Dallas Stars czDallas Stars cz
Neoficiální české stránky Dallas Stars, klubu NHL
Hledání

Článek 22.4. Výkonnostní pokles Dallasu nekončí  Radek Štolpa

Šestnáct nejlepších týmů v lize se připravuje na vrchol sezóny. Stanley Cup je obrovskou motivací a vyhrát ho může vždy jen jeden. Mezi těmi, kteří již ztratili šanci letos zvednout tento prestižní pohár nad hlavu je i mužstvo z Texasu Dallas Stars. Všichni fanoušci hvězd byli zvyklí vídat svoje hvězdy pravidelně mezi vyvolenou šestnáctkou a v posledních letech vydržely vždy v bojích docela dlouho. Přesně před třemi lety dokonce nejcennější pohár získaly. Letos je tomu jinak a já se pokusím trochu zamyslet nad důvody letošního předčasného konce.

Odchod Bretta Hulla

Donald Audette není rozeným kanonýrem. Rozhodně ne takovým jakým byl Brett Hull. Bretova gáže nebyla v Dallasu nikterak nízká a ještě k tomu jeho stupňující se spory s Hitchcokem vyústily k jeho odchodu z klubu. Nutno podotknout, že Dallas ztratil jednoho z nejlepších střelců v lize, kterého nedokázaly nahradit ani všechny letní posily dohromady. O přílišném stáří a jeho snižující se produktivitě lze úspěšně pochybovat, neboť i ve svém novém působišti dosáhl hranice 30 gólů. Ano Detroit nehraje sice tak tuhou defenzívu jako Dallas, ale Hull nemá u Red Wings takovou pozici jakou měl u hvězd a navíc je v klubu nováček. Dallas tak ve finále nic neušetřil a nakonec musel přijít do první lajny Jason Arnott. Jestli je schopen Hulla nahradit ukáže až příští sezóna.

Volní agenti

Donald Audette, Jyrki Lumme, Valerij Kamenskyj, Rob Dimaio, Pierre Turgeon, Pat Verbeek

Když si přečtete tenhle seznam a pak si vybavíte kdo v Dallasu zůstal do dneška (Turgeon, Dimaio,Verbeek). A to Turgeon nemohl být vyměněn kvůli klauzuli ve smlouvě. Troufám si tvrdit, že by už v Dallasu také nebyl. Teď Vám musí být jasné jak si vedení v létě počínalo. Stručně řečeno mizerně. Špatné výkony volných agentů vyústily v kolotoč výměn, který na souhře rozhodně nepřidá. No tedy špatné výkony, jde o to čeho jsou dotyční hráči vlastně schopni dosáhnout. Dallas letos vyzkoušel nejvíce útočníků ze všech mužstev v lize.

Tři centři

Taktika hry se třemi skvělými centry je celkem jednoduchá. Takové tři útočníky jakými jsou Mike Modano Nieuwendyk a Turgeon uhlídat je velice těžký úkol i pro nejlepší obrany v lize. Jenže.

Nová akvizice Pierre Turgeon se více trápil než hrál hokej. Adaptace na nový herní styl byla pro něj velice náročná. V St. Louis hrál na pozici, kterou má v Dallasu Modano, ba co víc, nebyl dvakrát zvyklý (jak sám přiznal) na hru dozadu. Aby to nebylo všechno tak se Pierre zranil. Po uzdravení pokračoval ve střeleckém trápení, které se stalo nejdelším v jeho kariéře. S přibývajícími zápasy se jeho výkony zlepšovaly a v příští sezóně by měl plně nahradit Nieuwendyka.

Joe Nieuwendyk začal ve třetí formaci a to je pro hráče jeho kvalit nedostatečné zatížení. Po zranění Turgeona se vrátil do druhé formace a jeho výkony se okamžitě zlepšily. O jeho výměně se spekulovalo skoro celou sezónu a Joe předvedl, že do starého železa ještě zdaleka nepatří. Přesto se od něj čekalo trochu více. Těsně před koncem přestupního termínu skončil u ďáblů. Joe Nieuwendyk dokázal, že je velký hráč. V Dallasu strávil svoje nejlepší léta a vždy patřil mezi pilíře v sestavě hvězd. Avšak léta nejdou zastavit a Turgeon je přece jen o tři roky mladší.

Jediný kdo si drží stabilní formu je Mike Modano. Mike letos dosáhl 400 gólu a nehodlá jen tak skončit. Modano je troufám si tvrdit základním stavebním kamenem v ofenzívě Dallasu. Letos se stal s velkým náskokem nejproduktivnějším hráčem Dallasu. Jak napsal hokejový měsíčník ProHokej "Modano nemá nikdy špatnou sezónu".

Filozofie tří centrů se ukázala jako nevhodná. Myslím si, že to není špatná taktika, avšak s těmito třemi výše uvedenými hráči se neosvědčila. Mike Modano je v současném Dallasu dovoluji si tvrdit nedotknutelný a tak Nieuwendyk a Turgeon zůstávali nevytížení. Při jejich kvalitě to považuji za velký hřích a oběma hráčům to letos dost ublížilo. Pro třetího centra je vhodný mladý talentovaný hráč, který je ochoten akceptovat menší čas na ledě. Nově příchozí Manny Malhotra by mohl tyhle parametry splňovat.

Slabá křídla

To že je v Dallasu na centru více než tvrdá konkurence by mohl přitakat i Pavel Patera. Taková je bohužel úchylka Kena Hitchcoka (nebo Gaineye), dnes již bývalého trenéra (manažera) Dallasu. S touto anomálií úzce souvisí další slabina, která se v plné kráse ukázala v letošní sezóně. Tou slabinou jsou slabá křídla. Ke skvělým centrům potřebujete odpovídající křídelníky, jinak taková filozofie nemá smysl. O Hullovi již byla řeč.

Jere Lehtinen jako jeden z mála dokázal svou kvalitu a i přes zranění kotníku se stal nejproduktivnějším křídlem. Jere hrál v minulosti v první formaci s Modanem a Hullem na levé straně. Mezi jeho přednosti patří hlavně poctivá práce v defenzívě (letos nejlepší v hodnocení +/-), letos přidal i dostatečný počet kanadských bodíků. Odchodem Hulla dostal možnost hrát na pravém křídle, které je mu bližší. Právě jeho absence před koncem základní části se zřejmě stala rozhodující.

Donald Audette nemohl nahradit Bretta Hulla. Na začátku sezóny zaostával za očekáváním. Přesto jeho výměnu nepovažuji za nejšťastnější. V Dallasu se výměnou za něj objevil čech Martin Ručinský, který bude letos po sezóně volný agent a proto se znovu stěhoval. Technický a ofenzivní forvard letos prožívá jednu ze svých nejhorších sezón a neprocitl ani v Dallasu. Jeho bodový příspěvek byl nakonec ještě horší než Audettův. Styl hry v Dallasu mu jednoznačně nevyhovoval a trápil se ještě více než v Montrealu. Jistě mu nepřidaly ani Hitchcokovy metody. Nevím kde sháněl Gainey o Ručínském informace, ale buď má špatné nebo nedostatečné zdroje. Nejsvětlejší období zaznamenal kolem olympiády, kdy pookřál v útočné formaci s Turgeonem a Lehtinenem. Dovoluji si tvrdit, že vůbec neměl do Dallasu přijít. Nakonec skončil u Ranchers výměnou za Manny Malhotru.

Tvrdý a mladý útočník Brenden Morrow na začátku sezóny také zaostával za očekáváním a ke všemu si poranil koleno, kvůli němuž vynechal 10 zápasů. Morrow rozhodně není typem vytříbeného technika a on rozhodně kanadské bodování nevytrhne (letos se malinko pohoršil), je však pro tým nepostradatelný. Po uzdravení se jen pomalu vracel do své obvyklé formy, kterou nalezl až s Modanem v lajně. V počtu trestných minut s přehledem obhájil loňské prvenství.

Jamie Langenbrunner je samostatnou kapitolou. Vedení do něj vkládalo velké naděje. Ve vítězné sezóně 1998/99 nastupoval pravidelně po boku Joa Nieuwendyka a pravidelně bodoval. Od té doby však uplynula dost dlouhá doba a jeho výkony nemají stoupající tendenci. Spíše naopak. Jamie nastupoval ve třetí nebo čtvrté lajně a až po příchodu Ricka Wilsona se ocitl výše a to rovnou v první formaci. Dnes můžeme již jen spekulovat jestli to bylo kvůli jeho pozdější výměně, kdy putoval společně s Nieuwendykem do New Jersey.

Z Detroitu navrátivší se Pat Verbeek začal sezonu v dobré formě, která však měla s postupem času klesající tendenci. Na jaře se nedostával do sestavy tak často jako na podzim a nad jeho dalším působením v klubu zůstává otazník. Verbeek již není nejmladší a jeho působení ve druhé formaci považuji za špatný žert. Pat toho ve své kariéře jistě mnoho dokázal, ale jeho momentální možnosti nejsou takhle vysoko.

Kirk Muller letos dostával mnohem více příležitostí než loni. Nastupoval střídavě ve třetí a čtvrté formaci. Po odchodu Ručinského pak ve druhé formaci. Jako jeden z mála si polepšil v kanadském bodování.

Rob Dimaio byl také velkým zklamáním. Pro slabé výkony buď nehrál nebo byl na farmě. Teprve v závěru dostal příležitost a to jen kvůli velké marodce.

Hra v oslabení

Tato excelentní disciplína Dallasu je minulostí. Stars si na kvalitním "zabíjení trestů" právem zakládali. Patřili v něm k absolutní špičce v lize. Letošní výsledky ukazují velký ústup až do šedého průměru. Kvůli špatné hře v oslabení přišel Scott Pellerin, specialista na oslabení. Na špatné úspěšnosti se nic nezměnilo ani po jeho příchodu.

