Dallas Stars czDallas Stars cz
Stránky o Dallas Stars, týmu NHL

 23. 2. 11 Alex Goligoski Hvězdou, z Niskanena a Neala jsou Tučňáci  D. Brunclík

V pondělí 21. února 2011 provedli Stars jednu z velkých výměn v historii klubu. Do Dallasu se stěhuje obránce Alex Goligoski, Pittsburgh Penguins naopak získali levé křídlo Jamese Neala a obránce Matta Niskanena.

Pohnutky obou klubů jsou patrné na první pohled. Pens potřebují razantní křídlo ke Crosbymu, Stars zase potřebují obránce, který je schopný bodovat, je schopný hrát s pukem a umí zahrát i v početní výhodě. Pens navíc získali Niskanena jako pojistku do obrany.

"Jsme doslova nadšeni, že můžeme v našem klubu přivítat Alexe Gologoskiho. Alex je top 4 obránce, který bude mít na naši obranu pozitivní vliv. V průměru hraje přes 20 minut za zápas a zvládá všechny herní situace."
generální manažer Stars Joe Nieuwendyk

25letý Alex Goligoski letos za Pens odehrál 60 zápasů, ve kterých vstřelil 9 branek a na 22 dalších nahrál. V +/- si připsal 20 kladných bodů, což ho mezi Tučňáky řadilo na první místo společně se Sidney Crosbym. Stejně tak byl nejlepší v počtu vítězných branek (4). Na ledě trávil v průměru téměř 21 minut.

V loňské sezóně v 69 zápasech nasbíral 37 bodů za 8 branek a 29 asistencí. Ve 177 zápasech odehraných za Pittsburgh Penguins vstřelil 23 gólů a na 67 dalších nahrál.

Alex Goligoski, rodák z Grand Rapids v Minnesotě, je momentálně v polovině tříleté smlouvy. V této sezóně činí jeho příjem 1,5 milionu amerických dolarů, v té následující pak 2,75 milionu. Do platového stropu se v každé sezóně počítá částka 1,833 milionu amerických dolarů. Po vypršení smlouvy bude volným hráčem s omezením (RFA).

180 cm vysoký a 82 kg vážící Goligoski je moderním typem obránce, který umí podpořit útok. Hokejku drží na levé straně. Byl draftován Pittsburghem v roce 2004 z celkové 61. pozice. V roce 2009 získal s Pens Stanley Cup.

Velká očekávání

V pondělí už Goligoski odcestoval do svého nového působiště, premiéru za Stars by měl absolvovat v úterním zápase proti New Jersey Devils.

"Je to chytrý obránce, který umí hrát dopředu i dozadu, pomůže nám dostat puk k útočníkům. To je totiž přesně to, co potřebujeme. Umí hrát s pukem, je užitečný na přesilovce, prostě umí všechno. Navíc s pukem dělá správná rozhodnutí."
generální manažer Stars Joe Nieuwendyk

Ačkoli ofenzivní schopnosti tohoto amerického obránce nikdo nezpochybňuje, častokrát byla zmíněna jeho slabší hra dozadu. Stars mu však věří i v této činnosti.

"Několikrát jsem ho viděl hrát a naši skauti ho sledovali už delší dobu. Hodně se v obranné činnosti zlepšil. Je chytrý, hraje hlavou. Jak nabere více síly a více zkušeností, bude ještě lepší. Takže mám pocit, že obranná hra nebude problémem."
generální manažer Stars Joe Nieuwendyk

James Neal a Matt Niskanen už patří Penguins

23letý James Neal, 23 byl Dallasem draftován v roce 2005ze 33. místa. V 59 zápasech letošní sezóny zaznamenal 39 bodů za 21 branek a 18 asistencí.

24letý Matt Niskanen byl Dallasem draftován v roce 2005 v prvním kole draftu z celkově 28. pozice. V 45 zápasech aktuální sezóny si připsal jen 6 asistencí.

Pravá příčina – finance

Důležitou roli sehrála v této výměně i finanční situace Stars. Mimo jiné i proto byl do výměny zapojen Matt Niskanen. Aby Stars mohli posílit ještě před uzávěrkou přestupů a aby měli příští rok na novou smlouvu Brada Richardse, k tomu bylo zapotřebí ušetřit nějaké peníze. Zmíněná výměna šetří letošní zdroje, ale především ty budoucí. Zatímco Goligoski bude v příští sezóně stát Stars jen 2,75 milionu amerických dolarů, Niskanen s Nealem přijdou Pens na 5,25 milionu. Stars tedy jen v příští sezóně ušetří 2,5 milionu dolarů.

nahoru | na úvod
Web4u
Prohockey

Web4U | Redakce | Převodovka | RSS | Propagace | Reklama u nás | Mapa

© Loga a známky NHL, týmu Dallas Stars a ostatních týmů jsou ochrannými známkami NHL Enterprises nebo jejich vlastníků.

TOPlist