22. 4. 07 Stars si vynútili siedmy zápas  P. Čižmár

Stav série 3:3

Jeff Halpern právě zvýšil na 2:0. Kotouč je v síti a Luongo zpytuje svědomí
(Autor – AP Photo/Tony Gutierrez)

Zápasy série s Vancouverem

Kosatky prišli do Dallasu s cieľom ukončiť sériu, no ich nasadenie a výkon sa nemohlo vyrovnať túžbe Stars po úspechu. Marty Turco vychytal ďalšiu nulu a víťazný gól strelil Modano, aby domáci vyhrali v American Airlines Center 2:0.

Presilovka rozhodla

Po nekvalitných výkonoch bývalý kapitán Mike Modano začal predvádzať svoje umenie od začiatku stretnutia. Hneď v úvode tretiny vkorčuľoval do útočného pásma popri hráčoch Canucks a presnou prihrávkou našiel Sydora, ktorý tak už v úvode mohol otvoriť skóre. Luongo bol však proti.

V druhej minúte šli na trestnú lavicu Trevor Linden aj Kevin Bieksa a domáce Hviezdy mali k dispozícii presilovku 5 na 3. Počas presilovky si Modano dvakrát vymenil puk so Zubovom a tvrdou strelou prekonal Luonga. Na strelu k ľavej tyči už totiž brankár nedosiahol. 1:0

Stars predvádzali svoju fyzickú hru, na ktorú Canucks nevedeli nájsť recept. Do tejto činnosti sa zapájali aj Modano a Ribeiro, u ktorých by to čakal len málokto. Štatistika hitov 17-8 pre Dallas hovorí jasnou rečou.

Turco drží čisté konto

Stars dominovali aj v druhej tretine, avšak Luongo držal mužstvo v hre. Svoje schopnosti ukázal pri zneškodnení šance Stevea Otta a pri dorážke Mika Modana. Steve Ott mohol skóre navýšiť, no najprv netrafil bránku po prihrávke Erikssona a následne pri pokuse vtlačiť puk do bránky backhandom tam nechal Luongo hokejku, stav bol stále rovnaký.

Niekedy až prekvapivo mali Stars v útočnom pásme viac priestoru, hráči Canucks zápas jednoducho nezvládali, spoľah bol najmä na ich gólmana, ktorý ich dokázal podržať. Morrow spoza bránky nahral Lehtinenovi, jeho strelu vyrazil Luongo rovno do cesty Modana, no gól z tejto situácie napokon nepadol.

Modano sa ukázal aj v inom svetle, keď za Luongovou bránkou tvrdo zrazil obráncu Sami Sala na mantinel. V takýchto situáciách ho totižto nevídať často.

Dallas prestrieľal súpera 10-6, na hity bol stav vyrovnaný. Vancouver mal k dispozícii v druhej tretine aj dve presilové hry, no ako sa vraví, najlepším hráčom v oslabení musí byť brankár a tomu bolo tak aj v tomto zápase. Marty Turco bol neprekonateľný.

Halpernova poistka

V ôsmej minúte prišiel vytúžený gól na 2:0 a zároveň poistka šiesteho zápasu. Stars totiž dvojgólové vedenie v zápase ešte nikdy v tejto sezóne nepremárnili.

Mattias Öhlund chcel vyhodiť puk, ale atakovaný Stu Barnesom ho naservíroval voľnému Halpernovi a bol z toho gól. Nikým nestrážený poslal puk tak tvrdo a vysoko ako len mohol a Luongo nemal nárok, po druhýkrát v zápase kapituloval.

V situácii dvoch na jedného sa ocitli Ribeiro a Hagman, gól však z toho nebol, puk sa odrazil dvakrát od tyče a nakoniec vyletel von z Luongovho priestoru.

V 17. minúte hrali Stars presilovú hru a k slovu sa dostal aj Ladislav Nagy. Gól síce nestrelil, no jeho strely z pravej a ľavej strany klziska narobili Luongovi problémy.

Zápas nedohral Sergej Zubov a s bolesťami odchádzal z ľadu aj Morrow. Ku koncu zápasu hráči Canucks zjavne frustrovaní začali hráčov Dallasu napádať. Keď Burrows zo zadu sekol hokejkou Morrowa po kolene, vznikla následne pri striedačke Vancouveru tlačenica a zastať sa kapitána šiel Ribeiro. O vôli vyhrať, nasadení a odhodlaní nemôže byť ani pochýb.

Stars dokázali prelomiť kliatbu predĺženia, takisto ukončili nepeknú sériu šiestich zápasov prehraných v rade na domácom ľade a dúfajme, že dokážu vyhrať aj siedmy zápas, ktorý sa bude hrať vo Vancouveri. Dallas totižto ešte nikdy neotočil sériu, v ktorej prehrával 1:3 na zápasy. Nastal čas prepísať štatistiky.

"Túžili po víťazstve viac ako my a zaslúžili si vyhrať. Ale túto sériu rozhodne jeden zápas."
Roberto Luongo
"Hrali sme lepšie ako v piatom zápase a hodláme hrať ešte lepšie v tom siedmom. Hráči hrali tvrdo na oboch koncoch a jednoducho sme si dnes vybojovali víťazstvo."