Obrana

Ta letos také zůstala za očekáváním. Po loňském experimentu se Hitchcok vrátil k osvědčeným dvojicím. Sergej Zubov - Darryl Sydor a Derian Hatcher - Richard Matvichuk. Sergei Zubov si letos nejvíce z těchto obránců pohoršil ve statistice +/-. Zejména on a Hatcher zůstávali pozadu za svými obvyklými defenzivními výkony z minulých let. Do předu byl v první polovině podobně slabý ofenzivně laděný Sydor. Letní posila Jyrki Lumme byla velkým zklamáním. Měl snížit zatížení čtyřech klíčových beků a pomoci v ofenzívě. Velmi se trápil a na čas dokonce odcestoval do Evropy. Po patnácti odehraných zápasech se stěhoval do Toronta za Dave Mansona. Loňská sezóna Brada Lukoviche byla pro letošek velkým příslibem. Vyhrál mezi obránci bodování +/- se 28 kladnými body. Letos napodobil formu kolegů z obrany a ještě je předehnal. Ke všemu se zranil a chyběl v 17 zápasech. Rick Wilson se v závěru sezóny pokusil napodobit předloňský pokus v sestavení beků (Zubov - Hatcher a Sydor - Matvichuk). Nebylo mu to však nic platné. Jedině nováček John Erskine přinesl trošku svěžího vzduchu do zadních řad. Jako nováček ovšem nemohl být posilou.

Brankáři

Ken Hichcok se netajil záměrem dát letos více prostoru Marty Turcovi na úkor Eda Belfoura. Ed potřebuje být v týmu jednoznačná jednička a Hitchcok to moc dobře věděl. Právě zde je možné hledat příčinu jeho nedobrých výkonů. Zatímco se Ed Belfour trápil dvojka Turco předváděl velice dobré výkony. Turco dostával šanci proti slabším soupeřům, což může být jeden z důvodů jeho lepších statistik. Belfour je ovšem zaplacen v jiných řádech než Turco, právě proto aby chytal dobře i proti nejlepším soupeřům. Wilson po příchodu ke kormidlu prohlásil Belfoura za jasnou jedničku. Turco nenesl tento fakt zrovna dvakrát lehce. Zároveň řekl, že udělá vše pro to aby se výkony mužstva zlepšily. Když třikrát v krátké době Belfoura stáhl z rozehraného zápasu, ten se mu odměnil rozbitou šatnou ve Vancouveru. Belfour pak sám přiznal svoji slabší formu. Obranná činnost je prací celého mužstva. Začíná u útočníků a končí u brankářů. Celý tým se letos v defenzivě zhoršil a špatná sezona Eda Belfoura pak tohle zhoršení jenom umocnila. Ed se v létě stane volným agentem a jeho budoucnost v Dallasu považuji za mírně řečeno nejistou. Marty Turco je v 26 letech dostatečně vzrálý na pozici prvního gólmana. Nechávat ho i v budoucnu v pozici rezervního gólmana bych nepovažoval za správné.

Bob Gainey

Generálnímu manažerovi se nepodařily některé trejdy v průběhu sezóny. Myslím, že odchod Donalda Audetta byl předčasný a příchozí Martin Ručinský byl ještě slabší. V dalších případech si také nepočínal zrovna nejlépe. O volných agentech již byla řeč. Podle mého názoru výhodnou výměnu s New Jersey uskutečnil v závěru přestupního termínu až Doug Armstrong.

Hitchcok

Jeden z největších rozpočtů v lize ještě není zárukou úspěchu. O tom by mohli v Rangers vyprávět. Poskládat hvězdy dohromady a vytvořit z nich tým je úkol velice náročný a dokáží to jen ti nejlepší trenéři. Hitchcok dovedl Dallas na samý vrchol a z hráčů dostal to nejlepší. Po tolika letech již nebyl schopen dodat týmu nový impuls. To co se Hitchcokovi v minulých letech dařilo se mu letos úplně vymklo z rukou a hráči s ním odmítali spolupracovat. Ken nikdy nechodil pro výrazy daleko a co měl na srdci měl i na jazyku. Hráči již delší dobu nebyli spokojeni s jeho tvrdými metodami. Ze zhoršujícími se výsledky pod Hitchcokovým vedením (od Stanley cupu v roce 1999 se hvězdy stále zhoršují) odcházela i důvěra klíčových hráčů v tuhou defenzívu a v Hitchcoka samotného. Vím, že po bitvě je každý generál, ale podle mého názoru měl Hitchcok odejít nejpozději před touto sezónou. Dvě sezóny se stále se horšícími výsledky měly být dostatečným varováním vedení klubu a vlastníkům. Ti naopak smlouvu s Hitchcokem ještě prodloužili a postarali se nemalou měrou o současný stav věcí v organizaci.

Hitchcok

Týmu se v nové hale nedaří tak jako v té staré. Je to zřejmě jeden z nejméně důležitých faktorů, ale všechny týmy, které se stěhovaly do nových hal měly větší nebo menší problémy s aklimatizací. Hráči jsou zvyklí na svou halu a podle různých zafixovaných optických bodů si zlehčují orientaci ve složitých situacích. Představte si že by jste hráli všechny zápasy venku? Ten kdo někdy hrál hokej ví o čem je řeč.

šipka  Použité zdroje: Dallasstars.com, NHL.com


Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist