Dallas Stars cz NHL.cz Dallas Star cz

Článek 21.12. Na otázky fanoušků odpovídají novináři Dallas Morning News - Richard Durrett a Mika Heika  Kamil Šamulák

Dallas letos hraje mizerně. Není tedy divu, že jeho fanoušci jsou pořádně naštvaní a dávají to náležitě znát. Zřetelně je to poznat z diskuze, která před týdnem probíhala na netu dallasnews.com a ve které na otázky fanoušků odpovídali Richard Durrett a Mika Heika, renomovaní novináři z Dallas Morning News. Na následujících řádcích nabízíme jejich odpovědi na nejzajímavější dotazy.

Jennifer: Přiznejme si to. Stars letos nehrají hvězdně. Je třeba udělat něco radikálního, aby se tým probudil. Jen samotný návrat Jere Lehtinena tým nezachránil, nevyřešilo to všechny problémy.

Letošní výkony Marty Turca se ani zdaleka nepodobají těm loňským. Obdrží snad za vysoký průměr inkasovaných branek na zápas speciální prémii? Možná to zní tvrdě, ale je to nutné. Alespoň na jedno utkání dejte Turca na střídačku, dejte příležitost Ronu Tugnuttovi a povolejte k němu z farmy Jasona Bacashihuu nebo Mika Smithe. Když už nic, tak to alespoň Turcovi připomene, že není primadona, na kterou si hraje a vsadím se, že tento krok probudí i jiné hráče týmu. Již dlouho jsem fanynkou Stars a nerada vidím, když se tak talentovaný tým sám ničí.

DURETT: Vidím, že jsi hodně naštvaná. Nejsi jediná, která si myslí, že Turco by teď neměl chytat. Nemyslím si však, že by to příliš pomohlo. Turco, alespoň v několika posledních zápasech, ukázal, že umí chytat mnohem lépe. Takže si nemyslím, že je ten správný čas poslat ho na střídačku. Ano, bez debat, jeho letošní výkony se s těmi loňskými nedají srovnat a podle toho, jaký kontrakt podepsal, by měl chytat minimálně stejně tak dobře jako minulou sezónu. Přesto si nemyslím, že by teď neměl chytat. Co se týče ostatních brankářů - Bacashihua a Smith odvádějí v Utahu dobrou práci. Smith měl sice určité výpadky formy, ale to je u mladých brankářů běžný jev. Co se týče brankářů na farmě, jsou Stars v luxusní situaci. Mají dva mladé, nadějné gólmany, což se může hodit nejen v budoucnu, ale i teď. Oba dva je totiž možno už dnes výhodně vytrejdovat a přivést tak do týmu kvalitního, hotového hráče.

Robert, New York: Kdyby měl Doug Armstrong magickou kouli a mohl by tak vyřešit okamžitě jakýkoli problém, co by měl udělat nejdřív?

DURRETT: Myslím si, že částečně na tuto otázku již odpověděl, když do týmu přivedl Jona Klemma z Chicaga. Bylo zcela zřejmé, že tým po odchodu Deriana Hatchera postrádal v obraně patřičnou tvrdost. Jon Klemm ho sice v žádném případě nemůže nahradit, je však obráncem, který také nejde pro ránu daleko, umí dobře čistit prostor před svou brankou, takže hráči soupeře nemají moc možností puk tečovat nebo se dostat k dorážce. To je jeden z mnoha problémů, které Stars v letošní sezóně hodně trápí.

Myslím si, že jak Armstrong tak trenér Stars Dave Tippett by magickou kouli nejraději vyzkoušeli na svých vlastních hráčích. Jakmile totiž Sergej Zubov, Mike Modano a Marty Turco začnou hrát lépe, tým půjde určitě nahoru. Otázkou však je, kdy se tak stane. Ale až se tak stane, Dallas bude zase patřit k favoritům Západní konference.

Armstrong by dále určitě chtěl snížit mzdový rozpočet týmu, chtěl by se zbavit vysokého kontraktu Pierra Turgeona, který mu v několika dalších sezónách zaručuje 7 mil. dolarů na sezónu. A možná i kontraktu Scotta Younga, který letos pobírá více než 3 mil. dolarů, jeho výkony tomu však neodpovídají. Neslyšeli byste tolik nářků z úst činovníků klubu na výkony hráčů, kdyby nebyli placeni tak dobře. Kdyby totiž hráli za odpovídající peníze, mohli by oponovat tím, že jsou hráči pro třetí či čtvrtou pětku a že tedy nemohou svými výkony táhnout tým. Tím však při svých platech argumentovat nemůžou.

Proto si ani nemyslím, že tým měl v létě podepsat Hatchera za peníze, jaké požadoval. Hatcher požadoval pětiletý kontrakt a Stars se k tak dlouhé době nechtěli a možná ani nemohli zavázat. Nevím, zda byl ochoten podepsat i tříletou nebo čtyřletou smlouvu. Armstrong by se však touhle kauzou už neměl zatěžovat.

Armstrong teď bude pravděpodobně čekat a sledovat, jakým směrem se budou věci ubírat. Jestli obraně příchod Klemma moc nepomůže, asi do týmu přivede dalšího urostlého obránce. Uvidíme.

Manny: Proč tým z farmy povolal Steva Gaineyho a Roba Valicevice? Mají snad být řešením dnešních problémů?

DURRETT: Myslím si, že Stars chtějí vyzkoušet v sestavě i jiné hráče a doufají, že Valicevic a Gainey dodají týmu náboj. Dalším důvodem je pak asi to, že trenér Dave Tippett má tyto dva hráče v oblibě. Byl velmi spokojen s jejich výkony v tréninkovém kempu a s Valicevicem má navíc velmi blízký vztah, tři sezóny byl jeho trenérem v klubu Houston Aeros. Tippett ho vytáhl z East Coast Hockey League, Valicevic navíc nepravidelně dva roky hrál v Nashvillu před svým příchodem do Dallasu. Rob v Utahu dokazuje, že umí sbírat body a to Stars teď potřebují nejvíc (to bez debat). Gainey je obranným typem hráče, je nepříjemným soupeřem pro jakého hráče protivníka a je-li to nutné, umí rozdávat i tvrdé rány. Oba jsou to hráči pro čtvrtou pětku a častější pobyt na ledě si budou muset vybojovat svými výkony. Jestliže se osvědčí a svými výkony týmu pomohou, mělo cenu je povolat nahoru.

KEN JOHN JR. z Buffala, NY se ptá: Kdo zaujme roli vůdce týmu po odchodu Deriana Hatchera?

Dave Tippett: Kapitánem jsme jmenovali Mika Modana. Byl pro nás jasnou volbou, protože již několik let je klíčovou osobností týmu. V týmu je i několik jiných zkušených borců, kteří by se funkce kapitána mohli ujmout, my jsme však upřednostňovali Modana. Máme v kádru i několik mladých hráčů jako např. Brenden Morrow či Marty Turco, kteří na sebe už přebírají zodpovědnost a určitě kapitánovi vypomohou. Do týmu přišel také zkušený bek Don Sweeney, který celou svou kariéru prožil v týmu Bostonu. Určitě pro nás bude velmi cenným hráčem.

Tom: Co byl za problém s Manny Malhotrou? Když byl mladší, myslel jsem si, že bude skvělým hráčem.

DURRETT: Stejně jako mnoho lidí, Tome. Malhotra byl draftován newyorskými Jezdci jako sedmý celkově v roce 1998. Ze začátku z něho byli v New Yorku nadšeni, okamžitě ho povolali do prvního týmu a Manny odehrál v sezóně 1998-99 celkem 73 utkání, v nichž si připsal do kanadského bodování 16 bodů. Dnes se však zdá, že tímto krokem Rangers zabili jeho talent a zastavili jeho růst. V následujících sezónách pendloval mezi farmou a prvním týmem. Nakonec skončil v Dallasu, když Stars trejdovali Martina Ručinského a Romana Ljašenka právě za Malhotru a Barretta Heistena (hráče, od kterého si vedení stále hodně slibuje).

V tréninku Malhotra dokázal, proč byl skauty před několika lety tak oceňován. Byl rychlý, měl sílu (byl velmi dobrým na buly) a dobře ovládal puk. Ale bohužel to neuměl přenést do zápasů, neuměl zde využít, co se v tréninku naučil. Malhotra je stále dost mladým na to, aby v NHL ještě prorazil.

Vedení však rozhodlo, že již s tímto hráčem mělo dostatek trpělivosti a tak se ho rozhodlo zbavit. Umístili ho na waiver listinu, měli však za to, že díky jeho vysokému platu (1 mil. dolarů) o něj nikdo nebude mít zájem. Měl být poslán na farmu a vedení chtělo věřit tomu, že se stane pozdním květem. Nakonec po něm však sáhli Modrokabátníci a Malhotra se tak stěhoval.

William, Carrollton, Texas: Ron Tugnutt letos moc nechytá. Je z toho zklamaný nebo chápe svou úlohu v týmu?

DURRETT: Samozřejmě z toho Tugnutt není nadšený, ale zároveň chápe svou úlohu v týmu. Tugnutt, stejně jako kterýkoli jiný sportovec na sklonku své kariéry, chce hrát co nejvíce. Je mu 36, hrál v několika různých týmech, několikrát jako první brankář. Proto není divu, že chce chytat. Ale už když přišel do Dallasu, věděl, že jeho prací bude dělat dvojku Matry Turcovi. Minulou sezónu odehrál 31 zápasů, 17krát z toho nastoupil v řadě za sebou, to bylo v době Turcova zranění. Se svými výsledky však nebyl spokojen a je připraven dokázat, že dovede chytat lépe.

Problém je však v tom, že se Turcovi letos zrovna nedaří a vedení chce, aby chytal co nejvíce a co nejrychleji se tak dostal z výkonnostního útlumu. To nedává Tugnuttovi moc možností chytat. Letos zatím nastoupil od začátku pouze v jednom utkání (prohra 1:4 v Bostonu) a střídal Turca v dalších dvou, v nichž nepustil ani gól a zároveň si připsal jedno vítězství v zápase s Calgary, kdy se Hvězdám podařil obrat v utkání.

Tugnutt chce více chytat. Zároveň si však uvědomuje, že je týmovou dvojkou a že musí být připraven kdykoli za Turca zaskočit. Jeho prací je zůstat pozitivně naladěn a přesvědčit, že svou úlohu zvládne.

Rod, Fort Worth: Nebyl ještě Antti Miettinen připraven na NHL? Stále si myslíte, že může být platným hráčem Stars?

DURRETT: Miettinen potřebuje jen více času, aby se přizpůsobil odlišné hře na severoamerickém kontinentu. Mám tím na mysli hlavně menší velikost kluziště, odlišné tempo hry a tvrdší hru. Tomu se na farmě může naučit. To mu neublíží. Podepsal dvouletou smlouvu a vedení nadále věří, že Antti je hráčem pro NHL. Já myslím, že určité náznaky toho už prokázal. Potřebuje jen co nejvíce hrát. Nestanete se jen tak nejužitečnějším hráčem finské ligy. K tomu musíte něco umět. A Miettinen toho umí dost. Dejte mu jen čas a on určitě v NHL prorazí.

Brandt Liebe: Je stále Bill Guerin na prodej? Přestože minulou sezónu nijak neoslňoval, letos hraje dobře. Už tak je špatné, že Stars nepodepsali Hatchera a jestli z klubu odejde i Guerin, bude to znamení, že vedení chce tým přebudovat a dnešnímu složení týmu nevěří.

HEIKA: Vedení se nechce Guerina zbavit, pokud však přijde zajímavá nabídka, určitě si jí vyslechne. Problém s Guerinem tkví v tom, že jeho gáže se bude po tři následující sezóny pohybovat kolem 9 mil. dolarů a vedení klubu si myslí, že tyto peníze by mohly být v novém systému, který zavede nová kolektivní smlouva, efektivněji využity. Dallaský management neodvedl dobrou práci, zavázal se k příliš vysokým smlouvám a to může klubu zlomit vaz. Týmy, které se svými hráči podepsaly dlouholeté smlouvy na menší peníze na tom budou v novém ekonomickém prostředí, který zavede nová kolektivní smlouva, pravděpodobně mnohem lépe. Dále by jste měl asi vědět, že Guerin má ve své smlouvě doložku o neprodejnosti.

Elizabeth: Mají hráči při zápasech venku večerku? A mají večerku noc před domácím zápasem?

HEIKA: Večerka při zápasech venku je mnohem přísnější než při zápasech doma. Všeobecně řečeno, trenéři si přejí, aby den před zápasem byli hráči před půlnocí na postelích. Jestli zápas začíná už v šest odpoledne, je večerka posunuta na půl dvanáctou. Když se hraje venku, hráči mohou být za nedodržení večerky pokutováni. Není to však přísně kontrolováno, trenéři hráčům hodně důvěřují a věří, že sami cítí potřebu noc před zápasem co nejdříve zalehnout. Spoléhají i na to, že se hráči kontrolují navzájem. Před domácími zápasy je večerka také stanovena na půlnoc, nikdo však její dodržování nekontroluje. Je to spíše jen takové doporučení.

Robert: I po návratu do Colorada se stále považuji za fanouška Stars a sleduji jejich výkony. Bohužel už to není ten stejný tým jako v minulé sezóně. Sám nevím v čem to je ... letošní Stars málo střílejí a obrana nefunguje tak, jak by měla. Hráči Stars sice hrají aktivně, hodně bruslí, ale všechno je to bez výsledku. Hráče má Dallas skutečně kvalitní, když se jim daří dovedou napáchat hodně škody, ale letos hrají pod své možnosti. Dovedou hrát lépe. Minulou sezónu nám to ukázali. Musí už konečně začít táhnout za jeden provaz a společně překonat všechny nesnáze. To je jediná cesta z krize, do které zabředli.

HEIKA: Před několika týdny trenér Dave Tippett řekl, že problémem minulé sezóny bylo, že tým neprodělal žádnou krizi a to prý týmu uškodilo v playoff. Letos možná první krize tým stmelí ... učiní ho silnějším. Snad bude mít pravdu.

Joe and Dottie: Pozorujeme to jenom my, že Mike Modano hraje bez zápalu nebo si toho všimlo více lidí? Vypadá to, jako by mu hokej nepůsobil už žádnou radost, jako by první a nejúdernější řadou týmu byla Arnottova lajna. Nevypadá to, že by za jeho špatnou hrou a propadem v produktivitě stáli spoluhráči z útoku. Jak dlouho ještě Tippett Modanovi dovolí takhle marnit čas na ledě.

HEIKA: Myslím si, že na tom co říkáte je skutečně něco pravdy. Modano se zabývá především svými finančními záležitostmi a to jeho hře škodí. Jeho hra je bez nápadu, bez zájmu a to přinutilo trenéra přesunout ho do druhé pětky - což situaci ještě zhoršilo.

Platí jedno staré pravidlo: "z problémů, do kterých jste zapadl, se musíte dostat sám". Dave Tippett chce vyhrát každý zápas a jestliže zařadil Jasona Arnotta do středu prvního útoku, je to proto, že věří, že to týmu pomůže. Teď je na Modanovi aby znovu dokázal, že si místo v první pětce a více času na ledě zaslouží.

S Lehtinenovým návratem se Modanova hra o něco zlepšila. Stále to však není ono. Mike by si z toho měl vzít lekci a uvědomit si, že musí pracovat stejně tvrdě jako kterýkoli jiný hokejista v týmu.

Paula: Všimla jsem si, že mnoho brankářů obléká dres s číslem 35 (Turco, Fernandez, Giguere a další). Je to shoda náhod nebo je nějaký důvod, proč tak mnoho gólmanů hraje s tímto číslem?

HEIKA: Jak mi pověděl Dave Smith (člověk odpovědný za dresy a výstroj hráčů), brankáři začali nosit čísla kolem třicítky v době, kdy se NHL rozšířila na 12 týmů (1967). Pětatřicítku oblékal Tony Esposito a brzy se toto číslo stalo mezi gólmany velmi populární, stejně tak jako číslo 12 mezi quarterbacky v NFL.

Esposito je Turcovým dětským idolem, přesto Turco tvrdí, že číslo 35 neobléká z tohoto důvodu.

"Je to číslo, které mi dali, když jsem se poprvé objevil na ledě."
Marty Turco, brankář Stars

šipka Použité zdroje: Dallasnews.com
šipka Počet shlédnutí článku: 6367830


  Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Hledej

Další zápas
Narozeniny mají

Webhosting poskytuje: Web4U
© 2001 Dallas stars cz a uvedení dodavatelé obsahu. Všechna práva vyhrazena. All rights reserved. Publikování nebo šíření obsahu Dallas Stars. cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
© Loga a známky NHL, týmu NHL Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.
TOPlist