Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o Dallas Stars, týmu NHL

 9. 7. 08 Sean Avery na čtyři roky do Dallasu!  D. Brunclík

Sean Avery

Druhý den od otevření trhu s volnými hráči, tedy 2. července, získali Dallas Stars svou první a pravděpodobně i poslední větší posilu letošního léta. Do Dallasu se stěhuje levé křídlo Sean Avery, který se Stars podepsal čtyřletou smlouvu znějící na 15,5 milionu dolarů. Úleva pro celou Východní konferenci (zejména pro Atlantickou divizi), varování pro tu Západní.

"Jsme nadšení, že můžeme naše řady posílit o hráče, jakým je Sean Avery. Je to šikovný hráč, houževnatý, skvěle doplní hráče, které tu máme, udělá z nás lepší tým."
generální manažer Stars Brett Hull

V následující sezóně si vydělá 3,5 milionu dolarů, ve třech zbývajících pak miliony čtyři. Do platového stropu se v každém ročníku započítá částka 3,875 milionu dolarů.

"Jeho dovednosti se rok od roku zlepšují. Je výbušný a houževnatý. Umí vstřelit branku, umí šanci připravit a ničeho se nebojí. Myslím si, že skvěle doplní Brendena Morrowa. Jsme s týmem spokojeni, ale to, co nám chybělo, byla trocha agresivity, zároveň jsme však jeho angažováním zlepšili i dovednostní úroveň týmu."
generální manažer Stars Brett Hull

Za poslední dvě sezóny odehrál Avery v základní části za NY Rangers celkem 86 zápasů, v nich nasbíral 53 bodů za 23 branek a 30 asistencí. Rangers si v těchto zápasech udrželi bilanci 50 výher, 20 proher a 16 proher po prodloužení, tedy procentuální úspěšnost výher 67,4%. Pokud v sestavě Jezdců chyběl, úspěšnost klesla na 42% (9 výher, 13 proher a 3 prohry po prodloužení). To jen dokládá, jak byl pro Rangers užitečný. Bez nadsázky se dá říci, že patřil k nejlepším hráčům Rangers.

"Po podpisu s Rangers vyspěl, nikdy tam nebyl žádný problém. Dokonce z Rangers udělal mnohem lepší tým. Byli týmem, kterému to moc nešlo a nehráli tak, jak měli, dokud nezískali Averyho. Najednou byli kandidáty na Stanley Cup. Mluvil jsem s některými jeho spoluhráči a ti jsou velmi zklamaní z jeho odchodu. Sean je skvělý parťák, udělá pro tým cokoli, udělá pro vítězství cokoli."
generální manažer Stars Brett Hull

I sám Avery připustil, že v New Yorku dospěl. Často balancuje na ostří nože, nicméně nyní si dává mnohem větší pozor na možné negativní následky svého jednání. Již nebývá tak často a zbytečně vylučovaný jako v minulosti.

"To balancování na hraně jsem se musel naučit. Určitě jsem dospěl. Nejsem ten samý hráč, jako před čtyřmi, pěti nebo třemi roky. V New Yorku jsem dostal velkou šanci a to mi v tom vývoji pomohlo. Rád jedu až na doraz, to každopádně. Tak je to na ledě i v životě. Jsem prostě takový. Nyní se snažím o to, abych nějak nepoškodil vlastní tým a aby to mělo vliv na těch 22 hráčů na druhé straně."
nová posila Stars Sean Avery

V loňské sezóně si pak v 57 zápasech připsal 15 branek a 18 asistencí. K tomu tradičně přidal i slušných 154 trestných minut. Čtyři jeho branky byly vítězné. V osmi zápasech playoff pak přidal 7 bodů za čtyři branky a tři asistence. Na trestné lavici odseděl celkem 6 minut. Jeho působení v letošním playoff ukončila až natržená slezina. Nicméně už jen fakt, že odehrál v podstatě celý zápas s natrženou slezinou, hovoří o jeho nezměrné oddanosti týmu a hokeji.

"Ptali jsme se na něj spousty lidí a dostali jsme velké množství pozitivních ohlasů. Je hráčem, který má na hru zásadní vliv. Když se podíváte na zápasy, ve kterých hrál, tak si zapamatujete, co udělal."
trenér Stars Dave Tippett

Sean Avery na střídačce

Rodák z Pickeringu v kanadském Ontariu odehrál v NHL za Detroit, LA a NY Rangers celkem 379 zápasů, ve kterých vstřelil 65 gólů a na dalších 102 přihrál. K tomu všemu přidal i 1067 trestných minut. V playoff odehrál 18 utkání s bilancí 5+7. Své konto zatížil také 33 trestnými minutami. Nejvíce bodů v jedné sezóně dosud nasbíral v sezóně 2006/2007, kdy za LA a NY Rangers odehrál celkem 84 zápasů s bilancí 18 branek, 30 asistencí a 174 trestných minut.

"Je výraznou individualitou, to je jasné, nebojí se jít proti proudu, což se mi líbí. Připomíná mi tak trochu mě samotného, navíc si myslím, že to potřebuje každý tým."
generální manažer Stars Brett Hull

Tento 178cm vysoký a 88 kg vážící hráč nebyl nikdy draftován. Jako volného hráče ho angažoval Detroit, za který si odbyl 19. prosince 2001 svou premiéru v NHL v zápase proti Vancouveru. Jeho první gól byl zároveň gólem vítězným, stalo se tak 2. března 2002 v zápase proti Pittsburghu.

"Je to neskutečný atlet. Udělal velký krok kupředu. Má dobrou pracovní morálku. Během léta na sobě maká jako ďábel. Co se týče jeho dovedností, rok od roku se zlepšují. Je výbušný a houževnatý. Rozdává bodyčeky, pere se, umí zakončit i přihrát. Ničeho se nebojí. Myslím si, že skvěle doplní Brendena Morrowa."
generální manažer Stars Brett Hull

Partnerství Hull a Avery

Velkou zásluhu na jeho angažování má generální manažer Stars a jedna z největších osobností současné NHL Brett Hull. Samorost Avery je navíc velkým obdivovatelem Hulla, znají se ze společného působení v Detroitu. Nejen, že spolu sdíleli kabinu, ale Avery u Hulla a jeho manželky nějakou dobu bydlel.

"Brett byl mým oblíbeným hráčem už od mládí. Zahrál jsem si s ním během mých prvních let v Detroitu a dokonce jsem u něho i bydlel. Naše přátelství však pokračovalo i po mém odchodu z Detroitu. Byl to parádní hráč a myslím si, že i jako generální manažer odvádí velký kus práce. Bylo fajn s Hulliem jednat a jsem za projevenou důvěru vděčný."
nová posila Stars Sean Avery

Někteří fandové Stars však na Averyho příliš dobré vzpomínky nemají, někteří jej dokonce nesnášejí, nicméně Brett Hull si je jistý tím, že jakmile nová sezóna začne, fanoušci budou Seana zbožňovat. Pochopitelně, že fanoušci ostatních klubů jej budou nenávidět. To se předpokládá, jinak by to znamenalo, že nedělá dobře svoji práci.

"Bude u fanoušků velmi oblíbený, to Vám mohu říci už dnes."
generální manažer Stars Brett Hull

Brett Hull probíral angažování Averyho jak s generálním manažerem Lesem Jacksonem, tak s trenérem Davem Tippettem a má pocit, že angažování Averyho dává Dallasu řadu možností. Pokud se nic zásadního nestane, Avery by mohl nastupovat ve druhé nebo třetí útočné formaci. Očekává se, že by měl hrát nejčastěji na křídle. Možná je však i varianta, kdy by se Mike Modano posunul do druhé Richardsovy formace a Avery by centroval formaci třetí.

"Chceme být týmem, který má tři kvalitní formace, se kterými se dá dělat hodně věcí. Když hrajeme proti týmům jako je Anaheim nebo San Jose, tak ti mají v sestavě hráče jako je Corey Perry a Ryan Getzlaf a Joe Thornton, a najednou je tu hráč, který proti nim odvede dobrou práci. Když hrajete s týmy, které nemají tyhle velké centry, tak může hrát daleko více technicky a to potom může hrát na křídle anebo může měnit místa v sestavě."
generální manažer Stars Brett Hull

Pokud by Avery nastupoval s Modanem, měli by Stars v každé formaci jednoho hráče, který by hrál hodně agresivně, tvrdě do těla, nebál by se šarvátek, uměl soupeře vyprovokovat, ale zároveň by i dokázal hrát hokej.

"Myslím, že pro hráče jako je Brad Richards vytvoří hodně volného prostoru, stejně jako to dělá Brenden Morrow pro Mikea Ribeira. Přesně to v týmu potřebujeme. Myslím, že je hodně variant, kde by mohl nastupovat. Podobné je to i u Modana. Mohl by hrát u Mikea na křídle, aby zužitkovával jeho přihrávky, vstřelil nějaké góly, přihrál mu a byl zodpovědný přesně tak, jak to má Tip rád."
generální manažer Stars Brett Hull

Fanoušci Philadelphie diskutují se Seanem Averym

Rozpočtová situace Stars

Angažování Averyho znamená, že Dallas už s největší pravděpodobností žádnou velkou rybu na trhu s volnými hráči neuloví, neboť rozpočet Stars je již tak velmi našponovaný. Pod jednocestnou smlouvou je totiž momentálně 17 hráčů, jejich smlouvy ukrojí z platového stropu 51,4 milionu dolarů. K tomu je třeba připočítat některé hráče s dvoucestnou smlouvou, kteří ale s největší pravděpodobností budou hrát v prvním týmu. Jedná se o Fistrice, Niskanena, Stephana či Brunnströma. S jejich smlouvami je to dohromady 55,8 milionu dolarů, přičemž částka platového stropu je pro tuto sezónu 56,7 milionu dolarů. Pokud by Brunnström nehrál v prvním týmu, Stars by ušetřili, neboť má smlouvu na 2,225 milionu dolarů. Tato smlouva však obsahuje velké množství výkonnostních bonusů, ty se ale počítají do platového stropu až do doby, kdy ten či onen bonus nemůže být dosažen. A na to Stars možná spoléhají, že se postupně bude do platového stropu počítat menší a menší částka. Možná však je i varianta, že by Stars ještě uskutečnili nějakou výměnu.

"Je to velmi natěsno. Nemáme moc možností, hlavně pokud přijdou zranění. Možná budeme muset něco udělat, abychom měli větší volnost, na druhou stranu se dá říci, že jsme celkově vzato spokojení. Nemusíme měnit toho či onoho hráče jen abychom vytvořili nějaký prostor pod platovým stropem. Budeme prostě jen dělat svoji práci. Stejně jako když jsme angažovali Seana. Pokud bude zítra možnost, jak tým ještě vylepšit, uděláme to."
generální manažer Stars Les Jackson

Skandály?

Kolem Averyho se však točí i řada kontroverzí a skandálů. V roce 2005 se například musel omluvit francouzsky mluvícím Kanaďanům, o které se otřel v jednom rozhovoru, byl prvním hráčem NHL pokutovaným za filmování a v letošním playoff byl veřejně pokáraný vedením NHL za svou snahu rozhodit Martina Brodeura máváním hokejkou před jeho tváří. V zápase žádný trest nedostal, nicméně další den vydala NHL „pravidlo Avery“, které podobné chování definuje jako nesportovní chování.

"Je velmi talentovaný, ale občas ty věci kolem způsobují to, že lidé jeho talent vůbec nedoceňují."
generální manažer Stars Les Jackson

I mimo led na sebe poutá pozornost médií. Jeho partnerkou byla modelka Rachel Hunter či herečka Elisha Cuthbert. V roce 2007 byl v časopisu People zvolen nejpřitažlivějším mužem roku 2007 a v současnosti pracuje pro módní časopis Vogue.

Natěšený Avery

Sean Avery dostane šanci začít znovu od začátku. Podobnou šanci dostali v Dallasu třeba Mike Ribeiro, Brad Richards, Philippe Boucher, Pierre Turgeon a další. Někteří této šance využili, jiní nikoli. Snad bude Avery patřit do té první kategorie, tedy hned po bok Mikea Ribeira. Jednoznačné je, že se Avery na své nové působiště těší.

"To je další věc, ze které jsem nadšený, tedy že budu trávit čas v pro mě novém městě. Nicméně v první řadě jsem rád, že budu nastupovat za Stars. O této orgnizaci jsem slyšel jen to dobré, mělo by mi to tu vyhovovat. Nemohu se dočkat, až si s řadou těchto hráčů zahraji. Brenden Morrow je v současné NHL jeden z nejlepších nejvšestrannějších hráčů. On prostě umí všechno. Mrkněte na Brada Richardse a Mikea Ribeira, ti patří mezi 5 nejlepších ofenzivních hráčů v lize. Nemohu se dočkat na Stevea Otta. Celou kariéru jsem chtěl hrát s někým, kdo by mi mou práci trochu ulehčil."
nová posila Stars Sean Avery

Tak snad mu jeho angažmá u Stars vyjde.

nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist