Aktuality

Glen Gulutzan novým koučem Stars

17. června 2011 generální manažer Stars Joe Nieuwendykoznámil jméno nového kouče tohoto dallaského klubu. Stal se jím Glen Gulutzan, který se Stars podepsal dvouletou smlouvu s jednoletou opcí.

39letý Glen Gulutzan je 21. hlavním trenérem v historii Stars a druhým nejmladším. V roce 1985 trénoval North Stars 33letý Lorne Henning a od té doby to už nebyl nikdo mladší 40 let. Angažování mladých trenérů je trendem poslední doby v NHL. Stačí se jen podívat, kam to dotáhli trenéři jako Boucher, Bylsma, Boudreau, Babcock, apod. U Stars je obvykle pravidlem, že je vybrán trenér, který nemá žádné zkušenosti z NHL. Jen Herb Brooks a Marc Crawford byli výjimkami.

„Glen je mladý, úžasný trenér, který má před sebou, jak doufáme, zářivou a dlouhou budoucnost v NHL. Přináší energii a vítěznou náladu. Těším se na spolupráci s ním, těším se na společnou budoucnost Dallas Stars.“
generální manažer Stars Joe Nieuwendyk

Stars měli k dispozici několik kandidátů. Neuspěl Ken Hitchcock, Kirk Muller ani nashvillský Peter Horachek, ten byl angažmá z těchto tří asi nejblíže. Co nakonec rozhodlo?

„Myslím, že to byl asi celkový pohled na věc. Měl jsem tu možnost dva roky zblízka pozorovat náš farmářský tým, viděl jsem jejich způsob hry, a nechci snižovat kvalitu hráčů, ale Glen rozhodně neměl k dispozici nějaké obzvlášť talentované hráče, kterými jiné kluby AHL disponují, no a díky tomu stylu a struktuře hry zůstali více než konkurenceschopní. „
generální manažer Stars Joe Nieuwendyk

Glen Gulutzan působil poslední dvě sezóny jako hlavní kouč Texas Stars (AHL), tedy jako trenér farmářského týmu Dallasu. V obou sezónách postoupili Texas Stars do playoff, v sezóně 2009/2010 se dokonce dostali až do finále Calder Cupu. Gulutzan má s týmem úctyhodnou bilanci 87 výher, 56 proher a 17 proher po prodloužení či nájezdech (59,7% úspěšnost výher), v playoff má pak bilanci 16 výher a 14 porážek (53,3% úspěšnopst výher).

V playoff v roce 2010 měl Gulutzan tu možnost trénovat Jamie Benna. Sezóna 2010/2011 pak byla pro Benna zatím tou nejlepší. Kromě Benna však trénoval i další hráče Dallas Stars, jsou jimi například Aaron Gagnon, Tomáš Vincour, Brad Lukowich, Philip Larsen, či Toby Petersen. Zkušenost má celkem s devíti hráči, kteří za Dallas Stars alespoň jednou nastoupili. Navíc se asi 15 let zná i s asistentem Willie Desjardinsem. To by mohlo být jeho velkou výhodou.

Mezi lety 2003 a 2009 působil tento rodák z Hudson Bay v kanadské provincii Saskatchewan coby generální manažer a hlavní trenér týmu Las Vegas Wranglers (ECHL). I s tímto klubem měl velmi dobré výsledky. V sezóně 2005/2006 byl dokonce vyhlášen nejlepším koučem ECHL.

„Je vzrušující stát se hlavním trenérem Dallas Stars. Už zde dva roky pracuji, velmi dobře tedy znám lidi v klubu, a to bude mou hlavní výhodou. Jsme mladý tým s řadou dobrých hráčů a moc se těším, čeho všeho společně dosáhneme. Těším se na spolupráci s Joe Nieuwendykem a lidmi kolem něho, naším společným cílem je vybudovat klub, který vyhraje a bude vždy bojovat o Stanley Cup.“
hlavní trenér Stars Glen Gulutzan

Než se začal věnovat trenérské profesi, hrál profesionáílně hokej. NHL však nikdy neochutnal, většinou hrál v Evropě, případně v nižších soutěžích na americkém kontinentu (IHL, WCHL).

V roce 1996 získal na univerzitě na the University of Saskatchewan titul bakaláře, obor kineziologie-matematika.

Je ženatý a má čtyři děti. Syna Landena a dcery Emmu, Brielle a Grace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *