Dallas Stars cz Dallas Stars cz
Stránky o Dallas Stars, klubu NHL
Hledání  

 22. 7. 04 Deset otázek na Lese Jacksona  DS.com

22. července 2004

Redaktoři serveru DallasStars.com si tentokráte povídali s asistentem generálního manažera Lesem Jacksonem, a to především o uplynulém draftu, o nové týmové filozofii a o práci, která ho čeká po zbytek léta.

Jak hodnotíte nedávno skončený draft?

Šli jsme do draftu s tím, že potřebujeme získat několik mladých obránců. Za poslední dva roky jsme totiž pár zkušených beků ztratili. Celkově je možno říci, že jsme si naše cíle splnili a vybrali jsme si hráče, kteří mají velkou šanci jednou se v našem týmu prosadit.

Jaká hlavní kritéria musí hráč splňovat, aby jste po něm sáhli?

Takový hráč musí být jako člověk osobnost, musí dobře zvládat bruslení, mít v hlavě srovnáno, co chce dokázat a důležitý je taky jeho hráčský potenciál. Když draftujete mladé kluky kolem osmnácti, devatenácti let, vždy si zkoušíte představit, jací asi budou ve třiadvaceti, čtyřiadvaceti. Během této doby s nimi pracujete, pomáháte rozvíjet jejich potenciál, snažíte se je protlačit do ligy.

Řekněte nám, jaký hráč podle Vás asi vyroste z Marka Fristice, kterého jste si v letošním draftu vybrali v první kole?

Mark je urostlý hráč, který hraje velmi důrazně. Je typem defenzivního obránce. Domnívám se, že následující dva roky strávené v juniorské lize mu pomohou hráčsky dospět, zlepšit rozehrávku. Vybrali jsme si jej proto, že po odchodu Deriana Hatchera a Richarda Matvichuka prostě potřebujeme podobný typ obránce. Obránce, který umí hrát tvrdě a jehož přítomnost před domácí brankou útočníci protivníka cítí. A Mark všechno tohle splňoval.

Vypadá to, jako by letos Hvězdy při draftu sahaly jen po urostlých a důrazných hráčích. Byl to záměr?

Takové jsou prostě trendy v NHL, všichni sahají po velkých hráčích. Ale vždy to nemusí fungovat. My se vždy pokoušíme vybírat si takové hráče, kteří především něco umějí. Příkladem může být Steve Ott. Ten sice není nejvyšší, ale to vynahrazuje svojí hrou. Letos se prostě stalo, že hráči, které jsme si vybrali, splňovali naše kritéria a zároveň byli hodně urostlí - Mark Fistric v prvním kole, Niklas Grossman v druhém a Raymond Sawada ve třetím. Všichni ti tři hrají hodně do těla a nechávají na ledě duši. Když se podíváte na soupisku letošního finalisty play - off, Calgary Flames, zjistíte, že mají v kádru hodně typově podobných hráčů.

Stars během posledních třech let volili v prvních třech kolech celkově 15-krát. Je to snad nová filozofie týmu, postavit kvalitní kádr především z vlastních zdrojů?

Naše filozofie se během posledních dvou let změnila, jsme teď v docela jiné pozici než dříve. Na začátku devadesátých let jsme budovali tým, který měl bojovat každým rokem o Stanley Cup a kádr tak prošel velkou změnou. Měnili jsme mladé, talentované hráče za již hotové hráče. Budovali jsme silné týmové jádro. Tato cesta teď skončila, klíčoví muži sestavy zestárli a teď je třeba je postupně nahradit mladými hráči. Jedním z klíčových prvků, jak vybudovat dobrý tým, je draft. A čím více máte voleb v prvních třech, čtyřech kolech, tím lépe. Když máte za poslední tři roky tolik voleb v prvních kolech jako jsme měli my a přestože se některé z nich ukážou jako přehmaty, vaše šance na to, že narazíte na někoho výjimečného, se zvětšuje.

