Buffalo proti Stars uspělo

Dallas – Buffalo 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Dvougólový střelec Derek Roy právě oslavuje svou první vstřelenou branku
(Autor – AP Photo/Tony Gutierrez)

Buffalo Sabres od nového roku vyhrálo jen jediný zápas z celkových deseti, avšak i s touto chabou formou dokázalo po nepříliš atraktivním průběhu utkání porazit čtvrtý nejlepší tým ligy Dallas Stars rozdílem 2:1.

Derek Roy brzy otevírá skóre

Dallasu se před utkáním uzdravil takřka měsíc chybějící finský útočník Jussi Jokinen, jenž na soupisce vystřídal nedávno povolaného B. J. Crombeena. Trenér Stars Dave Tippett kvůli tomu promíchal všechny útočné formace a Jokinena umístil do třetí útočné řady vedle Hagmana a Miettinena.

Dallas v zápase velmi brzy inkasoval. Na konci 2. minuty se po přihrávkách od Thomase Vaneka a Drew Stafforda prosadil Derek Roy. Ten se ocitl velice blízko před brankovištěm domácích a nikým nebráněn pak už jen nastavil Staffordově příhře hůl a z první usměrnil puk za záda Martyho Turca – 0:1.

O pár vteřin později se podobná situace opakovala. Obránci Stars vzadu zapomněli na Jochena Hechta, jenž po zpracování přihrávky zkoušel přelstít Turca kličkou vlevo, avšak ležící gólman domácích jeho přízemní střelu zázračně vykryl lapačkou.

Zápas nijak zvlášť neoplýval tvrdostí, avšak i přesto se mezi oběma soupeři našel důvod, proč vyvolat šarvátku. Ostrý hit Otta na Andrewa Peterse chtěl hráč Sabres svému soupeři oplatit, místo toho se ale dostal do pěstního souboje s Krysem Barchem. Duel však, než aby obecenstvu rozproudil krev v žilách, svým taktickým průběhem spíše nudil a oba bojovníci se pak rozešli více méně nerozhodně. Dallaský útočník to v součtu všech trestů odnesl 17-ti minutovým vyloučením, Peters si na trestné lavici odseděl pouhých pět minut.

Domácí hokejisté se v prvním dějství dostali do několika šancí, avšak jak Loui Eriksson po krásné spolupráci Ribeira s Morrowem, tak ani Halpern s Hagmanem, jenž stříleli nadvakrát, proti gólmanu Sabres neuspěli.

Stu Barnes vyrovnává

A Dallasu, přestože hrál o něco lépe než jeho soupeř, mohlo být ještě hůř. V 10. minutě druhého dějství šel na trestnou lavici mladý bek Stars Mark Fistric (nedovolené bránění) a z následné přesilové hry 5 na 4 hosté málem vytěžili gól.

Kapitán Buffala Jaroslav Špaček vyslal od modré střelu, kterou před bránou ještě tečoval Thomas Vanek. Puk sice propadl za záda Martyho Turca, avšak po následném kontrolování situace za pomoci videorozhodčího hlavní sudí správně rozhodl, že Vanek měl při tečování hůl výš, než povolují pravidla – a skóre tak zůstalo stejné 0:1.

Ke změně gólového stavu ovšem do konce druhé třetiny přeci jen došlo. To se ale již skórovalo na druhé straně.

Na začátku 18. minuty se skvělou souhrou prezentovali dva zkušení hráči Stars Mattias Norström a Stu Barnes. Švédský bek z levého křídla poslal puk křížně před bránu, a rozjetý adresát Barnes pak z první nedal překvapenému gólmanu Millerovi žádnou šanci – 1:1.

Roy opět skóruje

Všechna snažení Dallasu otočit stav skóre ve svůj prospěch utnuli jedním povedeným brejkem útočníci Derek Roy a Thomas Vanek. Ti v 6. minutě třetí třetiny společně vyrazili na zteč Turcovy brány, přičemž před sebou měli jen jediného obránce Stars – Matta Niskanena. Toho i Turca se dvojici hráčů Sabres podařilo obelstít rychlou kombinací, při níž si Roy s Vanekem narazil a posléze tak už jen skóroval do odkryté branky – 1:2.

„Myslím, že jsme ve všech oblastech hry odehráli dobré utkání.“
trenér Sabres Lindy Ruff

Nepřesvědčivý výkon se dallasští snažili zachránit odvoláním gólmana minutu a 12 vteřin před koncem utkání. Ze závěrečného tlaku mohl těžit Mike Ribeiro, jenž se po Morrowově pasu dostal do obrovské gólové šance, avšak bránicí Hecht od něj puk odstřelil, čímž zabránil téměř jistému gólu.

Velkou slabinou Hvězd v tomto duelu (ostatně i jako v řadě předchozích zápasech) byla velice špatná přesilová hra. Z šesti početních výhod domácí nevyužili jedinou, Dallasu při tom nepomohl ani navrátivší Jokinen. Absence tvořivého beka, typu Sergeje Zubova, je zápas od zápasu znát čím dál více…

„Hráli jsme mnoho přesilovek, ale nevytvořili jsme si žádnou dobrou šanci.“
útočník Stars Mike Modano

• Jednalo se o první a zároveň jediné setkání obou celků v letošní sezóně.
  • Buffalo Sabres v Dallasu naposledy vyhrálo v roce 1999.
  • Toto byl poslední zápas před čtyřdenní All-Star Game pauzou. NHL se pak znovu rozběhne 29. ledna a Stars v tomto hracím dni zavítají do Vancouveru.
„Je to frustrující, když před pauzou odehrajete takový zápas. V posledních utkáních to pro nás bylo obtížné, ale myslím si, že trochu oddechu nám psychicky pomůže.“