20. 2. 08 Hagman a Turco rozhodli súboj gigantov  P. Čižmár

Dallas – Detroit 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Bezchybný Marty Turco po zápase takto děkoval domácím fanouškům
(Autor – AP Photo/Tony Gutierrez)

Vo vzájomných zápasoch Detroitu a Dallasu druhý zmieňovaný často takéto duely nevyhráva, no tentokrát bolo všetko inak a vďaka gólu Niklasa Hagmana a čistého konta Marty Turca Stars vyhrali 1:0.

Turco drží súpera na uzde

Marty Turco nemá proti Detroitu najlepšie čísla a tak jeho motivácia poraziť tento tím bola obrovská. Keď sa pozrieme do histórie, Marty má len jedno víťazstvo v kariére proti Red Wings a žiaden shutout, tak sa rozhodol, že nastal čas pomaly sa vrátiť do pozitívnych štatistík. Dallasský gólman bol jednoznačnou príčinou prehry Detroitu, no treba podotknúť, že celý tím odohral veľmi dobrý zápas.

Prvú tretinu začali lepšie hostia, a počas prvých štyroch minút vyslali na bránu Dallasu šesť striel, pričom Stars na Howarda ani jednu. Obaja gólmani však bránili vynikajúco, a tak strelci nemali v zápase veľa radosti.

"Energia v American Airlines Center rozhodne pomohla, no určite sme potrebovali, aby bol Marty vynikajúci, a on skutočne bol."
trenér Stars Dave Tippett

Tomáš Kopecký mal vynikajúcu príležitosť na strelenie gólu, dostal sa do brejku, no v zakončení už stihol trafiť len tyč. Takisto Dacjuk bol pred bránou nebezpečný, no Turco ho stačil s hokejkou odstaviť od puku.

Detroit mal k dispozícii dve presilové hry, no proti najlepšej hry v oslabení v NHL nemal šancu.

Strelecká prevaha Stars

Pavel Dacjuk mal hneď v úvode veľkú šancu, no pohorel, tak ako neuspela Morrowova teč pri presilovej hre Dallasu. Howard za Turcom s ničím nezaostával a svoj tím podržal, aj v prípade Barnesovej strely a následnej dorážky.

"Mali sme veľa šancí, Howard nám dal šancu vyhrať zápas, no nedotiahli sme to do víťazného konca."
útočník Red Wings Tomas Holmström

Stars mali k dispozícii dve presilové hry, Detroit jednu, no skóre sa až do začiatku tretej tretiny nezmenilo.

Hagman rozhodol

V štvrtej minúte súhra fínskej trojky priniesla ovocie, keď Jussi Jokinen zachytil prihrávku súpera ešte v útočnom pásme a následne Niklas Hagman dokázal udržať puk v pásme a pripraviť pôdu na ďalšiu akciu. Jere Lehtinen, ktorý bol na mieste Grossmana vystrelil na bránu, k puku sa znovu dostal Hagman a do odkrytého priestoru už nebolo ťažké trafiť. 1:0.

"Lehtinen to vystrelil na bránu a na mňa zabudli, dostal som sa k dobrej dorážke a už nebolo ťažké dať gól."
útočník Stars Niklas Hagman

Po tretíkrát po All-Star pauze strelil Hagman gól v úvode tretej tretiny, ktorý bol nakoniec rozhodujúci, po druhýkrát po All-Star dal gól v zápase s konečným výsledkom 1:0 a ôsmykrát v sezóne dal víťazný gól, slušná bilancia.

Po výhrach nad Ducks a Red Wings získali Stars trochu voľného priestoru v pacifickej divízii a stiahli hrozivý náskok Detroitu len na osem bodov. Ostáva len veriť, že táto forma v playoff ešte vygraduje a Dallas opäť urobí slušný prievan.