Hvězdy prohrávají dál, znovu selhaly v závěru

Dallas – Los Angeles 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)

Slovenský útočník Michal Handzuš právě srovnal stav na 2:2, čímž svůj tým nasměroval k obratu
(Autor – AP Photo/Tony Gutierrez)

Dallas nedokázal černou bilanci z měsíce března vylepšit ani v zápase proti nejslabšímu celku NHL z Los Angeles. Nad ním sice po 55 minutách vedl 2:1, ovšem následně třikrát inkasoval a posedmé z posledních osmi zápasů tak vyšel bodově naprázdno.

Stars dobře začínají

Svůj návrat do sestavy oslavil Steve Ott, jenž vynechal předchozí tři zápasy kvůli disciplinárnímu trestu.

Zápas mezi divizními rivaly byl již od začátku vyhecovaný. Hráči obou táborů se do sebe častokrát naváželi a vytvářeli skrumáže, při nichž si víceméně ostře vyměňovali názory. O to méně atraktivní pak byl jejich hokejový výkon. Velkých gólových šancí se vyskytlo pomálu, zápas byl velmi vyrovnaný.

Klíčovým okamžikem bylo první vyloučení zápasu, které domácím výrazně pomohlo otevřít gólový účet utkání. Na konci 12. minuty šel na trestnou lavici losangeleský Giuliano za hákování. Jeho chybu se posléze podařilo potrestat dvojici Niskanen – Morrow. Prvně jmenovaný po kombinaci s Trevorem Daleyem u modré čáry vystřelil, ovšem kotouč ztlumil tečí jeden z bránících hráčů Kings. Před bránou hostí však naštěstí stál kapitán Brenden Morrow, který dráhu puku nastavením své hole upravil tak, že si spolehlivě našel svou cestu za záda gólmana Ersberga – 1:0.

Hosté se dostali v 17. minutě do příležitosti srovnat skóre, přesilovku 5 na 4 (vyloučení Ribeira) si však sami brzo překazili, sekání Cammalleriho totiž síly na ledě vyrovnalo.

Blake s Barnesem skórují

Z této chyby se však hráči Los Angeles poučili a již v 6. minutě tady byla z jejich strany srovnávací branka. Vyloučení Louie Erikssona dokázal využít samotný kapitán hostujícího celku obránce Rob Blake. Ten před brankovištěm dorážel Cammalleriho střelu, když se ve vzniklé skrumáži dokázal zorientovat nejrychleji ze všech – 1:1.

Ztracené vedení se však Hvězdám podařilo získat zpět, za což mohli děkovat zkušenému Stu Barnesovi, který efektně skóroval. Barnes ve 12. minutě obdržel kotouč od Mikea Ribeira, následně vyjel zpoza shluku několika hráčů a nečekaně udeřil. Na jeho svižnou střelu, jež vymetla růžek Ersbergovy brány, zareagoval překvapený gólman hostí až příliš pozdě – 2:1.

Souhra Ribeira s Barnesem, obvykle hráčů první a čtvrté formace, nebyla dílem náhody. Trenér domácího celku Dave Tippett po Blakeově srovnávacím gólu zamíchal sestavou a právě zkušeného Stua Barnese posunul z posledního útoku do prvního za Anttiho Miettinena.

Stars hrubě nezvládají závěr

Fanoušci domácích se však dalšího ovoce z jejich souhry nedočkali. Vadit jim to ale nemuselo – jejich tým vedl, byť těsně 2:1.

Zápas spěl ke svému závěru, domácí jako by brali dva vítězné body za hotovou věc, když to se jako blesk z čistého nebe přivalil Michal Handzuš. Slovenský útočník vytěžil na konci 17. minuty z chyb Trevora Daleyho maximum. Snědý obránce Stars získal ve vlastním pásmu kotouč, s nímž si počínal velmi neobratně. Toho využil dotírající Handzuš a hbitou střelou překonal překvapeného Martyho Turca – 2:2. Sváteční střelec Handzuš dal předtím v této sezóně jen pět branek, naposledy skóroval před dvaačtyřiceti zápasy!

Ztráta koncentrace Dallas stála zápas. Po necelé minutě hry se totiž prosadil další Slovák, tentokrát se už jednalo o obránce Lubomíra Višňovského. Ten tvrdou ranou z levé strany útočného pásma přetavil předcházející tlak svého týmu v kýženou branku a hosté tak šli poprvé v utkání do vedení – 2:3.

To už nepustili a navíc se jim jej povedlo i navýšit. Do třetice se o to znovu postarala slovenská krev a opět se jednalo o Michala Handzuše, střelce srovnávací branky. V 19. minutě se Alexander Frolov prosmýkl kolem Robidase a vystřelil. Jeho šanci ještě gólman Turco vyrazit stačil, na dotírajícího Handzuše však už byli on i bránící Brad Richards krátcí – 2:4.

„Do takovýchto zápasů jdeme jako by to bylo naše play-off, protože pro soupeře jsou tyto zápasy velice důležité. Dallas chce začít vyřazovací část na domácím ledě a tyto zápasy pomáhají našim mladým hráčům vyvinout se.“
trenér Kings Marc Crawford

Dallas Stars tak prohráli další dobře rozehraný zápas, což se s trochou nadsázky dá označit jako jejich standard poslední doby.

Třetí třetiny jim v březnu dělají kalamitní potíže, prohráli v nich již šest slibně rozehraných utkání z osmi. V polovině z těchto případů Hvězdy po druhém dějství vedli o gól, v druhé polovině se jim po 40 minutách čistého herního času dařilo držet se soupeřem nerozhodné skóre. Co se poměru vstřelených a obdržených branek z třetích třetin týče, vypadají čísla až hrozivě: Stars dokázali vstřelit z posledních osmi zápasů jen jedinou branku a rovných čtrnáct jich inkasovali.

„Je to klišé, ale hraje se celých 60 minut. 56 nebo 57 minut hry není dostačujících, obzvlášť proti takovému mladému, hladovému týmu. Z nějakého důvodu nedokážeme zápasy dokončit.“
navrátivší útočník Stars Steve Ott

• Stars poprvé v letošní sezóně prohráli s týmem Los Angeles před domácím publikem.

Steve Ott v pádu ještě stačil odehrát kotouč od napadajícího Toma Preissinga
Brenden Morrow sleduje přesnou ránu Stua Barnese, jež Stars posunula do vedení 2:1