Byl jste součástí týmu lidí, kteří draftovali hráče jako Mike Modano, Derian Hatcher, Jarome Iginla a Danny Heatley. Kdo je podle Vás nejlepší hráč, na jehož draftování jste se kdy podílel?

Těžko říci, cíle draftu se vždy odvíjí od situace v klubu, jeho aktuálních potřeb. Podařilo se nám draftovat několik mimořádných hráčů a jejich výsledky to dokazují. Za Jaroma Iginlu se nám podařilo přivést do týmu Joa Nieuwendyka. Ten týmu hodně pomohl, odlehčil tlaku na naše klíčové hráče. Modana jsme draftovali z první pozice celkově a z jedniček se téměř vždy stávají superhvězdy. To Jarome byl větším překvapením, ten byl draftován až jako jedenáctý celkově. Také se nám podařilo několik skvělých voleb v pozdějších kolech, například Marty Turca jsme brali až v pátém kole a Jere Lehtinena ve čtvrtém. Ale aby se vám podařilo taková volba, to už chce i trochu štěstí. V Atlantě jsem se podílel na výběru Danyho Heatlyeho. Ale v tom roce bylo k dispozici několik dobrých hráčů. Třeba Marián Gaborík. Z obou rostou hvězdy první kategorie.

Řeknete nám několik charakteristik, které musí splňovat skaut, aby pro Vás mohl pracovat?

Naši skauti musí mít podobné myšlení jako hráči. Musí být pro hokej zapálení a musí ho milovat. Jakmile uvidí někoho, kdo je zaujme, musí ho umět prodat. Musí nám umět vysvětlit, proč právě jím vyhlédnutý hráč je pro nás tou správnou volbou. Skaut musí umět vášnivě obhajovat hráče, kterého týmu nabízí, protože jestli to nezvládne, je velká šance, že takový hráč se pak nedostane na naší listinu preferovaných hráčů a že ho nakonec nedraftujeme.

Řekněte nám něco o Trevoru Ludwigovi, který je synem bývalého hráče Stars Craiga Ludwiga.

Trevor je hráčem, jehož hráčskou kariéru sledujeme už několik let. Minulou sezónu se dokonce účastnil tréninkového kempu, který jsme pořádali pro naše mladé hráče, a vedl si hodně dobře. Má v sobě hodně ze svého otce. V obraně je spolehlivý a umí hrát tvrdě. Příští čtyři roky bude hrát univerzitní ligu za Providence College, což mu může hodně prospět. Je toho ještě hodně, co Trevor může během těch čtyř let na své hře vypilovat. Myslím si, že Trevor má velkou šanci stát se jednoho dne hráčem NHL.

Teď, když je po draftu, co budete vlastně dělat po zbytek léta?

Budu pracovat s hráči, které jsme draftovali v posledních letech. Musíme se ujistit, že se jejich talent vyvíjí tak, jak by měl. Budeme je sledovat a budeme se snažit jim v jejich rozvoji pomoci. Letos to však budeme dělat jinak. Už nebudeme organizovat kempy pro více hráčů tak, jak jsme je dělali třeba loni ve Švédsku, Finsku a tady v Dallasu. Budeme se hráčům věnovat spíše individuálně. A to všem.

Jak podle Vás dopadne Světový pohár?

Těžko říci. Minulý ročník vyhrály Spojené Státy, na olympiádě zase triumfovala Kanada a ta má podle mě největší šanci vyhrát i letošní Světový pohár. Turnaje se zúčastní ti nejlepší hráči na světě, vyhrát může kterékoli mužstvo. Je to podobné jako play - off NHL. Hodně bude záležet na gólmanech, aktuální formě hráčů a na tom, zda se někdo nezraní. Všechny týmy budou hodně silné, ale porazit Kanadu bude velmi těžké. Její hráči mají zkušenosti z velkých zápasů a téměř pokaždé hrají na velkých turnajích finále.

šipka Použité zdroje: Dallas Stars.com
šipka Překlad článku: Kamil Šamulák
šipka Počet shlédnutí článku 6647560

Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář