Dallas Stars czDallas Stars cz
Neoficiální české stránky Dallas Stars, klubu NHL
Hledání

Článek 18.3. Opravdový poklad Jere Lehtinen  Radek Štolpa

Jere Lehtinen

Ze všech aktivních hráčů se jen třem podařilo dvakrát vyhrát Selke trophy a jen Jere Lehtinen to dokázal dvakrát po sobě. Proti Vancouveru načal již druhou pětistovku startů v NHL. A to oslaví 24. června tohoto roku teprve 30 narozeniny.

Ale vraťme se v čase zpět o 12 let. Lehtinenovi je 18 roků a hraje ve Finsku za rodné Espoo. V každoročním vstupním draftu si kluby rozebírají mladé hráče z celého světa a Jere netrpělivě čeká jak v draftu dopadne. A čeká až do třetího kola, kdy si jej vybírá Minnesota North Stars. Jeho celkové pořadí v draftu nese číslo 88. Pozice blížící se první stovce, již značí šedý průměr. Nikdo v Minnesotě tehdy netušil, že si vybrali pravý poklad.

Na svůj první start v NHL si musel ještě tři roky počkat. Mezitím se klub přesunul do Dallasu a tak Jere v dresu s velkým N a malou hvězdičkou nikdy nenastoupil.

Hned od počátku své zámořské kariéry však předčil veškerá očekávání. Ve své první sezóně byl vyhlášen nováčkem měsíce února a na konci sezóny nováčkem roku u Dallas Stars. V sezóně 1997/98 se poprvé radoval z vítězství v Selke Trophy. Nejlépe bránící útočník NHL měl v té době teprve 24 let.

Když se o rok později vyhlašoval vítěz v soutěži o tutéž trofej, nikdo už se nedivil jeho obhajobě. V nadstavbové části potom ke svým defenzivním přednostem přidal i střeleckou potenci. Dva góly vstřelil Edmontonu a Coloradu, tři dal do sítě St. Louis a Buffala. Dohromady 10. gólů znamenalo druhé místo v klubové střelecké tabulce. Dallas i jeho zásluhou poprvé v historii zvítězil ve Stanley Cupu.

Pravděpodobně by svoje kralování mezi nejlépe bránícími útočníky prodloužil a získal zlatý Hattrick, jenže téměř celou další sezónu promarodil se zraněným kotníkem a vrátil se nerozehraný a nedoléčený rovnou do finále západní konference proti Coloradu. Zřejmě i pro tohle oslabení Dallas ve finále na Ďábly z New Jersey nestačil.

Čím se vlastně od ostatních hráčů tak odlišuje? Je to zejména skvělý cit pro hru, evropanovi tak vlastní kombinační schopnosti, výborná poziční hra, zejména směrem k vlastní brance. Je velice pracovitý a většina jeho černé práce oku diváka uniká.

"Jere je takový klidný chlap. Nikdy si nestěžuje. Vyjede na led a udělá svou práci. Je silný na puku, před brankou a na oslabení."
Brenden Morrow

Nenajdete snad hokejistu, který s ním nastoupil a spolupráci by si nepochvaloval. Jako pravé křídlo musel podstoupit přechod na opačnou stranu kluziště. V první formaci hvězd našel Mika Modana, partnera téměř osudového. Po celou dobu jeho působení v NHL je trenéři rozdělují a zase je k sobě vracejí.

Jestliže u většiny útočníků přichází dobrá defenzivní práce s věkem a nastřádanými zkušenostmi, Jere se s tímhle jinak vzácným darem narodil. Ještě nikdy nezakončil sezónu se záporným hodnocením +/-. Ke svému růstu měl v Dallasu dobré podmínky. V jeho začátcích zastával v Dallasu funkci nejen generálního manažera, ale i hlavního trenéra Bob Gainey, jediný forward, který dokázal Selke Trophy vyhrát čtyřikrát. Třikrát se tuto trofej podařilo získat jeho spoluhráči Guy Carbonneauovi. Mohl si snad přát žák Lehtinen lepší učitele?

Letos sice opět začal ve třetí formaci, ale na svém oblíbeném pravém křídle. Vedle něj vyrůstá mladý centr, krajan Niko Kapanen. Jakoby symbolicky se postupem času opět přesouvá na levé křídlo formace Mika Modana.

Opět skvěle brání, hraje snad každé oslabení a přidává k tomu i přesilovky. Po Modanovi je v Dallasu druhým nejvytíženějším útočníkem. Svými výkony zastiňuje největší hvězdy. Jako loni opět skvěle střílí a metu 25 gólů už nechal za sebou. Mezi Dallaskými střelci se stabilně drží v první trojici a momentálně ji vede.

Přitom není žádným důrazným bijcem typu Billa Guerina, který většiny svých branek dosahuje z bezprostřední blízkosti. Ani excelentním bruslařem jako Modano. Jeho zbraní se nenápadná střela švihem.

"Jereho střela bývá podceňována, ale je rychlá a přesná. Je to naše velká zbraň."
Dave Tippett

Od začátku sezóny se pohybuje v popředí statistiky +/- bodování pobytu na ledě nejen Dallasu, ale v celé NHL.

Když teď jen tak mimochodem připomenu jeho 88. místo v draftu, musím se znovu opakovat. Minnesota si vybrala opravdový poklad.

Související články

šipka Použité zdroje: Dallasstars.com
šipka Počet shlédnutí článku: 71049


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u

Reklama

Marken.cz

VHS, DVD, ročenky, životopisy, kroniky, zkrátka vše z NHL, Evropy, Extraligy a reprezentace
www.marken.cz

Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist