11. 1. 08 Souboj gólmanů vyhrál Turco  R. Štolpa

Chicago – Dallas 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)

Tygří skok ala Mike Modano
(Autor – AP Photo/Nam Y. Huh)

Před zápasem na tom nebylo Chicago dobře. Až po okraj naplněná marodka a ještě k tomu šňůra šesti zápasů v řadě bez vítězství nevěštila pro domácí nic dobrého. Chicago ale ve dvou letošních zápasech s Dallasem dokázalo zvítězit, a tak Blackhawks vstupovali i do třetího zápasu s očekáváním bodového zisku.

Mike Modano a jeho tygří skok

O první gól utkání se zasloužil Mike Modano, byť při jeho vstřelení ani na ledě nebyl. V rohu totiž fauloval Patricka Sharpa a domácí zahrávali v 5. minutě přesilovku. Od modré čáry střílel Duncan Keith, který mimochodem odehrál více než 28 minut a Robert Lang měl před brankou až příliš prostoru. Nízko letící puk tak bez problémů nasměroval přesně mezi Turcovy betony – 1:0.

Po vedoucím gólu domácích předvedla první formace Dallasu několik dobrých střídání plných pohybu. Přes dostatek střeleckých příležitostí se jim ale skórovat nepodařilo.

Podobně si vedl mladý Kane z Chicaga, když při vyloučení Niklase Grossmana nastřelil tyč.

V posledních šesti zápasech nevstřelili Stars ve 23 přesilových hrách ani jediný gól, a tak dal trenér Dave Tippett větší prostor i jiným hráčům než obvykle. A útočné trio Hagman – Lundqvist – Eriksson se mu za to odvděčilo gólem. Celá situace začala na modré čáře, kde už delší dobu operuje společně se Sergejem Zubovem i Mike Modano. Právě Modanovi odskočil na modré čáře puk a už už směřoval k Langovi a jeho možnosti ujet do brejku, ale Modano se natáhl a kotouč mu vypíchl. Zubov si puk zpracoval, vrátil jej zpět Modanovi a ten pěkným golfákem vystřelil. Střelu mu ale zblokoval bránící Havlát a už to vypadalo na další brejk. Havlát přisunul puk Langovi a právě v té chvíli Modano doslova tygřím skokem Langa o puk připravil tak šikovně, že s ním Hagman uháněl k soupeřově brance. U pravého mantinelu jej přenechal Erikssonovi. Ten si krásnou stahovačkou vychutnal Brenta Seabrooka a u přední tyče překvapil Chabibulina – 1:1.

Patrick Kane nedal penaltu

Ve 12. minutě se Zubovovi podařila na útočné modré hrubá chyba, když jej napadající Kane připravil o puk a uháněl s ním k brance Martyho Turca. Zubov ho celou cestu masíroval hokejkou, což rozhodčí ocenili jako prohřešek proti pravidlům do takové míry, že nařídili samostatný nájezd. Ten se ale Patricku Kaneovi nepodařilo zakončit přesně. Naznačil kličku a když už si Turca položil, minul jeho branku. První Kaneova penalta v zápase NHL tak skončila nezdarem.

"Turco mi odkryl v brance místo a já se tam snažil zakončit. Dal jsem si puk na backhand a myslel že zavěsím. Puk mi ale sjel a minul branku."
křídlo Blackhawks Patrick Kane

Na straně druhé se vytáhl Chabibulin při šanci Mikea Ribeira nebo Mikea Modana. Dallas se zkrátka snažil utkání rozhodnout ve svůj prospěch a poměr střel 13 – 5 ve prospěch Dallasu ve druhé třetině toho budiž důkazem. Chabibulin ale chytal velmi, velmi dobře a při střele Stephanea Robidase mu pomohla i tyč.

Barnes rozhoduje v oslabení

I ve třetí třetině držel Chabibulin domácí Blackhawks svými vynikajícími zákroky ve hře, ale jako by chtěl potvrdit pravidlo, že nejlepší gólmani dostávají hloupé góly. Ve 14. minutě totiž seděl na trestné lavici Brenden Morrow. Stars se na krátkou chvíli usadili v pásmu Chicaga. Modano přihrál na modrou čáru, odkud poslal Stu Barnes golfákem kotouč do branky. Chabibulin celou dobu puk viděl, přesto byl u pravé tyče pozdě, kotouč mu přeletěl nad betonem, zazvonil o tyč a rozvlnil síť – 1:2.

"Chabibulin je držel nad vodou a my jsme potřebovali gól, který by je zlomil a Stu nám ho obstaral. Barnes sice za zápas neodehraje mnoho minut, ale v důležitých okamžicích je na ledě."
trenér Stars Dave Tippett

Stars pojistili vedení gólem jistoty při závěrečné hře domácích bez brankáře. Mike Modano vybojoval s Erikssonovým přispěním puk, postrčil jej do středního pásma. Tam byl jako první Brenden Morrow a od červené rozhodl – 1:3.

Mike Modano se tak asistencí podílel na všech třech vstřelených brankách Dallasu.

"Byl to velmi náročný zápas na soupeřově kluzišti a já jsem rád za způsob, jakým jsme jej zvládli. Hawks hráli včera v Montrealu a tak jsme chtěli hrát tvrdě a dobrým pohybem je donutit k chybám."

• Mike Modano získal v 89 zápasech proti Chicagu už 81 kanadských bodů.
  • Stu Barnes odehrál za zápas 10:08 minuty, z toho 4:18 v oslabení.