Dallas Stars cz NHL.cz Dallas Star cz

Článek 13.10. Na otázky odpovídá Dave Tippett  Kamil Šamulák

Rozhovor z letošního léta

Dave Tippett má za sebou úspěšný první rok na postu hlavního trenéra mužstva Dallas Stars, které v uplynulé sezóně přivedl k prvenství v Západní konferenci po základní části. V playoff už se týmu moc nevedlo a byl vyřazen v druhém kole Anaheimem. Jednačtyřicetiletý trenér odehrál v NHL na postu útočníka celkem 11 sezón ve čtyřech klubech (Hartford Whalers, Washington Capitals, Pittsburgh Penguins a Philadelphia Flyers). Rodák z provincie Saskatchewan (narodil se v městečku Moosomin) odehrál v nejslavnější hokejové lize světa celkově 721 utkání, v nichž si připsal na své konto 262 bodů za 93 gólů a 169 nahrávek.

MIKE FETROW z Harrisburgu, PA se ptá: Jak trenér dosáhne toho, aby hráči respektovali jím prosazovaný systém hry?

Dave Tippett: Především musíte svůj systém hry prodat hráčům, jen pak můžete být úspěšní. Hráči se s ním musí dokonale ztotožnit, musí v něj věřit. To je ta nejtěžší část. Musí to být systém hry, který týmu nejvíce sedí a který vám dá největší šance na vítězství. Systém musí být perfektně nastudován všemi hráči. Hráči si ho musí vepsat pod kůži, při samotné hře pak v nich musí být zakořeněný. V samotném zápase totiž není čas na myšlení, jen na naučené prvky chování.

MICHAEL PATRICK z Ediny se ptá: Jak se změnil hokej od doby, kdy jste aktivně hrával?

Dave Tippett: Největší rozdíly vidím v rychlosti hry a velikosti hráčů, oba tyto parametry narostly. Hráči jsou teď ve výtečné fyzické kondici a také jejich výstroj je lehčí a mnohem bezpečnější. Rychlost hry a její průběh jsou teď mnohem rychlejší než před deseti lety.

BRYAN KRALLMAN z Indianapolis se ptá: V létě jste ztratili několik hráčů. Co cítíte, že je nutné udělat, aby se tým i nadále udržel na vrcholu?

Dave Tippett: Ztratili jsme jen jednoho hráče, který byl klíčovým. Tím byl Derian Hatcher. Hatcher byl důležitou součástí našeho týmu, ale přes to se prostě budeme muset přenést. Musíte to vidět tak, že takové věci se prostě stávají, hráči odcházejí. I ti klíčoví. Úkolem trenéra je pak seskupit zbytek týmu tak, aby podával co nejlepší výkony. Víc udělat nemůžete. Někdy se stává, že když ztratíte hráče Hatcherova formátu, ostatní hráči v týmu se více semknou, aby takovou ztrátu kompenzovali. Cítíme, že taková situace nastává i v našem týmu.

KEN JOHN JR. z Buffala, NY se ptá: Kdo zaujme roli vůdce týmu po odchodu Deriana Hatchera?

Dave Tippett: Kapitánem jsme jmenovali Mika Modana. Byl pro nás jasnou volbou, protože již několik let je klíčovou osobností týmu. V týmu je i několik jiných zkušených borců, kteří by se funkce kapitána mohli ujmout, my jsme však upřednostňovali Modana. Máme v kádru i několik mladých hráčů jako např. Brenden Morrow či Marty Turco, kteří na sebe už přebírají zodpovědnost a určitě kapitánovi vypomohou. Do týmu přišel také zkušený bek Don Sweeney, který celou svou kariéru prožil v týmu Bostonu. Určitě pro nás bude velmi cenným hráčem.

DAN z Denveru se ptá: Jak těžké bude letos přijet do Denveru, utkat se s domácím týmem a odvézt si odtamtud vítězství?

Dave Tippett: Avs jsou vždy silným týmem. Teď mají navíc Kariyu a Selanneho a pravděpodobně dnes tak mají dva nejlepší útoky v lize. Jsou sice hodně kvalitním mužstvem, ale určitě se dají porazit. My jsme zase hodně sebevědomým týmem, který věří ve své schopnosti a potenciál. Takže jestliže budeme hrát tak dobře, jak jsme schopni, máme šanci vyhrát kterýkoli zápas. Jedno zda v New Yorku, Denveru či Minnesotě.

WILL CARSON z PICKERINGU, ONTARIO se ptá: Který hráč, se kterým nebo proti kterému jste nastupoval, na Vás nejvíce zapůsobil? A nejen během vaší aktivní kariéry hokejisty, ale i za vašeho současného trenérského působení.

