Jediná střela Iginly byla vítězná

Dallas – Calgary 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)

Kapitán Flames Jarome Iginla právě vstřelil vítěznou branku utkání
(Autor – Getty Images/Ronald Martinez)

Každý zápas mezi kanadským Calgary a Hvězdami z Dallasu v letošní sezóně dopadl těsným výsledkem. Nejinak tomu bylo i v posledním, čtvrtém vzájemném utkání, v němž Stars i díky chybám v závěrečném dějství prohráli rozdílem 2:3.

Alex Tanguay skóruje

Ze sestavy Hvězd vypadl kvůli operaci oka Stu Barnes, což vyústilo ve změnu složení druhého a čtvrtého útoku. Místo středního útočníka ve čtvrté formaci obsadil Jeff Halpern, jehož na křídle druhého útoku nahradil švédský mladík Loui Eriksson. Volné místo pravého křídelního útočníka poslední formace pak bylo obsazeno Krysem Barchem.

Útočníci Calgary toho v první třetině na gólmana Martyho Turca moc nevymysleli. Vyslali pouhé čtyři střely, ovšem i to jim stačilo k otevření gólového účtu zápasu.

Při přesilové hře Flames z 13. minuty (vyloučení Robidase) se paradoxně prosadil hráč, jenž toho v posledních zápasech moc nenastřílel, Alex Tanguay. Jeho první střelecký úspěch po 16 zápasech přišel po nahození Aucoina od modré a následném Nolanově neúspěšném pokusu o střelbu. Blokovaný kotouč dorazil až k Tanguayovi, který z těžkého úhlu prostřelil jak ležícího Norströma, tak i gólmana Turca – 0:1.

„Byla to zřejmě nejdelší bezbranková série v mé kariéře, takže doufám, že už se to teď nebude opakovat.“
útočník Flames Alex Tanguay

Texasští se v úvodním dějství pokusili gólmana Flames překonat celkem devětkrát. Curtis Joseph, jenž odchytal teprve svůj druhý zápas od lednového podpisu s Calgary, však za svá záda žádný projektil nepustil.

Střelec Hagman v úvodu vyrovnává

Všechen střelecký nezdar z prvního dějství si ale Hvězdy, lépe řečeno Niklas Hagman vynahradil hned na začátku dějství druhého. Hagmanův jmenovec Niklas Grossman našel jednoho z nejaktivnějších střelců svého týmu dlouhým křížným pasem, překonajíce celé střední pásmo. Finský útočník s číslem 15 pak už s kotoučem vynaložil nejlépe jak mohl: ranou z levého kruhu prostřelil veterána Josepha a připsal si tak již 22. branku letošní sezóny – 1:1.

Stars pak v dalším průběhu třetiny hráli třikrát v početní převaze, ovšem dostat se do vedení ani přesto nedokázali. Calgary podobně jako v první dvacetiminutovce, i tentokrát se střeleckými projektily šetřilo – hráči kanadského klubu vystřelili jen třikrát, z toho však jednou velice nebezpečně.

To když se do šance dostal Stephane Yelle, jenž po hrubce Matta Niskanena prověřil Turca střelou, kterou se ještě snažil dorazit Primeau. Pomalý puk ovšem odkryté místo mezi gólmanem domácích a levou tyčí minul, a tak si mohli všichni příznivci Dallasu zhluboka oddechnout.

Chyby berou Dallasu body

Pouhé tři vteřiny po úvodním vhazování z posledního dějství se za hákování nechal vyloučit útočník Flames Craig Conroy. Stars se při přesilovce dostali do obrovské šance, střelu Jussiho Jokinena však těsně před překonáním brankové čáry stačil odpálit obránce Cory Sarich.

Puku se poté hbitě ujal střelec prvního gólu Alex Tanguay a rychle spěchal na zteč domácí brány. V útočné třetině stačilo překonat už jen bránícího Modana či přihrát na křídlo Owenu Nolanovi. Sebevědomý Tanguay si vybral sólové zakončení a udělal víc než dobře – střelou pod víko navýšil na 1:2 a připsal si tak první gól letošní sezóny vstřelený v oslabení.

Hvězdy dokázaly svou chybu napravit velmi rychle, to když se pár vteřin před vypršením Conroyova trestu prosadil švédský obránce Mattias Norström. Svou první letošní branku – a první za Stars vůbec – vstřelil po Modanově příhře z vrchní části levého kruhu. Mohutným nápřahem nedal zastíněnému gólmanu Josephovi žádnou šanci a na ukazateli skóre se tak znovu rozsvítil nerozhodný stav – 2:2.

Následný vyrovnaný průběh zbytku třetí třetiny nepřinesl žádnou branku. Utkání pomalu ale jistě spělo k prodloužení, to však necelé dvě a půl minuty před koncem základní hrací doby odvrátil svou první střelou v zápase Jarome Iginla.

Kapitán hostí se v polovině 18. minuty postavil před bránu Martyho Turca, kde si nikým nebráněn počkal na přesnou přihrávku Daymonda Langkowa a střelou z první navýšil na konečných 2:3.

„Nechápu, jak jsme mohli Iginlu nechat volného před naší bránou, avšak stalo se.“
trenér Stars Dave Tippett

Stars se poté snažili skóre zápasu potřetí v řadě zkorigovat srovnávací brankou, jenže tentokrát se jim to už nepovedlo. Nepomohla ani minutu a šest vteřin dlouhá power play 6 proti 5.

„Udělali jsme několik rozhodujících chyb ve špatnou dobu, které nás stály zápas. Nemyslím si, že jsme udělali vše pro vytvoření gólových příležitostí. Spoléhali jsme jeden na druhého, ovšem jako celek jsme propadli.“

• Před startem zápasu byla minutou ticha uctěna památka nedávno zemřelého Mickey Renauda, hokejové naděje Flames. Devatenáctiletý kapitán juniorského týmu Windsor Spitfires (OHL) ve svém domově z neznámých příčin zkolaboval a následně bohužel zemřel.
  • Gólman hostí Curtis Joseph si do statistik připsal již 447. výhru v kariéře a dorovnal tak Terryho Sawchuka, čtvrtého nejúspěšnějšího brankáře historie NHL.