Kdo nahradí Jeffa Halperna aneb ohlédnutí za největší výměnou roku

Stars se již pár týdnů potýkají sami se sebou. Důvodem byla zřejmě narušená souhra a psychická pohoda po výměně s Tampou Bay, kdy Stars přišli hned o tři hráče – Jeffa Halperna, Jussi Jokinena a Mikea Smithe. Odchod všech tří zanechal v sestavě Stars nějaké mezery.

Asi nejmenší vliv měl odchod Jussi Jokinena. Ten byl užitečným hráčem zejména při přesilové hře, nicméně už delší dobu toto nepotvrzoval. Jeho předností byly také nájezdy, nicméně ani tato činnost mu letos příliš nešla. Jediným problémem tedy zůstává jeho odchod jako takový. V sestavě Stars jsou tři další Fini, všichni tři od výměny s Tampou přestali bodovat, snad jen zápas s Chicagem byl výjimkou. Finský klan tak inkasoval další ránu, počet Finů na soupisce Stars jde rok od roku dolů, a vypadá to, jakoby to finští hráči těžce nesli. Jussi byl mezi Finy zřejmě hodně oblíbený.

O poznání důležitější je odchod gólmana Mikea Smithe. Ten si byl totiž s Marty Turcem velmi blízký. Sami svůj vztah přirovnávali k bratrství, Mike Smith dokonce u Marty Turca nějakou dobu bydlel. Společně trénovali, vzájemně si pomáhali, byli perfektně fungující brankářskou dvojicí. Turco od výměny také nepodává ty pravé výkony, na které jsme u něho v této fázi roku zvyklý. S Johanem Holmqvistem žádné bližší vztahy nepěstuje. Holmqvist má štěstí, že je v týmu tolik švédských hráčů, kteří mu v nejtěžších chvílích mohou pomoci.

Nejcitelněji je však podle mého názoru vidět ztráta Jeffa Halperna. Ten byl klíčovou postavou Stars. A to, jak v kabině, tak na ledě. V letošní sezóně si konečně zvykl na hokej v západní konferenci a na jeho produktivitě to bylo znát, v loňském playoff dokonce patřil k nejlepším hráčům Stars. Jeho nepřítomnost je patrná zejména ve zvýšeném počtu inkasovaných branek, ve sníženém počtu ubráněných přesilovek, ale i hře pěti proti pěti. Chybí i jeho hra do těla a schopnost vyhrávat buly. Halpern obvykle nastupoval proti nejlepší formaci soupeře a jeho úkolem bylo eliminovat největší soupeřovy zbraně.

Angažování Brada Richardse bylo přesto dobrým krokem. Cena, kterou jsme za něj zaplatili, byla nízká. Jokinen v Dallasu postupně upadal, Smith by za rok stejně odešel a Halperna jsme Tampě jednoduše dát museli, aby k výměně vůbec došlo. Blesky také musely získat nějakého kvalitního hráče. Uvědomme si, že Dallas posílil o skutečnou hvězdu!

Otázka však je, co bude dál. A to nejen v letošním playoff, ale i v další sezóně. Jussi Jokinen byl nahrazen nepochybně kvalitnějším Bradem Richardsem, brankářskou dvojku lze na trhu s volnými hráči poměrně lehce získat (tedy za předpokladu, že tu nezůstane Holmqvist), případně lze využít služeb Tobiase Stephana, který se letos celkem slušně uvedl na farmě v Iowě a vlastně i v jednom zápase za Stars. Kdo však nahradí Jeffa Halperna? Srdcaře, tahouna, vynikajícího hráče na vhazování a defenzivního specialistu, který ale umí i poměrně dobře útočit?

Jednou z možností je, že jeho místo obsadí hráči v rámci naší organizace. Často se říká, že jeho post by mohl obsadit třeba Steve Ott či Joel Lundqvist. Kdo by ale nahradil Otta či Lundqvista v jejich rolích? Podle mě je celkem jednoznačné, že nějaký ten zkušený zámořský veterán s vůdčími schopnostmi, chutí hrát do těla a s odvahou vrhat se do střel soupeře, by se nám hodil. Jeho angažování je podle mého názoru v létě nevyhnutelné. Volných bude hned několik celkem zajímavých jmen. I vzhledem k platovému stropu by to však nejspíš měl být někdo, kdo bude pobírat maximálně kolem jednoho milionu dolarů.

Uvedu zde jména několika hráčů, kteří budou po sezóně bez smlouvy: Glen Metropolit, Bobby Holík, Stephane Yelle. Kevyn Adams, Michael Peca, Darren McCarthy, Marty Reasoner, Jay Pandolfo, Chris Kelly, Pascal Dupuis, Jarkko Ruutu, Curtis Brown, Andre Roy.

Někteří sice nesplňují podmínku vrhání do střel, jiní zase nesplňují zmíněné vůdcovství, další zase budou mít vysoké platové požadavky, další zase neumí vyhrávat buly, atd.

Když se nad tím zamyslím a vezmu v potaz všechny okolnosti, vychází mi nejlépe Yelle, Pandolfo a Reasoner. Problém ale bude v tom, že Pandolfo bude chtít zůstat v New Jersey a Yelle v Calgary. Za letní posilu tedy volím Reasonera. Bude však chtít Reasoner opustit Edmonton?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.