článek 14.12. Dokáže Turco překonat špatný začátek?  Kamil Šamulák

Brankář Stars se pokouší dostat do formy z minulé sezóny

Náplň jejich práce je zcela jednoznačná: brankář Marty Turco má chytat puky a Andy Moog mu v tom má co nejvíce pomáhat.

V současné situaci je práce Andy Mooga, trenéra dallaských brankářů, o něco obtížnější než ta Turcova.

Minulou sezónu Moog v klidu sledoval, jak jeho svěřenec ve své první sezóně na místě brankářské jedničky láme rekordy NHL, dosahujíc v základní části průměru 1,72 inkasovaných branek na zápas, což je nejlepší výkon od roku 1940.

Marty Turco

V letošní sezóně je však Moog nucen pozorovat rozporuplné výkony svého svěřence. Řada lidí to přisuzuje faktu, že vinou vyjednávání o nové smlouvě (nakonec podepsal na tři roky za 12 mil. dolarů) zmeškal Marty Turco první týden tréninkového kempu. Turco pouští laciné góly a jeho dobrá rozehrávka je ta tam. Odchytal však i několik zápasů, včetně dvou posledních, kde předvedl několik klíčových zákroků a udržel tým v naději na dobrý výsledek.

"Nevyrovnané výkony podle mne pramení z přemíry snahy. Je přemotivován, až moc se snaží být perfektním, bezchybným gólmanem. Ale nedivím
se tomu. Hodně se totiž od něj očekává. Minulá sezóna mu vyšla nad očekávání dobře, na začátku té letošní podepsal pro něj velmi výhodný kontrakt. Možná to ho nutí myslet si, že musí být bez chyby."

Andy Moog, bývalý gólman NHL

Jak z toho Turca ale dostat? Andy Moog už několikrát řekl, že klíčem k vyřešení stávajících problémů je trpělivost. Dle Mooga musí být Turco v brance trpělivější a zaujímat brankářský postoj vždy až v tu správnou chvíli. Dnes to dělá příliš brzo. Příliš rychle jde do podřepu. Dokonce i v situaci, kdy protihráč ještě není ve výhodné střelecké pozici, zaujímá Turco klasický brankářský postoj. To je třeba změnit.

Alespoň navenek se zdá, že Turco neztratil jednu z klíčových vlastností výborného brankáře - krátkou paměť. Sám ví, že nechytá tak, jak by mohl. Nemyslí však na to, nezatěžuje tím svou mysl. Nenechává se špatnými výkony ze začátku sezóny rozladit.

A jestli mají tři poslední zápasy něco naznačit, tak asi to, že Turco je schopen zopakovat výkony z minulé sezóny. Poté co v zápase s Anaheimem inkasoval tři laciné branky a byl hlavní příčinou toho, že tým si na své konto nepřipsal plný bodový zisk, začal chytat mnohem lépe. V následujícím utkání proti Los Angeles pustil za svá záda jenom jednu střelu a skvělým výkonem v poslední třetině pohlídal týmu vítězství. Proti St. Louis dobrý výkon zopakoval, především ve druhé třetině předvedl několik neuvěřitelných zákroků (včetně zneškodněného trestného střílení) a celých 60 minut držel naděje týmu na vítězství.

"Nevydařený začátek je třeba hodit za hlavu. Musím pokračovat v dobrých výkonech z několika posledních zápasů. Když věci nejdou tak jak chcete, je třeba se z toho poučit a rychle na to zapomenout."
Marty Turco, brankářská jednička Stars

Náhradní gólman Stars Ron Tugnutt věří, že jestli Turco dokáže odchytat tři čtyři dobrá utkání v řadě, vrátí se mu forma z minulé sezóny.

"Minulý rok mu věci vycházely až moc snadno, nečelil žádným krizím. Někdy je to však potřeba. Můžete se z toho totiž hodně poučit a jakmile přijde krize znovu, netrvá vám už tak dlouho jí překonat. Věřím tomu, že jemu i týmu nepovedený začátek pomůže a nastartuje je k lepším výkonům."
Ron Tugnutt, náhradník Marty Turca

Nevyrovnaný začátek

V posledních dvou zápasech předvedl Turco dobré výkony, ale za celý začátek letošní sezóny jsou jeho výkony značně rozpačité. Minulou sezónu na tom byl nesrovnatelně lépe. Turco letos nastoupil k 20 z prvních 21 zápasů týmu, minulou sezónu na stejný počet utkání potřeboval 26 zápasů Stars. Zde nabízíme srovnání:

'03-04 Kategorie '02-03
7-9-3 Bilance výher - proher - remíz 12-5-3
2,50 Průměr branek na zápas 1,62
89,5% Úspěšnost zásahů 93,5%
0 Čistá konta 4
48 Celkový počet inkasovaných branek 33
459 Střely 509
1 154 Počet odchytaných minut 1 219
2 Série po sobě jdoucích vítězství 4

šipka Použité zdroje: Dallasnews.com, Dallasstars.com
šipka Počet shlédnutí článku: 287812


  Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist