6. 12. 07 Joe Thornton zajistil Žralokům vítězství  M. Šimeček

Dallas – San Jose 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Marty Turco likviduje v souboji jeden na jednoho nájezd Mikea Griera
(Autor – AP Photo/Tony Gutierrez)

Dallas Stars nastoupili poprvé od 23. listopadu před domácím publikem. V zápase proti diviznímu rivalovi ze San Jose však Hvězdy neuspěly a prohrály těsně 3:2.

Cheechoo posílá Sharks do vedení

Zranění obránce Philippea Bouchera nedonutilo trenéra Stars k žádným výrazným změnám ve složení obranných dvojic. Nahradil jej totiž čerstvě uzdravený bek Mattias Norström, jenž byl kvůli zranění oka mimo hru celý měsíc (přesněji od 7. 11.). K menším změnám došlo také v útoku – ze sestavy vypadl Joel Lundqvist, nahradil ho Junior Lessard povolaný z farmy v Iowě (AHL).

Diváci v American Airlines Center se svých domácích miláčků dočkali po dlouhé sérii venkovních zápasů, kterou Stars zakončili s bilancí 4 výher a 2 proher.

Úvod zápasu se lépe vydařil hostům. Sharks již po 16-ti vteřinách zahrávali první přesilovou hru (prohřešil se Jeff Halpern), kterou ale nedokázali gólově využít.

Hráči San Jose se i poté dostávali častěji do zakončení. Za zmínku stojí gólová příležitost Mikea Griera, který se ke střele dostal poté, co jeho jmenovec Mike Ribeiro ztratil kotouč na vlastní půli kluziště.

Do další velké šance se Sharks dostali po střele Patricka Marleaua ze 17. minuty. Puk vyrážel gólman domácích Marty Turco, před nímž poté ještě dotíral obránce hostí Marc-Edouard Vlasic. K úspěšné dorážce se však nedostal, za což mohli příznivci texaského klubu děkovat skvěle blokujícímu Mattu Niskanenovi.

Tlak Sharks vyvrcholil v 19. minutě první třetiny, kdy hosté zahrávali druhou přesilovou hru 5 na 4 (prohřešek Mattiase Norströma). Kombinaci na pravé straně útočného pásma završil Joe Thornton příhrou na Jonathana Cheechooa. Cheechoo posléze přihrával z ostrého úhlu, ale puk adresáta nezastihl. Útočníka San Jose to však mrzet nemuselo, v brankovišti totiž kotouč srazil mladý obránce Stars Niklas Grossman mezi Turcovy betony a Sharks se tak mohli radovat z vedení 0:1.

Daley srovnává, Marleau navyšuje

V úvodu druhého dějství se skvělým zákrokem představil Marty Turco, jenž v souboji jeden na jednoho vychytal Mikea Griera.

O pár minut později – ve 4. minutě – se rychlý obránce Stars Trevor Daley dostal z vlastního pásma přes celé hřiště až na pravé křídlo soupeřovy třetiny, odkud vypálil svižnou ránu zápěstím. Překvapivou střelu si gólman hostí Jevgenij Nabokov nepohlídal a poprvé v zápase inkasoval – srovnáno 1:1.

Stars měli poté dvě velké šance skóre navýšit. V první příležitosti se přímo před Nabokovem dostal ke střele Junior Lessard, avšak gólman byl v souboji úspěšnější. Druhá šance pak pro Stars dopadla o něco lépe. Brenden Morrow postrčil odražený kotouč podél Nabokovova betonu tak, že by po dojetí pravděpodobně přejel přes brankovou čáru. Ruský gólman však stačil na poslední chvíli zasáhnout a puk schovat pod lapačku.

San Jose na tyto šance a srovnávací gól odpovědělo začátkem 7. minuty. Puku se na pravém křídle zmocnil nejproduktivnější hráč Sharks Joe Thornton a z hranice pravého kruhu brilantně přihrál naslepo volnému Patricku Marleauovi. Marleau se z dobré pozice před brankou nemýlil a z první překonal přemisťujícího se Turca – 1:2.

Do konce druhé třetiny se už na skóre nic nezměnilo a Sharks tak vstupovali do třetího dějství stejně jako do druhého – v hubeném jednogólovém vedení.

Mike Modano dává Hvězdám naději

Dallasu se v 7. minutě třetí třetiny povedlo stav skóre opět srovnat. Postaral se o to nejproduktivnější hráč Ameriky Mike Modano. Loui Eriksson se po Niskanenově střele rychle chopil vyraženého puku a zpoza brány poslal Modanovi příhru. Mike měl před sebou úplně odkrytou bránu, a byť stál v poměrně těžkém úhlu, tak se mu vstřelit gól bez problémů podařilo – 2:2.

Nerozhodný stav však bohužel pro Dallas netrval dlouho. Ve 12. minutě se po spolupráci s českým útočníkem Milanem Michálkem trefil Joe Thornton, nejlepší hráč tohoto zápasu. Thornton vymyslel geniální přihrávku zpoza obranné modré čáry, za kterou se rychle dral kupředu Milan Michálek. Po dosažení kotouče, který překonal celou délku kluziště, se Michálek zastavil za bránou domácích, aby následně nabil na ránu Joe Thorntonovi. Ten se z první nemýlil a navýšil na konečných 2:3.

"Thornton na ledě dominoval. Nemám na mysli jen to, že se bodově podílel u všech branek, hrál skvěle ve všech možných detailech."
trenér Sharks Ron Wilson

Stars měli do konce utkání ještě několik příležitostí stav skóre opět zkorigovat, avšak tentokrát se jim to už nepovedlo. A nepovedlo se jim to ani přesto, že od 17. minuty hráli 47 vteřin v početní převaze 5 na 3. Není to náhoda, že San Jose Sharks jsou momentálně ve hře v oslabení nejlepším týmem v celé NHL…

"Ta přesilová hra přišla v nevhodnou dobu. Ledová plocha byla v závěru utkání hrozná, rozježděná, pokrytá sněhem."
Mike Modano

• Junior Lessard odehrál první utkání za Dallas Stars v této sezóně. Celkově na ledě strávil 13 minut a 46 vteřin, třikrát vystřelil, avšak bod si nepřipsal žádný.