Podrobná analýza výměny Darryla Sydora za Philippa Bouchera

Z pohledu Stars má tato výměna řadu pozitivních i negativních aspektů. Rozeberme si je tedy pěkně bod po bodu.

Negativa

 • Stars touto výměnou neudělali nic s napjatým platovým stropem. Vzhledem k tomu, že obě smlouvy znějí na stejné částky, z hlediska platového stropu je tato výměna neutrální.
 • Smlouva Darryla Sydora obsahuje klauzuli „no trade“, tento obránce tak nemůže být bez svého souhlasu vyměněný do jiného klubu. Ve smlouvách ji má hned několik dalších hráčů (Turco, Avery, Lehtinen, Modano, Zubov, Richards), takže Stars současnou situaci ještě více zakonzervovali. Pokud by chtěli do budoucna provádět nějaké další výměny, jejich manévrovací schopnosti tak budou značně omezené, omezenější než tomu bylo doposud.
 • Vzhledem k tomu, že Darryl Sydor podepsal aktuální smlouvu jako hráč starší 35 let, tak i když ho Stars umístí na waiver list a poté ho pošlou na farmu, bude se jim částka 2,5 milionu dolarů do platového stropu i přesto počítat. Stars by tedy tímto krokem nic nezískali. Boucherova smlouva podobná úskalí neskrývala. Pravděpodobně by však ani u jednoho podobný postup zvolen nebyl, ani kdyby zde tato překážka neexistovala.
 • Otázkou také je, zda-li Stars získali za Bouchera maximum možného. Přece jenom Darryl Sydor už dávno není tím hráčem, který v letech 1999 a 2000 bojoval se Stars o Stanley Cup. Stars mohli dle mého názoru získat za Philippa Bouchera o něco více než jen Darryla Sydora a ještě navíc mohli ušetřit řadu finančních prostředků, které se později budou hodit před uzávěrkou přestupů. Stars nicméně chtěli do týmu někoho, koho znají a od koho vědí, co mohou čekat.
 • Darryl Sydor v Pittsburghu moc příležitostí hrát nedostával. A to i za situace, kdy řada beků Pens nehrála kvůli zraněním. Sydor se v podstatě stal obráncem číslo 9 v hierarchii pittsburghských obránců.
 • Dle velkého množství fandů pensylvánského klubu navíc jeho výkony byly doslova katastrofální.
 • Philippe Boucher byl v Dallasu zvyklý hrát poměrně hodně minut, obvykle mezi 20-24 minutami. V poslední době již nehrál přesilovky, nicméně v oslabení pravidelně nastupoval. Jeho icetime si budou muset rozebrat ostatní hráči.
 • Stars přišli o obránce, který drží hokejku na pravé straně. Ti tvoří v NHL výrazně menšinovou skupinu (27,8%) a jsou proto ceněni o něco více než obránci, kteří drží hokejku nalevo.
 • Philippe Boucher byl o poznání větší a těžší, ale také o rok mladší než Darryl Sydor. Stars tedy touto výměnou zestárli, zmenšili se a ubrali na váze. Výška obrany bude možná tak trochu problém. V týmu už totiž nebude kromě Grossmana vysoký obránce.
 • Philippe Boucher vynikal v blokování střel a držel se poměrně vysoko i v tabulce počtu bodyčeků.
 • Stephane Robidas přišel o velkého kamaráda v kabině Stars. Oba dva totiž jsou frankofonní Kanaďané. Jediným dalším „Francouzem“ v týmu tak zůstává Mike Ribeiro.
 • Syn Stephana Robidase přišel o velkou kamarádku, dceru Philippa Bouchera. Chodili spolu do stejné školy.

A nyní pozitiva

 • Hlavním důvodem, proč Darryl Sydor přišel, byla potřeba nějakého vokálního lídra v kabině Hvězd. Ta po odchodu Stu Barnese a Mattiase Norströma značně ztichla. Přece jen, Dallas má v týmu především hráče, kteří jdou příkladem na ledě, ale nejsou v kabině příliš slyšet (Morrow, Modano, Richards, atd.)
 • Všichni hráči Pens pěli na Sydora ódy. Co vše se od něj naučili….. V tom je Darryl Sydor prostě nejlepší. Podobný pozitivní příklad mladíci v obraně Stars potřebují jako sůl. Přece jen, obrana Stars je ještě hodně mladá (Niskanen, Daley, Grossman, Fistric). A každý pozitivní příklad je třeba, Sydor navíc tuto roli zvládá doslova mistrovsky.
 • Darryl Sydor má v Dallasu řadu přátel. Jak v managementu, v kabině Stars (především Modano a Zubov), tak i ve městě samotném anebo třeba mezi dallaskými komentátory (R&R). S Bradem Richardsem vyhrál v Tampě Stanley Cup. Darryl Sydor je prostě ikonou Stars. Jeho začlenění do klubu tedy nebude problém, navíc tu chtěl a chce hrát. Jeho srdce patří Dallasu a hlavně Stars.
 • Darryl Sydor je mnohem zkušenějším obráncem než Philippe Boucher. Boucher nikdy nevyhrál Stanley Cup, ani nikdy v playoff nepodal nějaký zásadní výkon, kterým by upoutal. Darryl Sydor vyhrál Stanley Cup hned dvakrát, finále Stanley Cupu hrál dokonce pětkrát. A řada jeho momentů se prostě nedá zapomenout!
 • Výkony Darryla Sydora nebyly zase tak katastrofální, jak líčí někteří fandové Pens. Bilance 1+1 v 8 zápasech, to vše při +5 bodech v hodnocení +/-, to rozhodně není špatná bilance na stárnoucího obránce. Navíc poslední zápasy byly z jeho strany lepší než ty v úvodu sezóny. V duelech s Edmontonem a Detroitem hrál velmi solidně. Také musíme vzít v potaz, že Sydor hrál v průměru jen 14 minut na utkání. Boucher měl v 16 zápasech jen 3 asistence, -4 body v hodnocení +/-, a to hrál v průměru přes 21 minut na utkání. Počet odehraných minut je v tomto srovnání velice důležitý ukazatel. Osobně bych si dovolil prohlásit, že Sydor má lepší formu než Boucher.
 • Díra po Boucherovi bude zacelena tím, že většinu jeho času na ledě dostane Darryl Sydor. Rozhodně ale nebude běžně hrávat přes 20 minut. O to více bude hrát Janik, Zubov, Grossman či Robidas. Všichni to bez větších problémů zvládnou.
 • Sydor sice drží hokejku nalevo, nicméně Stars mají na soupisce hned tři obránce, kteří drží hokejku napravo (Robidas, Zubov, Niskanen). Ztráta jednoho praváka je tedy nemusí vůbec mrzet, jen prostě skončí nadvláda praváku v dallaské obraně, což byl jev v NHL velmi nezvyklý. Přiblížíme se tím průměru NHL. Jen podotknu, že jsou týmy, které v týmu nemají praváka ani jednoho.
 • Darryl Sydor také umí blokovat střely. Nehraje sice tolik do těla, ale o to šikovněji umí využívat hokejku k odebírání puku soupeři. Také hraje o něco lépe pozičně. Moc dobře ví, kde je jeho místo.
 • Důležitým faktorem této výměny je také zdraví. Zatímco Boucher má neustále nějaké zdravotní problémy, Darryl Sydor je většinou zdravý.
 • Stephane Robidas si určitě najde nového blízkého kamaráda v kabině Stars. Vždyť všichni pořád zdůrazňují, že Stars jsou něco jako jedna velká rodina.
 • Syn Stephana Robidase si také určitě najde nějakou novou kamarádku.
 • Tato výměna měla svůj význam už jen z toho důvodu, že se stala. Jako takové varování, jako vztyčený prst, že se to příště může týkat i někoho jiného. I když s tímto se dá lehce polemizovat vzhledem k tomu, že většina hráčů má ve smlouvách klauzule „no trade“. Navíc výměna do Pittsburghu je podle některých zlých jazyků spíše za odměnu než za trest.

Pens získali zkušeného obránce, sympaťáka, který drží hokejku napravo a může pomoci jejich přesilovce. Navíc se zbavili jednoho nevyměnitelného hráče, navíc hráče, který moc nehrál. Stars se naopak zbavili hráče, který více času tráví v rehabilitační místnosti nebo na chirurgickém stole než na ledě. Abych tuto analýzu zakončil pozitivně, pomohu si jedním velmi výstižným zhodnocením. Je to výhra pro všechny. Pro Bouchera, Sydora, Stars i Pens. Jak to ale bude ve skutečnosti, to se dozvíme až po sezóně. A možná i o něco dříve.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.