Red Wings v závěru otočili skóre a dorovnali historický rekord

Detroit – Dallas 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)

Marty Turco v pádu odehrává kotouč od dotírajícího Henrika Zetterberga
(Autor – AP Photo/Jerry S. Mendoza)

Hvězdy naposledy v letošní základní části zavítaly do detroitské tvrze s názvem Joe Louis Arena. Zápas se pro hosty až do závěru druhé třetiny vyvíjel velice dobře, po brankách Daleyho, Lehtinena a Morrowa vedli nad nejlepším celkem NHL už 3:1. Pak však vyrobili jednu klíčovou chybu, jenž domácí nabudila k vítěznému obratu.

Po dvaceti minutách nerozhodně

Trenér Dallasu Dave Tippett se musel vypořádat se ztrátou jednoho ze svých nejlepších hráčů checking line Stevem Ottem, jenž byl suspendován na tři zápasy. Místo něj se do sestavy vešel forvard Brad Winchester. V minulém utkání chybějící bek Matt Niskanen (problémy s chodidlem) se dnes již zvládl vrátit zpět.

Ottovo místo na centru třetí formace obsadil útočník Joel Lundqvist. A právě tento švédský hokejista úspěšně asistoval u brzké úvodní branky zápasu, jež poslala hostí do vedení 1:0. Lundqvist na začátku 2. minuty přihrál podél mantinelu kotouč spoluhráči Daleyovi, ten si s ním sjel téměř až k modré čáře a vystřelil. Nepříliš razantní pokus přesto skončil za zády gólmana Osgooda, jemuž vrstva hráčů stínila v dobrém výhledu.

Méně slavný z dvojčat Lundqvistových si tak připsal vůbec první bod od 20. ledna 2008, čímž přerušil bodově vyprahlou řadu jedenácti utkání. (Taktéž na jedenáct utkání tento hráč od zmíněného data ze sestavy vypadnul.)

Rudá Křídla, která do utkání nastoupila bez zraněného Dominika Haška, podobným způsobem skóre v 8. minutě srovnala. Obě branky však od sebe dělil jeden podstatný fakt, a sice že Detroit zrovna hrál v početní převaze 5 na 4. Vyloučení Anttiho Miettinena z času 7:40 dokázali domácí hbitě využít, když se jen šest vteřin po odpískání trestu prosadil nažhavený Johan Franzen. Švédský útočník se díky teči tvrdé střely Nicklase Lidströma gólově prosadil již v pátém utkání za sebou – 1:1.

Gólman hostí Marty Turco byl však až na tuto výjimku vždy neomylný. Ze sedmi dalších střel soupeře ani jednou neinkasoval.

Lehtinen s Morrowem posílají Stars do vedení

Dallas stejně jako do prvního dějství úspěšně vstoupil i do toho druhého. Pouhých 44 vteřin od úvodního vhazování šli hosté zpátky do vedení a opět u toho byl útočník Joel Lundqvist. Ten měl na vstřelené brance největší podíl, byť se samotným střelcem nestal.

Za bránou domácích svedl houževnatý Švéd souboj se zkušeným Chrisem Cheliosem, jehož zpoza Osgoodovy svatyně nejprve vylákal ven, aby se kolem něj následně obtočil a přihrál přesně na hůl připraveného Jere Lehtinena. Finské křídlo nastrčením čepele úspěšně usměrnilo kotouč za záda gólmana Detroitu a Hvězdy tak šly znovu do vedení – 1:2.

Stars chytli gólový apetit a po třinácti minutách přišla z jejich strany další branka. Hvězdy při vstřelení třetího gólu zápasu zrovna dohrávaly přesilovku za vyloučení Tomáše Kopeckého ze začátku 13. minuty. Konec minuty následné přinesl navyšující gól z hole kapitána Brendena Morrowa, který z úhlu dorážel střelu Stephanea Robidase a ležícího Osgooda překonal – 1:3.

Poté přišla chvíle, jež ovlivnila celý následující průběh zápasu. Rudým Křídlům se po sérii kritických chyb dallaských podařilo vstřelit kontaktní gól, který motor z Detroitu nastartoval za vítězstvím.

Běžela 17. minuta druhé třetiny co v rohu kluziště vlastního pásma začal trochu nepotřebně kličkovat útočník hostí Mike Ribeiro. Posléze ve chvíli, kdy již málem přišel o puk díky napadajícímu Hudlerovi, hloupě poslal vzduchem pas na opodál stojícího Niklase Hagmana. Finovi se složitou příhru zpracovat nepodařilo, načež proběhl souboj u mantinelu, po kterém se kotouč dostal do středu pravého kruhu. Odtud jej sebral Pavel Dacjuk a v zakončení nadvakrát překonal Martyho Turca – 2:3.

Dvě brzké trefy sráží Stars do kolen

Co Red Wings nestihli ve zbytku druhé třetiny, to si bohatě vynahradili v úvodu dějství třetího. Dvě brzké branky Pavla Dacjuka a Mikaela Samuelssona vyloučily veškerou naději pohaslých Hvězd na vítězství v tomto zápase.

„Špatně jsme začali první dvě třetiny, ovšem úvod třetí jsme měli dobrý. Snažili jsme se dostat kotouč za obranu, hrát více v ofenzivní zóně a více střílet.“
centr Red Wings Pavel Dacjuk

Stars nejprve inkasovali za situace, kdy se hrálo 4 na 4 (vyloučení Morrowa a Franzena z druhé třetiny). V čase 0:36 se podruhé v zápase prosadil ruský útočník Dacjuk, který opět čerpal z chyb svých protihráčů. Rudá Křídla šla ve třech proti čtyřem. Hráče Stars si domácí obehráli sadou přihrávek, až se dostali do útočné třetiny. V ní se po příhře Filppuly na Dacjuka málem celá kombinace zhatila, nebýt Lundqvistova špatného zpracování zachyceného kotouče. Dacjuk tak mohl nebráněn pokračovat v útoku, ovšem vybral si možnost tvrdě vystřelit, což se mu gólově vyplatilo – 3:3.

Uplynulo přesně pětadvacet vteřin co se síť za zády Martyho Turca rozvlnila znovu. Henrik Zetterberg zvítězil na buly proti Mikeu Modanovi, kotouč byl následně nahozen k bráně hostí, před níž se po chvíli vytvořila nepřehledná skrumáž. V ní se jednomu z bránících hráčů Stars stala nepříjemná věc – kotouč si srazil do vlastní sítě a Red Wíngs tak šli do vedení, které již nepustili – 4:3. Jako střelec branky byl zapsán Mikael Samuelsson, jenž se puku dotkl jako poslední z týmu domácích.

„První gól byl špatný gól a ten druhý, při něm jsme nehráli dostatečně důrazně.“
trenér Stars Dave Tippett

Dallas Stars byli sadou branek evidentně opaření. Ve třetí třetině vyslali na Chrise Osgooda pouhopouhé tři střely. K vytváření gólových příležitostí nepomohly ani trenérské tahy Davea Tippetta, jenž pozměnil složení dvou prvních útoků: Morrowa s Ribeirem dal zpět k sobě a Niklase Hagmana zařadil do formace s Modanem a Richardsem.

V závěru se ještě hosté snažili srovnat skóre při hře bez brankáře a málem se jim to povedlo – strážci domácí svatyně se ale nadějný střelecký pokus Niklase Hagmana podařilo chytit do lapačky.

Výsledek zápasu pak už jen kosmeticky upravil Valtteri Filppula, který se pět vteřin před závěrečnou sirénou trefoval do prázdné brány. 5:3.

Detroit Red Wings tak vyhráli utkání, jež jim jako vůbec prvnímu celku letošní sezóny zajistilo play-off. Nyní mají v tabulce rovných 100 bodů, čehož dosáhli již v osmé sezóně za sebou. Dorovnali tím historický rekord týmu Montrealu z let 1975 až 1982.

„Myslím, že si naše organizace za to, co dokázala, zasluhuje uznání. Obzvlášť s ohledem na nedávno zavedený platový strop, s nímž je si každý tým roven.“
kapitán Red Wings Nicklas Lidström

• Dallas na první místo Pacifické divize ztrácí sice stále jen jeden bod, na rozdíl od prvního San Jose má však odehráno o tři zápasy vice.
  • Trenér Dave Tippett řekl, že by zraněný Sergej Zubov (chodidlo a třísla) mohl v úterý začít bruslit.
  • Pavel Dacjuk si připsal dohormady tři body za dvě branky a jednu asistenci (gól Franzena).