21. 4. 08 Dallas po pěti letech postupuje do druhého kola!  M. Šimeček

Dallas – Anaheim 4:1 (0:0, 0:1, 4:0)

Konečný stav série 4:2

Dallas slaví, Hvězdy konečně přešly přes první kolo play-off
(Autor – Getty Images/Ronald Martinez)

V co před začátkem play-off věřil jen málokdo, to se stalo skutečností. Hvězdy z Texasu dnes poprvé po pěti letech postoupily přes první kolo, když v šestém zápase porazily obhájce Stanley Cupu z Anaheimu 4:1.

Bezbrankový úvod

Stars měli před utkáním stále vše ve svých rukou, byť jim po předchozím pátém zápase Ducks vítězstvím vzkázali, že to s nimi ještě vůbec nebudou mít jednoduché. Do utkání však Hvězdy nijak bojácně nevstoupily, ba přesně naopak. Hned na úvod dostaly svého soupeře pod velký tlak, jež vrcholil dvouminutovým vyloučením obránce Beauchemina. Snahu o vstřelení gólu však domácím ztížil Loui Eriksson, který po necelé půlminutě od prvního vyloučení taktéž usedl na trestnou lavici.

Do první velké šance se při ponechané výhodě na začátku 5. minuty dostal veterán kalifornského celku Todd Bertuzzi, který se snažil překonat gólmana Turca fintou do protipohybu. Dallaský gólman však Bertuzziho ránu senzačním zákrokem vykryl a dost možná tím i odvrátil prohru svého týmu. Vezmeme-li totiž v potaz statistiku z minulých pěti utkání, zjistíme, že tým, který skóroval jako první, v utkání vždy zvítězil.

Od inkasování branek však Hvězdy nechránil pouze jejich brankář, při následném oslabení (vyloučení Richardse) se totiž ve vynikajícím světle prezentovala také jejich obrana, jmenovitě pak nováček Mark Fistric, náhrada za zraněného beka Bouchera.

Třetině hrané ve vysokém tempu chyběl pouze gól. K tomu měli opět blízko hráči Anaheimu, kteří se v 10. minutě dostali k další přesilové hře (vyloučení Lundqvista). Na ledě však byl opět vidět Mark Fistric, jenž rozdával bodyčeky a účinně blokoval střely soupeře.

Tři vyloučení během deseti úvodních minut, to o disciplinované hře Dallas Stars příliš nesvědčilo. Ve zbytku utkání se z jejich strany ovšem už nikdo vyloučit nenechal.

Dalšího prohřešku proti pravidlům se dopustil už jen anaheimský Doug Weight, dvě minuty v početní výhodě však Stars promarnili, nechávali se lehce obírat o kotouče a všeho všudy dokázali vystřelit na branku Ducks jen jednu jedinou střelu.

Do konce úvodního dějství se už nic víc nestalo, dallasští beci několikrát zahrozili nebezpečnými střelami, které buď končily mimo anebo je likvidoval gólman Giguere. Hvězdy svého soupeře přestřílely v poměru 8:6.

Corey Perry otevírá skóre

Úvod druhé třetiny měli domácí stejně skvělý, jako úvod první. Nechali si však vstřelit jeden gól, před čímž je dostatečně nevarovala ani akce dvou hráčů Ducks na jednoho hráče Stars. Nebezpečný brejk ale s přehledem vyřešil osamocený bek Stephane Robidas.

O dost méně nebezpečněji pak vypadala situace, jež však nakonec skončila gólem v síti Martyho Turca. Ten si ve 3. minutě dostatečně nepohlídal střelu Coreyho Perryho z pravého křídla, který si po příhře od Scotta Niedermayera sjel s kotoučem až do středu kruhu pro vhazování a vystřelil přesně mezi Turcovy betony – 0:1.

Hvězdy měly velkou chuť stav skóre srovnat, k čemuž však nedošlo ani při přesilové hře 5 na 4 z 10. minuty, kdy byl vyloučen kapitán hostí Chris Pronger.

Ducks byli úplně bezzubí, na Turca vyslali v prostředním dějství pouze tři projektily, Hvězdy vystřelily opět osmkrát.

Robidas s Barnesem otáčejí skóre, začíná odpočet

Ryan Carter z týmu Ducks si zřejmě ještě dlouho bude vyčítat nedovolené držení protihráče Ribeira, díky němuž odešel po 17 vteřinách od startu třetí třetiny na trestnou lavici. Jak totiž Stars spálili předchozí přesilovky, tato již pro ně byla gólová.

O využití se postaral muž s chráničem na přilbě, z minulého zápasu zraněný Stephane Robidas, jenž si kvůli zlomenému nosu musel dnes nasadit košík. Jeden z nejlepších obránců letošních vyřazovacích bojů si připsal svou první branku play-off poté, co z pravého kruhu pro v hazování dorážel střelu Mikea Modana, která se k němu odrazila přímo od zadního mantinelu poté, co Modano prudkou střelou netrefil branku. 1:1.

Domácí vyrovnávací gól nabudil k obratu. Za necelou minutu zde byl opět Stephane Robidas, který si sjel na pravé křídlo, úspěšně se vyhnul blokujícímu Mathieu Schneiderovi a přesně nacentroval volnému Barnesovi, jenž z blízkosti usměrnil kotouč do odkryté brány – 2:1. American Airlines Center celá šílela…

Za ohromné podpory fanoušků se ještě před dvěma minutami prohrávající Dallas vydal k poslednímu úkolu – udržet ve zbylých 18 minutách své vedení, ať už je to bude stát cokoliv.

Hráči domácích se pokoušeli své hubené vedení pojistit dalším gólem, v obrovské šanci po brejku však nejprve neuspěl Loui Eriksson , poté neuspěli ani Matt Niskanen po narážečce s Lundqvistem. Jean-Sebastien Giguere držel naději svého týmu na otočení zápasu ve svých rukou.

To Marty Turco tolik práce s létajícími puky neměl, alespoň v prvních 15 minutách třetího dějství. Stars během nich svého soupeře do ničeho nepustili, ke střele se hráči Ducks dostali jen jedinkrát. Poté ovšem Kačeři zaveleli k mohutné ofenzivě, jež vrcholila pěti střelami z rozmezí pouhých dvou minut!

Oči všech fanoušků kmitaly mezi pohledem na herní plochu a časomíru. První úspěch po pěti letech byl tak blízko, do konce normální hrací doby zbývalo už jen něco málo přes dvě minuty, když se zpoza modré čáry uvolnil Loui Eriksson, načež do jízdy inkasoval skákající kotouč od Brada Richardse. Podobný brejk už měl dnes švédský forvard za sebou a nezvládl jej. Teď byl opět sám proti gólmanu Giguerovi a s možností vítězství svého týmu zpečetit, nasměrovat svůj tým do druhého kola. Žádná klička, Eriksson se se zakončením vůbec nepáral – z mezikruží vypálil svižnou ránu, která gólmana hostí bez problémů překonala.

"Je to neuvěřitelné, úžasný pocit. Poté, co jsme se ujali vedení, jsem se nemohl dočkat, až ten zápas skončí. Všichni na střídačce byli pěkně nervózní. Marty nás opět podržel. Nikdy jsme se nevzdali, hráli jsme jako tým."
obránce Stars Stephane Robidas

Stav zápasu byl 3:1, AAC praskala ve švech. Přichází vyloučení Chrise Prongera, znamenající absolutní konec nadějí Anaheimu v letošním play-off. Zoufalý tah trenéra Anaheimu Randyho Carlyla odvolat brankáře Giguera a hrát tak v pěti proti pěti už na tom nic nezměnil. Výsledek ještě korunoval trefou do prázdné brány čtyři vteřiny před závěrečnou sirénou Mike Modano. Druhou asistencí v zápase se na jeho brance podílel jubilant Jere Lehtinen, který dnes odehrál 100. utkání v play-off ve své kariéře.

"Jsem tak šťastný. Miluju, když mohu vidět skupinu hráčů, kteří tvrdě pracují a dělají spousty věcí dobře. Celá vaše práce něco znamená, zahřeje vás to u srdce."
trenér Stars Dave Tippett

Dallasu se do čtvrtfinále naposledy podařilo probojovat v roce 2003, když porazil 4:2 na zápasy v prvním kole Edmonton. Druhé kolo se jim však tehdy příliš nepovedlo a právě proti Anaheimu v něm vypadli 2:4 na zápasy.

"Čekali jsme hodně dlouho. Jsme z toho vzrušení, byla to skvělá série. Jsme rádi, že jsme toho dosáhli doma před našimi fanoušky, zaslouží si to."
útočník Stars Mike Modano

S kým se v něm tým okolo kapitána Brendena Morrowa utká, to ukáže až sedmý zápas mezi San Jose a Calgary. V případě vítězství divizního rivala by se Hvězdám pro druhé kolo postavili právě Sharks, v opačném případě by Stars narazili na Colorado Avalanche. Poslední utkání této sezóny mezi Sharks a Flames začne v úterý 22. dubna.