Dallas Stars czDallas Stars cz
Neoficiální české stránky Dallas Stars, klubu NHL
Hledání

Článek 21.3. Tugnutt není Turco  Radek Štolpa

Marty Turco

Vedení před uzávěrkou přestupů posílilo tým o dva zkušené hokejisty. Centra Stu Barnese, jenž je stejně dobře použitelný na křídle a obránce Lyla Odeleina. Z tohoto kroku je patrné, kde vidělo vedení rezervy již tak velice silné soupisky. Fakt, že Hvězdy nepřivedly do týmu žádného brankáře o ledasčems svědčí.

V play-off je prvotním předpokladem úspěchu právě skvělý brankář. Jen opravdu kvalitní brankář dává týmu naději na úspěch. Klub si je zřejmě vědom kvalit svých gólmanů a důvěřuje jejich schopnostem.

Když před sezónou vedení oznámilo Marty Turca jako prvního gólmana, mnozí odborníci pochybovali o správnosti tohoto rozhodnutí. Marty svými výkony předvedl, že jejich pochybnosti nebyly oprávněné a zařadil se mezi absolutní špičku v celé NHL. Než se 11. února v zápase proti Carolině zranil, vévodil statistice úspěšnosti zásahů (93,1%) a měl nejnižší průměr obdržených gólů na zápas (1,77).

A zase se našlo nemálo kritiků zpochybňujících jeho kvality, poukazujíce při tom na výbornou defenzivní práci celého týmu. Dnes po více než měsíci se ukazuje, že se opět mýlili. Ron Tugnutt nastoupil ke 14 zápasům po sobě a procentuální úspěšnost jeho zásahů v těchto zápasech je 90,1% a průměr branky na zápas 2,33. Přitom dokázal vychytat tři zápasy s čistým štítem. Dalším negativem je, že vychytaná vítězství, respektive čistá konta, byla proti týmům, které do play -off nepostupují. Proti týmům, které míří do play - off, se mu příliš nedařilo.

Ron Tugnutt

Tugnutt je nepochybně kvalitní gólman. A v posledním měsíci to jistě mnohokrát potvrdil, nicméně kvalit Marty Turca nedosahuje.

Je to vyrovnanost Turcových výkonů. Jen skutečně skvělí gólmani udržují své výkony stabilně na vysoké úrovni. Pro Rona Tugnutta je tato vyrovnanost opravdovým problémem. Po čistém si kontu najdou cestu do jeho sítě čtyři nebo třeba i pět puků.

Je to způsob spolupráce s obránci. Brankář může velkou měrou ovlivňovat kvalitu defenzivní práce. Způsobem jakým zasahuje v kritických okamžicích, jakým rozehrává puky může obráncům výrazně ulehčit jejich práci. Přece jen má ze svého místa o hře ten nejlepší přehled. A Marty je v tomhle směru opravdovým přeborníkem.

Je to schopnost předvést skvělý zákrok v pravý čas. Hvězdy se snaží v letošní sezóně přitlačit protivníka k jeho brance a určovat tak tempo hry. Brankář pak nemá někdy i několik minut složitější práci nebo dokonce vůbec žádnou. A najednou se na něj řítí třeba dvakrát během několika okamžiků osamocení soupeřovi útočníci. V té chvíli je důležité tým podržet.

Když Vancouver v posledním vzájemném zápase, v souboji o čelo západní konference nandal Hvězdám čtyři góly, samotní hráči soupeře jen kroutili hlavou. Marcus Näslund přiznal, že hvězdy hrály v posledním zápase v obraně zcela jinak než v předchozích dvou, ve kterých dovolili kosatkám skórovat pouze jednou. Näslund považuje za hlavní příčinu tohoto rozdílu právě Marty Turca.

Takového mají v Dallasu prvního gólmana a přesto jejich akcie na trhu se Stanley Cupem klesají. Jak je to možné? Turco je, jak jsme již zmínili, totiž více než měsíc zraněn. Původně lehké zranění kotníku se zkomplikovalo natolik, že Marty bude rád, když se vrátí do branky těsně před koncem základní části.

Když v létě přišel Ron Tugnutt do Dallasu, trenéři věřili, že dokáže Turca v případě zranění plnohodnotně zastoupit. Dnes již víme, že tomu tak není a ví to i vedení klubu. Přesto se rozhodli zachovat stávající brankářskou dvojici i s rizikem, že Marty Turco nebude pro play-off zcela fit. Jestli to bylo správné rozhodnutí, to ukáže až čas.

šipka Použité zdroje: Dallasstars.com
šipka Počet shlédnutí článku: 51387


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u

Reklama

Marken.cz

VHS, DVD, ročenky, životopisy, kroniky, zkrátka vše z NHL, Evropy, Extraligy a reprezentace
www.marken.cz

Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist