24. 4. 07 Vancouver slaví postup do druhého kola  M Šimeček

Vancouver – Dallas 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)

Stav série 3:4

Trevor Linden tečuje puk mezi Turcovy betony. Vancouver vede 2:1 a své vedení už nepustí
(Autor – AP Photo/Chuck Stoody)

Zápasy série s Vancouverem

Stars po vynikajících dvou předešlých utkání věřili na vítězství a historický obrat v sérii. Na ledě domácích Canucks však v sedmém zápase neuspěli a prohráli 4:1.

V sestavě Dallasu se nakonec neobjevil zraněný Sergej Zubov (trup), v obraně jej nahradil Jon Klemm.

Stars hrají aktivně

Do zápasu vstoupili lépe hosté. Ti v první třetině svého soupeře přehrávali.

V úvodu se Mattias Norström elegantním obloučkem dostal okolo ležícího Brenta Sopela a z těsné blízkosti vystřelil na připraveného Luonga. Vynikající gólman domácích si následně mohl otestovat své reflexy na nebezpečné střele Ladislava Nagyho, jenž pálil z pravého kruhu do rohu Luongovy brány.

Hráči se nešetřili, k vidění byl atraktivní hit Cowana na Daleye, o pár minut později to Canucks oplatil Eric Lindros, když svým tělem ostře zajel do Joshe Greena.

V 17. minutě se Stars dostali do vedení. Boucher za vlastní brankou přihrál Barnesovi, jenž puk poslal dál podél mantinelu na Jeffa Halperna. Ten se s pukem moc dlouho nemazlil a poslal jej přímo k rozjetému Joelu Lundqvistovi na křídle. Brejk až do útočného pásma řešil tento mladý Švéd nečekanou střelou zápěstím, čímž zjevně překvapil jak bránícího Kevina Bieksu, tak i strážce vancouverské svatyně Roberta Luonga. Střela k tyči znamenala pro Stars vedení 0:1 a velkou psychickou výhodu před druhým dějstvím.

Dallas fauluje, Henrik Sedin srovnává

Jenže na ledě to bylo jiné. Hráči Stars neustále faulovali a místo toho, aby si své vedení pojistili, se spíše stáhli dozadu.

Na konci 6. minuty byl za bránění ve hře vyloučen kapitán hostí Brenden Morrow. O minutu později se provinil Stu Barnes a tak si domácí mohli zahrát zkrácenou hru 5 na 3.

Gólem ji využít nedokázali, avšak neměli k tomu daleko. Dvojčata Sedinova byla při téhle dvojnásobné převaze obzvlášť na očích. Henrik vystřelil jednou, Daniel celkem třikrát. Po jedné akci dokonce musel zasahovat videorozhodčí, jeho verdikt však žádný gól neuznal.

V pokračující přesilovce v 10. minutě Turca prověřil Brendan Morrison. Jeho ostrou ránu však hostující brankář skvěle vykryl lapačkou. Turco se blýskl i při střele Jannika Hansena z úhlu.

Jenže za chvíli přišlo další vyloučení hostů. A tentokrát už ve srovnání nezabránil ani úžasný Turco. V 16. minutě na sebe u levého křídla navázal pozornost tísněný Daniel Sedin, čímž se na druhé straně otevřelo spoustu prostoru jeho dvojčeti Henriku. Souhra vrcholila úžasným pasem, jenž zády otočený Daniel poslal svému bratrovi a ten zcela bez přípravy vypálil domácím srovnání – 1:1.

Brenden Morrow následně při hře neudržel svou hůl v klidu a za přispění faulu sekl Alexandrea Burrowse po ruce. Oplatil mu tak podobný zákrok z šestého zápasu, kdy jej Burrows sekl po koleně a Morrow už zápas nedohrál. Bohužel tím kapitán svému týmu zrušil začínající přesilovou hru.

Stars si ve druhé třetině připsali celkem pět nečistých zákroků na soupeře.

"Bylo to strašné. Tolik vyloučení úplně změní celou vaši hru."

Jeden z prohřešků se Vancouveru potrestat podařilo, i když by se to z jejich statistiky přesilových her v tomto play off nezdálo být příliš reálné – Canucks totiž v předchozích šesti zápasech využili jen jednu z 28 přesilových her.

