Dallas Stars czDallas Stars cz
Neoficiální české stránky Dallas Stars, klubu NHL
Hledání

Článek 22.4. Historie se opakuje  Radek Štolpa

Dallas Stars je prokletím Edmontonu

Hvězdy jsou pro Olejáře doslova prokletím. Za posledních sedm let se tyto týmy potkaly v play - off celkem šestkrát a pětkrát se podařilo postoupit Dallasu. Pouze jednou se radoval Edmonton a jeho vítězství v sérii má již docela vousy. Je totiž z roku 1997.

Přitom série v počátku nevypadala pro Edmonton zdaleka špatně. Hvězdy úvod podcenily a Edmonton dokázal hned první zápas vyhrát. A i když jej Dallas ve druhém zápase doslova deklasoval, dokázal ve třetím zápase mistrně využít absence Deriana Hatchera Všichni v Edmontonu věřili, že tentokrát to konečně vyjde. Nevyšlo.

Dallas dlouho nemohl najít optimální tempo, jakoby hledal motivaci, jakoby soupeře podcenil. Za nepříznivého stavu se ovšem naplno projevila kvalita jeho hráčů. Hvězdy zřejmě potřebují zvýšený tlak na to, aby předvedly, proč jsou jedním z nejlépe placených týmů v lize. Tři zápasy po sobě rozhodly ve svůj prospěch a sérii po šesti dějstvích ukončily ve Sky Reach Centru.

Turco se po slabším začátku zvednul

V obou vítězných zápasech nachytali Olejáři na švestkách gólmana Marty Turca. Nováček v play off nevstoupil do soutěže nejjistěji a v prvním utkání neexceloval. Když ve třetím zápase svůj vlažný výkon zopakoval, zdálo se, že tudy může vést cesta do druhého kola. Nevedla. A to i přesto, že se nesčetněkrát snažili Turca všemožně vyprovokovat k faulům, vyvést ho z rovnováhy nebo alespoň znervóznět.

Nájezdy před branku, důrazné dohrávání útočných akcí, všech těchto prvků bylo ve hře Edmontonu dost a dost. V pátém zápase Georges Laraque nohou úmyslně zasáhl za brankou rozehrávajícího Turca přímo do kotníku, se kterým gólman Dallasu skoro dva měsíce laboroval. Turco se nenechal rozhodit. Přes počáteční nevyrovnanost se dokázal dát dohromady a vrátil se ke svým výkonům ze základní části.

"Marty předvedl v pátém a šestém zápase několik klíčových zákroků a dal nám šanci na vítězství."
Dave Tippett, trenér Stars

Edmonton nevyužil slibné vedení

Ve čtvrtém zápase mohli Olejáři utéct do dvouzápasového vedení. Místo toho však dovolili Hvězdám srovnat. Povadlý prapor Dallasu pozvedly největší opory. Zubov po asistenci Modana vstřelil úvodní gól utkání.

"Celou sezónu tvrdě pracujeme. Po celých 82 zápasů bojujeme s mnoha překážkami a je na nás vyvýjen velký tlak. Snažíme se ne jen o to aby
jsme se dostali do play - off, ale o to aby jsme měli vývoj série ve svých rukou a když se do té pozice dostaneme, nejsme schopní dovést sérii do vítězného konce."

Craig MacTavish, trenér Oilers

Kapanen a Robidas nezklamali

Když domácí ve třetí třetině srovnali, okamžitě je usadil zpět Stu Barnes a vítězství pojistil Niko Kapanen. Právě jeho výkony si trenér Tippett velice pochvaloval. I on sám měl po základní části obavy jak Kapanen bude snášet psychický tlak ve vyřazovacích bojích a také z tohoto důvodu přišel z Buffala Stu Barnes. Jeho obavy se nenaplnily. Subtilní šéf třetí útočné formace si počínal jako zkušený mazák.

Dalším takovým trumfem byl obránce Stephane Robidas. Když před sezónou přišel v rámci volného draftu, nepočítalo se s ním ani mezi prvních šest obránců. I on stejně jako Niko Kapanen v play off předčil očekávání a veterána Odeleina odsunul na lavici náhradníků.