Dave Tippett: Hráčem, který na mě měl patrně největší vliv, byl Mike Luit. Tedy paradoxně brankář. Byli jsme sousedy a na stadion jsme jezdili vždy spolu. Mike je skvělý člověk a má neuvěřitelné znalosti o hokeji. Vždycky dobře věděl, co to znamená a obnáší být profesionálním hokejistou. Hodně jsme se o tom bavili a musím říct, že spoustu názorů a představ na práci trenéra a hokejisty mám od něj. Měl na mě vždy ohromný vliv.

Brian z GRAND RAPIDS, MI se ptá: Jaké to je být nováčkem na trenérském křesle v NHL? Bylo to těžší proto, že Dallas je týmem, od kterého se každý rok očekává útok na nejvyšší mety? A cítíte to tak, že minulou sezónu tým propásl velkou šanci na zisk Poháru?

Dave Tippett: Nejprve k příležitosti, kterou jsme měli minulou sezónu. Cítili jsme, že máme dostatečně silný tým, který může bojovat o Stanley Cup, stejně jako to cítíme před letošní sezónou. Ale každý rok je v lize dalších 29 týmů, které touží po Stanley Cupu a tak každý rok, kdy ho nevyhrajete, se na to díváte jako na promarněnou šanci. Na první část otázky odpovím takto. Když jste hlavním trenérem, berete na sebe velkou zodpovědnost. Každý den, každý rok se od vás nečeká nic jiného než vítězství. Je jedno, zda trénujete první nebo desátý rok, tlak je pořád stejný. Na začátku minulé sezóny lidé říkali: "S týmem jako je Dallas a s jeho rozpočtem bude tlak na osobu trenéra velmi vysoký" a já jim odpovídal, že ten tlak nemůže být větší, než jaký si kladu já sám na sebe.

Mike z MINNESOTY se ptá: Řeknete nám o svých pocitech a myšlenkách před, během a po skončení neúspěšné série s Ducks?

Dave Tippett: Již před samotným začátkem série jsme samozřejmě sledovali hru Mighty Ducks proti Detroitu. Často se stávalo, že je Detroit přehrával a celou tu dobu Ducks zachraňoval jen výborný Giguere. Ducks byli mimořádně trpělivým týmem. Jejich hra byla o čekání na chybu soupeře. K takovému způsobu hry musíte mít především výborného brankáře a tím Giguere po celé playoff byl. Věděli jsme, že klíčovou otázkou celé série bude to, zda dokážeme překonat Giguera. Po tom, co série s Ducks pro nás skončila neúspěchem, jsem o všem hodně přemýšlel. Myslím, že jsme odehráli v sérii několik dobrých zápasů. Z trenérského pohledu zde byly zápasy, především ten první a druhý v sérii, které jsme měli vyhrát. Ale Giguere v obou podal mimořádné výkony a my jsme v nich zároveň udělali několik hrubých chyb v ten nejméně vhodný čas a promarnili tak velkou šanci na úspěch. Tyhle dva zápasy se nakonec ukázali jako klíčové pro konečný vývoj série. Když prohrajete první dva zápasy série, navíc v domácím prostředí, pak je velmi těžké vrátit se zpátky do hry. Nám se to bohužel už nepodařilo.

JUAN-CARLOS z DALLASU se ptá: Jaká je náplň práce hlavního trenéra po skončení sezóny?

Dave Tippett: Tak především se snažíte zhodnotit uplynulou sezónu. Hodnotíte jednotlivé hráče a systém hry. Hodnotíte vše - od statistik po hráčské obsazení. Snažíte se najít na hře týmu pozitiva a ty se pak snažíte vylepšit. Samozřejmě se pokoušíte najít i slabiny a přemýšlíte o tom, jak se jich v příští sezóně vyvarovat. V červenci pak přichází na řadu tradiční draft a tak se soustředíte hlavně na věci okolo něj. Kouč sice při samotném draftu toho na práci moc nemá, spíše je to záležitost skautského oddělení, ale jeho účast je nutná. Je zajímavé poslouchat skauty a hráče, které možná budete mít šanci v budoucnu poznat a se kterými budete pracovat. Po draftu je pak ten pravý čas na dovolenou. Jindy v roce na ní není čas, sezóna je totiž hodně náročná. Já trávil svoje prázdniny v severní Minnesotě, kde se dá výborně rybařit.

JACKIE z HOUSTONU se ptá: Kdyby jste do týmu mohl přivést jakéhokoli volného agenta, který byl letos dostupný a cena by nerozhodovala, koho by jste volil?

Dave Tippett: Pravděpodobně bych chtěl v týmu udržet Hatchera. Byl pro nás totiž hodně užitečný. Tyhle věci jdou ale často mimo vás. Jeho odchod byl něčím, co se prostě stává a nemůžete na to stále myslet. Musíte pracovat s tím, co máte a pokusit se z toho vydřít to nejlepší. Nemůžete smutnit nad hráči, které nemáte.

NICOLE LAND z EDMONTONU, Canada se ptá: Jako trenér musíte být někdy hodně nervózní, když vidíte nejlepší hráče soupeře s pukem na holi blízko dallaské svatyně. Kteří hráči soupeře Vám nahánějí největší obavy?

Dave Tippett: Hráčem, který se velmi těžko brání, je Peter Forsberg. Peter je velmi kreativním hráčem a když má puk na holi, můžete si být jisti, že to zavání nebezpečím. Je tím typem hráče, na kterého se každý trenér snaží vymyslet efektivní obranu.

SAMUEL BEHRENS z ANN ARBOR, MI se ptá: Kdo je v Dallasu týmovým šprýmařem, šaškem a kdo inklinuje spíše k roli týmového táty?

Dave Tippett: Týmovým šprýmařem je asi Les Jackson, ředitel hráčských operací (Director of player personnel). Pak asi ještě Marty Turco. Tím, kdo plnil roli táty týmu, byl Ulf Dahlén. Ten však v létě z týmu odešel, takže je pravděpodobné, že jeho roli převezme někdo jiný. Ulf vždy hýřil sebevědomím a pomáhal řešit v týmu hromadu věcí.

BOBBY z QUEENS se ptá: Jaký je to pocit mít v bráně Marty Turca. Můžete ohodnotit jeho hru a přínos, který přináší mužstvu? Máte pocit, že když v tréninku čelí hráčům jako je Modano, Guerin nebo Zubov, že mu to pomáhá k dosažení výjimečných výkonů?

Dave Tippett: Turco je excelentní brankář. Upoutaly mě na něm především dvě věci. Zaprvé: jeho sebedůvěra. Chce být nejlepším brankářem v lize a věří, že jím může být. Každý den pracuje na tom, aby byl lepším. A zadruhé: má neuvěřitelnou kondici. Někteří gólmani nedisponují zrovna tou nejlepší fyzičkou a nemají visačku dobrých bruslařů. To však u Martyho neplatí. Je vždy skvěle fyzicky připraven a je výborným bruslařem. V brance je vždy dobře postavený a má rozehrávku, kterou u brankářů v lize málokdy vidíte. Je pro nás hodně důležitým hráčem, takřka nepostradatelným.

SARA z PHILLY se ptá: Byl jste překvapen, když Turco tak skvěle zastoupil v bráně Eda Belfoura a byl nominován na Vezina Trophy?

Dave Tippett: Ne, nebyl. Už před svým příchodem ke Stars jsem ho sledoval a mluvil o něm s mnoha lidmi. Každý z nich měl na něj zhruba stejný názor: ´Je to kluk, který je na nejlepší cestě stát se velkým hráčem´. Potřeboval jen dostat příležitost a my jsme mu ji dali. A on ji dokonale využil.

DENNIS KUBAT z OUTLOOK, Kanada se ptá: Kdo je největším příslibem u Stars do budoucna a který hráč půjde letos se svými výkony nejvíce nahoru?

Dave Tippett: Brenden Morrow je velmi nadějným a dobrým hráčem. Je to kluk, který by měl pokračovat v růstu a stát se brzy hvězdou ligy. Hraje s velkou odhodlaností a statečností, je velmi těžké nastupovat proti němu. Neustále pracuje na svých ofensivních schopnostech, které jsou už teď mnohem lepší než dříve. Možná se v budoucnu stane i kapitánem týmu. Kdo ví. Dva velmi nadějní hráči, kteří by měli v následující sezóně prorazit, jsou podle mého mínění Steve Ott, který už u nás minulou sezónu pár zápasů hrál a má velkou chuť si to v mnohem hojnějším počtu zopakovat a John Erskine, který hraje zejména dozadu a je velmi silný v osobních soubojích. Tihle dva hráči by se měli s největší pravděpodobností stát pravidelnou součástí naší sestavy pro příští sezónu.

ERIC z MADISON, CT se ptá: Na co ze svého hráčského působení u Hartford Whalers nejraději vzpomínáte?

Dave Tippett: Na své první utkání. Bylo to zároveň mé první utkání v NHL a celé se to odehrálo v Boston Garden. Hned své první střídaní jsem stál naproti Terry O´Reillymu ... ouch. Mám spoustu hezkých vzpomínek na působení v Hartfordu, našel jsem tam spoustu kamarádů. Strávil jsem u Whalers sedm krásných let a stále na ně rád vzpomínám. Byli jsme vynikající parta a se spoustou kluků se vídáme ještě dodnes.

šipka Použité zdroje: NHL.com
šipka Počet shlédnutí článku: 8164770


  Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Hledej

Další zápas
Narozeniny mají

Webhosting poskytuje: Web4U
© 2001 Dallas stars cz a uvedení dodavatelé obsahu. Všechna práva vyhrazena. All rights reserved. Publikování nebo šíření obsahu Dallas Stars. cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
© Loga a známky NHL, týmu NHL Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.
TOPlist