Trevor Linden posílá Canucks do druhého kola

Do třetího dějství vstoupil Vancouver skvěle. Hned ze začátku si díky zbytku přesilové hry z konce druhé třetiny vytvořil domácí tým velký tlak. Neuběhla ani půlminuta a Turco měl opět starosti. Henrik Sedin ukázkovým průnikem vnikl do útočného pásma a vyslal nebezpečnou střelu, kterou Turco vyrazil.

Hráči Dallasu byli také v tomto dějství velice často vylučovaní, nutno ale říct, že ne vždy správně. Například v 4. minutě rozhodčí zapískal faul vysokou holí Joelu Lundqvistovi. Ze záznamu však šlo se stoprocentní jistotou říci, že byť Lundqvist svou hůl vysoko zvedl, svého protihráče se jí ani nedotkl.

Sedmá minuta a Jeff Halpern jde na trestnou lavici podpořit už tak široký součet minut všech dnešních vyloučení. V přesilovce Canucks zavřeli dallaské v jejich obranném pásmu a z následného tlaku dokázali vytěžit gól. Přesněji to byl Trevor Linden. Po kombinaci Samiho Sala s Henrikem Sedinem dostal šikovnou příhrou puk Mattias Öhlund. Ten jej stříleným pasem poslal před Turcovu klec, před kterou ji ještě stačil tečovat zmíněný Linden – 2:1. Vancouver tak obrátil výsledek a v roli dohánějícího se tak poprvé v zápase stal Dallas.

"Posledních čtyřicet minut jsme byli lepším týmem. Myslím, že Dallas byl tolikrát vylučován právě proto, neboť si s námi nevěděl rady."
Trenér Canucks Alain Vigneault

V obrovské šanci, v čiré gólové příležitosti, se těsně před polovinou třetího dějství objevil Stu Barnes. Spolupráce Halperna s Lundqvistem vyčarovala přímý pas na volného Barnese mezi kruhy. Ten puk střelou z první vyslal nad Luongův beton a už zvedal ruce nad hlavu, ovšem kotouč se do brány nedostal. Nemohl věřit vlastním očím – vancouverský hrdina ještě lapačkou senzačně stačil chytil. Zákrok celé série, shodovali se komentátoři televizního přenosu. A měli pravdu.

Pár minut později se texasanům nabídla další příležitost ke skórování. Mike Ribeiro měl možnost protlačit puk do prázdné brány, jenže to by jej nesměl blokovat Mattias Öhlund.

Marty Turco pět minut před koncem, po zákroku na střelu Trevora Lindena, ještě udržel zbytek nadějí svého týmu na zvrácení výsledku.

Konec 16. minuty, Mike Modano golfovým nápřahem z pravé strany kluziště střílí do protipohybu brankáře Luonga. Podstatná část branky je odkrytá, nejlepší Americký střelec historie však puk ze své hole nasměruje se vší smůlou do břevna. Když už ne teď, tak už nikdy…

Dave Tippett ještě na konci vytáhl Martyho Turca z brány. Minutu před konečnou sirénou se ale Canucks dostali do brejku a Taylor Pyatt o všem rozhodl – 3:1.

Turco se do brány nevrátil, Dallas se pokouší o svou poslední naději. Jenže marně. Chvíli po vhazovaní se opakuje brejková situace a Brian Smolinski uzavírá skóre na 4:1.

"Prohrávali jsme 3:1 na zápasy a cítili jsme, že hrajeme dobře. Jenže jak už jsme měli obrat v sérii na dosah, prohráli jsme a to velmi moc bolí."
Marty Turco

Tým Dallas Stars potřetí za sebou neuspěl v prvním kole play off. Tentokráte však k tomu měl ze všech předchozích sezon nejblíže. Marty Turco se na vyřazovací boje připravil až nečekaně. Předchozí neúspěchy se daly přičíst právě jemu, jenže v této sérii zazářil. Nebylo mu prakticky co vytknout.

Vancouver Canucks dopřál všem svým fanouškům v hale General Motors příležitost pořádně si zatočit s ručníkem nad hlavou. Postoupil do druhého kola, ve kterém jej čeká tým Anaheim Ducks. Postup přes první kolo je jejich první od roku 1995.