Dallas Stars cz NHL.cz Dallas Star cz

Článek 6.4. Posezení s Mikem Modanem  Kamil Šamulák

11. ledna 2001

Úplně na začátek bychom chtěli poděkovat Miku Modanovi za to, že přijal naší nabídku a stal se prvním hráčem v naší diskusní sekci. Tato sezení jsou sponzorována firmou Kellum Audio, Video & Appliance. Za to, že je Mike dnes naším hostem, obdržel od této společnosti malý dárek. Dále bychom chtěli poukázat na to, že zájem čtenářů o tuto diskuzi byl obrovský. Dostali jsme více než 100 e-mailů z 18 amerických států a sedmi zemí světa (Kanada, Velká Británie, Austrálie, Mexiko, Švédsko, Saudská Arábie a Německo). Teď k otázkám...

Moderátor: Začínáme jednoduchou otázkou, která zajímá řadu lidí. Nosíte dres s číslem 9 již od počátku své kariéry… proč? Jaký je význam tohoto čísla?

Modano: Jedním důvodem je Gordie Howe. Vyrůstal jsem v Detroitu a samozřejmě jsem byl jeho velkým fanouškem. Můj otec byl zase velkým fandou Red Sox a miloval hru Carla Yazstremského. Často mě s sebou brával na zápasy Red Sox a já si pana Yazstremského taky oblíbil. Takže na tom, že nosím dres s devítkou mají zásluhu oba tito pánové.

Moderátor: Hokejisté si musí udržovat mimořádnou fyzičku. Susan z městečka Sachse by chtěla vědět, jakou životosprávu dodržujete a z čeho se skládá Váš typický trénink?

Modano: Většinou hodně času věnuji cvikům na procvičení břišních svalů a zad. A samozřejmě velice důležité jsou cviky na nohy. To je podle mého v hokeji to nejdůležitější: být silný v nohách. Tyto cvičení se často kombinují se sprinty a běháním do schodů. Hokej je velmi výbušný sport, proto jsou sprinty a síla v nohách velmi důležité.

Moderátor: Právě teď celý hokejový svět mluví o návratu Maria Lemieuxe na led. Dostali jsme otázku od Diane z městečka Crockett, která by chtěla vědět, jestli jste byl překvapen Mariovým návratem a jestli by jste v jeho pozici učinil totéž.

Modano: Když jednou odejdete od hokeje, jsem si jistý, že Vám musí chybět. Chybí Vám být mezi kluky, chybí Vám kamarádství spoluhráčů. Okolnosti návratu Maria jsou však jiné. Lemieux je vlastníkem týmu a hodně do něj investoval. Pokouší se udržet tým v Pittsburghu a získat pro něj novou halu. Pittsburgh má docela slušný tým a já si zároveň myslím, že by se Mario nevracel, kdyby neměl šanci tohle všechno získat. Mario je skvělý hráč a dělá hráče kolem sebe lepšími.

Moderátor: Otázka od Douglase z Virginie: Douglas si myslí, že nejlepším střelcem a hráčem v lize je Jaromír Jágr, ale chtěl by vědět, koho Vy považujete za nejvšestrannějšího ligového hráče a proč?

Modano: Nejlepší ze všech je asi Peter Forsberg. On umí všechno na vysoké úrovni. Bodyčekovat, střílet branky, hrát útočně i bránit. Je prototypem hráče, kolem kterého se buduje tým. Evropští hráči jsou dnes velmi silní, umějí výborně vládnout puku a je těžké je od něj odstavit. Je to způsobeno tím, že už od mladého věku jsou zvyklí na hru jeden na jednoho.

Moderátor: Otázka od Ryana z Denveru: Koho považujete za pět nejlepších středních útočníků v lize, mimo sebe, a co je dělá tak skvělými?

Modano: Samozřejmě do této pětice bude patřit Forsberg …, myslím, že i Pierre Turgeon je velice schopný chlapík, který umí řadu nevídaných kousků. Potom samozřejmě Steve Yzerman, Jeremy Roenick. A hráčem, který dělá spoustu věcí výborně je Mike Ricci ze San Jose. Myslím, že je hodně nedoceněný. Není to sice nejblyštivější hvězda, není v ničem opravdu výjimečný, ale zvládá neuvěřitelnou spoustu hokejových dovedností a je tudíž velice všestranný.

Moderátor: Otázka mnoha fanoušků: Byl jste fanouškem Rudých křídel v době svého dospívání v Michiganu? Který hráč Vás nejvíce ovlivnil ve Vašem hokejovém růstu? Měl jste nějaký vzor?

Modano: Když jsem byl trochu větší a hrával jsem za žákovský tým Little Ceasars, častokrát jsme se všichni setkávali s Red Wings a měli jsme hodně příležitostí poznat jejich hráče. A taky jsem miloval Boston Bruins. V Detroitu jsme sledovali pořad Hockey Night in Canada, viděl jsem mnoho zápasů Javorových listů a zamiloval jsem si i tento klub. Velmi rád jsem měl zejména Gordiho Howa a Darryla Sittlera. A jako teenager jsem rád sledoval hru Maria Lemieuxe a Wayna Gretzkyho.

Moderátor: Otázka od T.J. z Grand Rapids: Je být vzorem pro mnohé něco, co považujete za přirozenou součást popularity? Nebo si myslíte, že se na profesionální sportovce klade příliš mnoho očekávání?

Modano: Je zde mnoho vysokých očekávání, neboť jste často prezentován v mediích a jestliže se stane cokoli špatného známému sportovci, je to ta první zpráva, která se objeví ve večerních zprávách a v ranních novinách. Ale to je běžné a musíte se naučit podle toho žít. Nemůžete však natrénovat to, jak se správně chovat. Je to něco, co se naučíte během let. Víte, že Vás děti napodobují a to, co musíte dělat, je zkoušet dělat správné věci, ve kterých Vás mohou následovat.

Moderátor: Otázka od Marie: Byl jste národním semifinalistou v kopu z voleje, v nahrávkách a v kopech (pozn.red.: činnosti uplatňované v americkém fotbale) v roce 1978. Chtěl jste se někdy zabývat americkým fotbalem namísto hokeje? A pokud ano, myslíte si, že by jste se propracoval do NFL?

Modano: Oh, tak to nevím. Velmi rád jsem hrál americký fotbal, když jsem byl na střední škole. Pak ale přišel čas, kdy se fotbal a hokej začaly vzájemně vylučovat a já jsem se musel rozhodnout. Rozhodl jsem se pro hokej. Na ledě jsem se cítil příjemněji, ale i přesto jsem stále miloval fotbal a někdy jsem ho i zase hrál. Byl jsem velký fanda Lions. Velký fanoušek Billyho Simmse, Garyho Danielsona a samozřejmě Barryho Sanderse.

Moderátor: Otázka od velkého počtu fanoušků: Váš nejdůležitější gól, který jste kdy vstřelil? Které utkání, ve kterém jste hrál, Vám přijde jako nejdůležitější?

Modano: Nejdůležitější gól byl pravděpodobně ten, který jsem vstřelil v prodloužení pátého utkání finálové série roku 2000 proti New Jersey Devils. Tento vyčnívá nad ostatní. A nejskvělejší utkání, ve kterém jsem hrál, byl zápas číslo 6 v Buffalu (pozn. red.: jedná se o zápas finálové série z roku 1999, kdy Hvězdy získaly svůj první a zatím jediný Stanley Cup). To byl můj nejdůležitější zápas a taky finálové zápasy Světového poháru v Montrealu byly důležité.

Moderátor: Miku, zde je jedna nádherná otázka pro Vás: Jak jste strávil svůj den se Stanley Cupem?

Modano: Především se sešla okolo mého domu rodina a spousta přátel. Udělali jsme si velkou barbecue (pozn. red.: určitě znáte z amerických filmů, koná se většinou na zahradě před domem, opéká se maso a klábosí se), bavili jsme se a večer jsme měli velkou párty v jedné dallaské restauraci. Ta už však byla v úzkém rodinném kruhu a s blízkými kamarády. Celé to bylo fantastické.

Moderátor: Otázka od Elizabeth z Massachusetts: Jakou arénu a ledovou plochu máte nejvíce v oblibě?

Modano: Nejraději mám Madison Square Garden, a co se týče ledové plochy, je v lize několik kluzišť s parádním ledem. Edmonton, Long Island, New York. …všichni jmenovaní mají skvělý led.

Moderátor: Dobře, máme ještě čas na několik málo otázek. Nejdříve, bavme se o Vaší charitativní činnosti. Mnoho čtenářů - - opravdu velmi mnoho - - se zajímá o to, proč jste se rozhodl začít s Nadací Mika Modana?

Modano: Chtěl jsem dělat něco, co by bylo skutečně užitečné a co by zaangažovalo širokou dallaskou veřejnost. Domnívám se, že s přibývajícím věkem začnete děti pořádně vnímat. Naučíte se poznávat jejich radost, naučíte se být rádi v jejich přítomnosti. Jsou opravdu úžasné. Ale na druhou stranu můžete vidět spoustu dětí, které mají problémy a které nevyrůstají ve zdravém rodinném prostředí. Chtěl jsem vytvořit místo, kde se děti mohou cítit v bezpečí a kde budou daleko od svých problémů.

Moderátor: Ve vztahu k tomu o čem teď mluvíme, jaká je Vaše angažovanost v boji s mozkovou obrnou? A proč jste se zapojil do boje právě s touto chorobou?

Modano: Hlavně díky tomu, že dcera mého dřívějšího agenta měla mozkovou obrnu. Společně s ním jsem se chtěl pokusit takovým lidem pomoci. Proto jsem se začal více o tento druh postižení zajímat a pomáhat při dobročinných akcích zaměřených na získání peněžních prostředků pro boj s touto zákeřnou chorobou.

Moderátor: Pro více informací o Mikově charitě, volejte číslo (214) 661-7651.

Moderátor: A nakonec jedna veselejší otázka. April z Corpus Christi položila tuto otázku: Kdyby jste mohl povečeřet s jakoukoli osobou, živou či již mrtvou, koho by jste si vybral, proč a co by jste jedli?

Modano: Ou. …to je velice těžká otázka. …pravděpodobně bych si vybral Chrise Farleyho (pozn.red.: skutečně netuším, kdo je to Chris Farley) a dali bychom si pivo a hamburgery. Bylo by to úžasné! Pravděpodobně bych se nic nového nedozvěděl, ale hodně bych se nasmál.

Moderátor: Děkujeme za Váš čas, Miku! A děkujeme taky fanouškům za mnoho báječných otázek. Mike teď musel odejít, neboť má schůzku se svým agentem, ale velmi ocenil všechny dotazy, které jste poslali.

šipka Použité zdroje: Dallasnews.com
šipka Počet shlédnutí článku: 6647558


  Komentáře

Žádné komentáře

Přidej komentář


nahoru | na úvod
Hledej

Další zápas
Narozeniny mají

Webhosting poskytuje: Web4U
© 2001 Dallas stars cz a uvedení dodavatelé obsahu. Všechna práva vyhrazena. All rights reserved. Publikování nebo šíření obsahu Dallas Stars. cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
© Loga a známky NHL, týmu NHL Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.
TOPlist