2. 4. 07 Hvězdy otočily utkání v Detroitu  M Šimeček

Detroit – Dallas 3:4 sn (1:0, 2:0, 0:3, 0:0, 0:1)

Sergej Zubov překonává Dominika Haška v samostatných nájezdech
(Autor – AP Photo/Jerry S. Mendoza)

Těžká zkouška čekala hráče Stars v nabitém stánku Joe Louis Arena, haly místních Red Wings. Dallas po dvou třetinách prohrával už o tři góly, přesto nakonec dokázal skóre srovnat a na samostatné nájezdy domácí tým porazit 3:4.

Do sestavy hostí se vrátil Philippe Boucher (úmrtí otce). Duel znamenal poslední vzájemné setkání těchto týmů v základní části NHL. Hvězdy si v minulých třech zápasech udržely bilanci 0 – 3 – 0.

Todd Bertuzzi se štěstím skóruje

V brance Stars se stejně jako v minulém zápase proti tomuto soupeři objevil Mike Smith. Nyní však jeho neprůstřelnost moc dlouze netrvala a už v 8. minutě musel lovit puk z branky.

Celá gólová akce začala v pásmu Detroitu. Zubov se snažil vyslat střelu od modré, jeho pokus byl však zblokován. Puk se následně dostal až do středního pásma, odkud také započal detroitský protiúder. Po rychlé kombinaci Dacjuk – Franzen – Dacjuk, se k puku dostal na levém křídle Todd Bertuzzi. Ten s přispěním Zubovovy hokejky, která nešťastně změnila směr jeho přihrávky, vsítil svůj teprve druhý gól v letošní sezóně – 1:0.

Stars moc příležitostí ke srovnání neměli. Za celou třetinu vyslali pouhopouhé tři střely a vyhráli jen tři ze třinácti vhazování.

Jedinou velkou šanci měl Antti Miettinen, který se v 10. minutě řítil nebráněn po pravém křídle. Finský útočník ale v přímém souboji s Haškem neuspěl.

V samotném začátku utkání byl po ostrém bodyčku Joela Lundqvista na mantinel naražen Niklas Kronwall. Souboj dvou Švédů dopadl pro Kronwalla bolestivým zraněním kyčle a z ledu ho nakonec museli vyprovodit spoluhráči. Do utkání už nezasáhl.

S Hvězdami to vypadá špatně

Minutu po návratu ze šaten se skóre navýšilo. Modano v souboji v rohu kluziště ztratil hůl, čehož jeho protivník Daniel Cleary pohotově využil. Dostal se s pukem ze skrumáže ven a s přispěním Bouchera přihrál na Kirka Maltbyho. Ten z velmi malého úhlu prostřelil stíněného Smitha – 2:0.

Dallas se ale hodně snažil, vytvořil si několik vysloveně gólových příležitostí. Hrál daleko aktivněji, než v první třetině.

Ovšem ať už to byl průnik Hagmana, či pohledná stahovačka Ribeira, zkušený pardál Hašek si se vším poradil. Tedy až na Modanovu střelu z 6. minuty, kdy jej zachránila konstrukce vlastní branky.

V 15. minutě se Stars dostali do velkých potíží. Po špatně dokončené útočné akci hostí, se po Schneiderově příhře zmocnil kotouče Kris Draper. Jelikož před sebou neměl nikoho, vyjma gólmana Smitha, vydal se na zteč. Své sólo od půlky kluziště zakončil kličkou vlevo a střelou pod Smithův beton – 3:0.

"I když tomu skóre nenasvědčovalo, dostávali jsme se do velmi dobrých příležitostí. Ty jejich první dva góly byly dosti náhodné."

Do konce třetiny se už s výsledkem nic nestalo, i když k tomu bylo po střele Jona Klemma blízko. Zadák Dallasu však nastřelil pouze tyč.

Kapitán zavelel k obratu

O snížení tříbrankového náskoku domácích se museli Stars prát ještě celých 11 minut. Dočkali se po trefě svého kapitána Brendena Morrowa, z času 11:01.

Na kontaktní gól, jenž padl v početní převaze hostí, se podílel také Ladislav Nagy, který nejprve vystřelil a následně vyražený puk poslal na Morrowa. Ten byl při zpracovávání kotouče otočen zády k Haškově svatyni, čehož využil k překvapení. Vyslal vcelku pomalou backhandovou střelu, avšak i ta stačila na proklouznutí pod lapačkou ležícího Haška – 3:1.

V 17. minutě udeřili Stars znovu. Po střele Nolana Baumgartnera z blízkosti levého kruhu, se puk odrazil od Haška a po lehké příhře Louieho Erikssona už pro Mika Ribeira nebylo těžké zasunout kotouč do odkryté branky – 3:2.

"Hodně jsme ve třetí třetině chybovali. Za stavu 3:1 jsme měli kontrolovat puk a hrát chytře. Místo toho jsme kotouč pořád ztráceli."
Dominik Hašek

Za pouhých 47 vteřin později už Hvězdy obrat dokonaly. Jeff Halpern se zrovna za brankou Red Wings rozmýšel, co s pukem udělat dále. Po chvilce zvolil přihrávku na nikým nehlídaného Phillipa Bouchera, rozjetého na pravém křídle. Ten vystřelil z voleje a svým 19. gólem v sezóně tak zajistil svému klubu prodloužení – 3:3.

Boucherova branka také znamenala srovnání rekordu Brada Maxwella, nejlepšího střelce z řad obranných, v celé historii klubu Stars (resp. North Stars). Maxwell v základní části ročníku 1983/84 nasázel 19 branek, což je dosud sezónním maximem týmu.

V prodloužení dominovala Rudá Křídla. Ta Dallas přestřílela 8-0 (!), ale ani přesto utkání nerozhodla. Hosté mohli děkovat především svému gólmanovi. Ten se vyznamenal zejména při akci zakončovanou Krisem Draperem a neméně úžasný zákrok předvedl i proti osamocenému Pavlu Dacjukovi. Zápas tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy.

Penalty

K první penaltě se postavil Jere Lehtinen, jeho střelu mezi betony ale Hašek hbitě vykryl. Na druhé straně kličkující Pavel Dacjuk, jenž však trefil tyč.

Druhou sérii zahájil Sergei Zubov. Ten na českého gólmana nic speciálního nevymýšlel a po jednoduchém blafáku doprava zavěsil pod víko. Uzdravený Henrik Zetterberg v následném nájezdu Mika Smitha nepřekonal.

Mike Ribeiro tak mohl případným gólem celý duel ihned rozhodnout, Hašek však byl proti. Všechna naděje proto spočinula na Toddu Bertuzzim. Ale ani tomu se mladého Smitha překonat nepodařilo.

Dallas tak poprvé v této sezóně zvítězil nad týmem z města motorů a odvezl si z něj plné dva body, díky nimž v tabulce dosáhl hranice 100. bodu.

"Mike Smith předvedl pár vynikajících zákroků, které nás držely ve hře. Skvělou práci taky odvedl při penaltách."

Morrow – Ribeiro – Nagy

Předchozí zápas - Phoenix v Dallase vyhorel
Následující zápas - Predátory zničil rychlý start

Dobyli jsme Vídeň

Shrnutí mistrovství světa ve Vídni, kde čeští reprezentanti vybojovali zlaté medaile