Zraněný Dvořák chyběl

Edmonton několikrát dokázal v sérii srovnat nebo dokonce otočit náskok Dallasu. Hned v prvním utkání během čtyř minut třetí třetiny otočil z 1:0 na 1:2. Ve třetím zápase potřeboval času ještě méně a z 0:1 otočil na 3:2, když nádherný vítězný gól vstřelil Radek Dvořák. Právě Dvořák mohl být tím rozhodujícím hráčem, jenž mohl mít ve svých rukou klíč k celé sérii. On měl plnit takové úkoly jako na druhé straně třeba Modano. Po jeho zranění se i ve čtvrtém zápase nadechovali olejáři k obratu v utkání, jenže se jim podařilo pouze srovnat. Pak už se ke slovu nedostali. Dvořák jim svým pohybem a nápaditými přihrávkami chyběl více než si sami dokázali připustit.

Modano a Zubov rozhodli

Čtvrtý zápas v sérii byl zřejmě rozhodující. Do skvělé formy se rozehráli Mike Modano se Sergejem Zubovem. Pátý zápas byl zcela v jejich režii a v šestém zápase po vzájemné spolupráci rozhodl Modano celou sérii. Vždy, když to Hvězdy nejvíce potřebovaly, poslaly na led první formaci a ta se za důvěru odměňovala rozhodujícími brankami. Celkem dvanáctkrát její členové rozvlnili síť za zády Tommyho Sala. Marně se je snažili Olejáři uhlídat. Ať už obětovali nejlepší hráče Ryana Smytha, Todda Marchanta nebo zvolili defenzivní specialisty Martyho Reasonera, Brada Isbistera a jiné. Nikdo nemohl najít na výborně hrající údernou pětici účinnou zbraň.

"Když měl Mike šanci, dokázal ji využít. Právě Modano byl hlavním rozdílem mezi námi a Edmontonem."
Marty Turco, brankář Stars

Přesilová hra - výhoda Stars

Přesilová hra je jednou z nejdůležitějších disciplín v dnešním hokeji a s letošní změnou pravidel v NHL to platí dvojnásob. Dallas hraje velice dobře přesilovku, zatímco Edmonton je jedno z nejhůře bránících mužstev v oslabení. V čem jsou Olejáři silní, to je počet v oslabení vstřelených gólů a letos v tomhle byli se 13 brankami dokonce nejlepší v lize.

Hned v prvním zápase ujel v oslabení Ryan Smyth a překonal nejistého Turca v brance. Dallasu sebral veškerý vítr z plachet a rozhodující měrou přispěl k vítězství v prvním zápase. Od té chvíle Olejáři nic podobného nezopakovali. Hvězdy drtily soupeře v přesilovkách, v nichž vstřelili sedm branek. Edmontonu se podařilo skórovat pouze jednou a úspěšnost využití přesilovek 4,3% ostře kontrastuje se 17,9% na straně Dallasu.

Přes veškerou snahu se Edmonton nemohl Dallasu rovnat. Nic mu nepomohla absence takových hráčů jakými nepochybně jsou Bill Guerin a Pierre Turgeon, nic jim nepomohl trest Deriana Hatchera ani nováčkovská daň zaplacená brankářem Maty Turcem.

Dallas totiž narozdíl od Edmontonu disponuje takovými osobnostmi jaký jsou Modano nebo Zubov. Ani tihle dva hráči se jimi však nestali ze dne na den. Oba museli projít dlouhým vývojem a mnohokrát odcházeli z boje poraženi, tak jako dnes odcházejí poraženi Eric Brewer, Mike Comrie, Ryan Smyth a další hráči. Jen zůstává otázkou jestli se takovými osobnostmi vůbec stanou. A pokud ano, jestli ještě tou dobou budou ještě v Edmontonu působit.

šipka Použité zdroje: Faceoff.com, Dallasstars.com, ESPN.com, NHL.cz, Dallasnews.com
šipka Počet shlédnutí článku: 71057


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u

Reklama

Marken.cz

VHS, DVD, ročenky, životopisy, kroniky, zkrátka vše z NHL, Evropy, Extraligy a reprezentace
www.marken.cz

Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist