4. 10. 07 Paul Stastny hrdinom večera  P. Čižmár

Colorado – Dallas 4:3 (1:0, 3:1, 0:2)

Paul Stastny usměrňuje přihrávku Jaroslava Hlinky do sítě a kompletuje svůj hattrick
(Autor – Getty Images/Doug Pensinger)

Stars nastúpili proti Coloradu v úvodnom zápase sezóny už druhýkrát po sebe, ale tentokrát domáci nepustili vedenie súperovi a odniesli si dva body po víťazstve 4:3.

Stastny dáva úvodný gól

Tréner Dallasu Dave Tippett sa znovu pohral s rozložením formácií a ako sa ukázalo, nie veľmi štastne. Takisto prekvapivo nezaradil do kádra najlepšieho hráča prípravy Chrisa Connera, ktorý sa pobral do Iowy.

Hra sa začala zo strany Dallasu pomerne dobre. Útok bol síce dá sa povedať bezzubý, ale obrana a Marty Turco pracovali na ľade veľmi dobre. Marty sa na začiatku prvej tretiny blysol parádnymi zákrokmi na úrovni playoff, keď zlikvidoval šance Ryana Smytha, Hannana a Hlinku v jednom slede.

Domáci sa dostali do vedenia v 19. minúte vďaka Paulovi Stastnemu, ktorý vkorčuľoval do útočného pásma a na úrovni ľavého kruhu prekonal Marty Turca, asistenciu si pripísal Brunette. 1:0

Prvú tretinu nedohral Brenden Morrow, keď pri snahe o získanie puku za bránkou Budaja skĺzol na ľad a obranca Brett Clark ho škaredo trafil korčuľou do tváre.

Paul Stastny pri chuti

Dvojica obrancov Dallasu Zubov a Daley robili chyby jednu za druhou, ich zohratosť na ľade bola na veľmi nízkej úrovni, na čo potom Stars aj doplatili.

V 2. minúte po strate puku zo strany Stars Brunette sa náhlil za bránku a šikovnou backhandovou nahrávkou našiel pred Turcom Stastneho a bolo 2:0.

Stars začali hrať aktívnejšie, aj keď Budaj síce nemusel zakročovať proti tak nebezpečným strelám ako dallasský brankár, Stars dostávali súpera pod tlak a odpoveď na seba nenechala dlho čakať. V 8. minúte Daley z modrej čiary tvrdo vystrelil, puk tečoval Jeff Halpern a bolo 2:1.

Hostí vstrelený gól povzbudil a z ich strany bolo vidno vôľu vyrovnať skóre, po obrovskej chybe pri striedaní to už mali hráči Avalanche uľahčené. Brunette zachytil puk a vkorčuľoval do útočného pásma, kde akciu prevzal Hlinka a z oblasti pravého kruhu poslal krížnu prihrávku Stastnemu a ten už len zasunul puk do bránky. Bol to jeho vôbec prvý hattrick v krátkej kariére a skandovanie divákov si po tomto výkone rozhodne zaslúžil. 3:1

Zubovova a Turcova nočná mora neskončila, ba pokračovala v 17. minúte pri akcii Wojteka Wolskiho, ktorého nedostatočne kryl Zubov a Wolskiho strela spoza ruského obráncu prekvapila ako jeho tak aj samotného gólmana Dallasu. 4:1

V druhej tretine neprialo šťastie Jokinenovi po nastrelení žrde a Hagmanovi, ktorého tutovku vychytal Budaj, ten hral doteraz skvelý zápas, aj keď útok Stars ho priveľmi nezaťažil.

Stars a využité presilovky

Posledná tretina bola úplne iná pesnička a Stars si svojou húževnatosťou vytvárali obrovský tlak v obrannej časti Colorada, ktorý priniesol ovocie v 8. minute pri presilovej hre Stars, kde sa zaskvel Jussi Jokinen. Ten najprv spoza bránky vystrelil a následne dorazil svoju vlastnú strelu za bránkovu čiaru. 4:2

V 18. minúte tlak neutíchal, no tretí gól Dallasu bol z pohľadu jeho aktéra Niklasa Hagmana náhodou. Spoza bránky Petra Budaja vystrelil puk smerom k hráčom Stars v útočnom pásme, no puk sa odrazil od korčule jedného z obrancov priamo do brány a už to bolo len o gól. 4:3

Celú poslednú minútu hrali Stars s prázdnou bránkou a aj napriek výborne vypracovaným šanciam nedokázali streliť vyrovnávací gól, Avalanche tak vrátili Dallasu prehru z otváraceho zápasa minulej sezóny.

"Aby sme mohli vyhrávať v tejto lige, musíme najprv vyhrávať súboje jeden na jedného a vytvárať si priestor na ľade korčuľovaním, ale nemali sme dostatok hráčov, ktorí by to robili."

Z určitého pohľadu nehrali Stars vôbec zle. Na vhadzovaní jednoznačne dominovali, využili dve z troch presiloviek a ubránili sa v dvoch oslabeniach. Avšak absolútne zle poskladané formácie a podpriemerný výkon Martyho Turca boli príčinou neúspechu. Zubovovi a Daleymu to neklapalo ani v príprave, no Tippett to skúsil ešte raz a výsledkom boli -4 body Zubova a -3 body Daleyho v štatistike pravdy. Miettinen sa vo formácii s Modanom a Morrowom úplne stratil, svojimi ofenzívnymi schopnosťami spoluhráčom nijako nepomohol.

Naopak celkom potešil nováčik Matt Niskanen, ktorý odohral na ľade cez 15 minút väčšinou pri plnom počte hráčov na ľade, nezískal žiaden bod, mal nula bodov v štatistike pravdy a mal jednu zblokovanú strelu.

"V okamihu, keď vyhráte úvodný zápas sezóny a date tri góly, nie je vec, na ktorú by ste sa mohli stažovať. Nezáleží na tom, kto dá gól, každý v našom mužstve ho môže streliť. Dnes som mal aj trochu šťastia, no tímu som pomohol, pretože sme tie góly potrebovali."