Stránky o klubu NHL

Článek 17.4. Vyhaslé Hvězdy z Texasu  Kamil Šamulák

Dallas visí nad propastí

Spoléhali na přesilovky. Spoléhali na domácí prostředí v American Airlines Center. Teď už se nemohou spolehnout na nic z toho.

Rozhodčí v prodloužení nevylučují. Stars tedy nemohli využít svou nejsilnější zbraň v sérii - přesilovku. Ale ani to je nemělo zastavit v tom, aby oba domácí zápasy vyhráli. Zvítězili jen jednou, ve třetím utkání série, a to jen zásluhou ojedinělého brejku zakončeného svátečním střelcem - Stevem Ottem.

Ve čtvrtém utkání se však nic podobného nekonalo. Žádný samostatný nájezd na brankáře. Žádný šťastný moment v prodloužení. Stars nedokázali využít výhodu domácího prostředí a budou tak muset opustit sladký domov za velmi nepříznivého stavu série a porvat se o šanci setrvat v playoff na ledě Lavin.

Když Marek Svatoš překonal v šesté minutě druhého prodloužení Turca střelou pod horní tyč, mohlo Colorado oslavovat. Zápas dovedlo do vítězného konce a v sérii hrané na čtyři vítězství se ujalo vedení 3:1.

Vyhrát dvakrát na ledě soupeře? Dallas?

Bez šance.

Je Colorado příliš tvrdý oříšek?

Ale ještě předtím než NHL zasáhne výluka, pojďme si říci, co zapříčinilo, že Stars letos stojí před hrozbou vyřazení z playoff tak brzy.

Stars tak s největší pravděpodobností zakončí sezónu dříve, než dallasští Mavericks vsítí svůj první koš v playoff.

Jak k tomu mohlo dojít? První věc, která mi přichází na mysl je ta, že Stars letos v prvním kole nenarazili na svého milovaného soupeře - Edmonton Oilers. Možnost, že Stars v prvním kole playoff narazí na chudý kanadský klub se letos nenaplnila.

Namísto toho je soupeřem Stars jeden z nejmovitějších klubů NHL - Colorado Avalanche. A výsledkem je, že Dallas je krůček od vyřazení.

Názor, že Turco v playoff zastíní svého méně zkušeného protivníka, Davida Aebischera, se také ukázal jako mylný. Přestože je na Aebischerovi patrná nervozita, skutečnost je taková, že svými zákroky podržel svůj tým mnohem častěji než Turco.

To je stejně neomluvitelné jako nevysvětlitelné.

Platonická převaha Stars

Můžete mluvit jak dlouho chcete o tom, že Dallas Colorado pokaždé přestřílí (ve čtvrtém utkání dokonce 43 ku 21), to však nic nemění na situaci, že Dallas není schopen skórovat při vyrovnaném počtu hráčů na ledě.

Čtyři zápasy a více než 27 minut nastaveného času nestačilo na to, aby první dallaská formace - Morrow, Arnott, Guerin - skórovala při hře 5 na 5. Ba co víc, ani druhá formace Stars - Lehtinen, Modano, Corson - se za stejného poměru sil na ledě nedokázala prosadit.

A důvod? Pořád ta stará, obehraná písnička. Bez přesilovky, která by je popostrčila ke gólu, nejsou schopni prolomit coloradskou obranu.

"Pokoušeli jsme se střílet tak často, jak jen to šlo. Aebischer chytal skutečně dobře, ale na druhou stranu je také pravda, že většina střel ho nemohla překvapit."
Mike Modano, kapitán Stars

Guerin sám ve středečním utkání střílel na branku celkem 11-krát, ovšem jen málo z nich bylo z opravdu výhodných pozic.

Za čtyři utkání dal Dallas pouze pět gólů při rovném počtu hráčů na ledě. Autorem prvního byl Niko Kapanen, jehož gól však přišel příliš pozdě na to, aby se s výsledkem ještě dalo něco dělat (Stars v utkání prohráli 0:3). Střelcem druhého byl obránce Chris Therien, který v druhém utkání snižoval na 2:4.

Třetí takový gól padl, když Philippe Boucher vyrovnával ve třetím utkání série na 3:3 a autorem čtvrtého byl po ukázkově zakončeném samostatném nájezdu v prodloužení stejného zápasu mladík Steve Ott. A konečně Pierre Turgeon, který si už v Dallasu musel z úst fanoušků vyslechnout řadu nadávek, byl autorem pátého gólu. Svou brankou osm minut před koncem čtvrtého utkání série vrátil Stars zpátky do hry.

V sobotu zřejmě naposledy

Tuto sobotu Hvězdy čeká asi poslední utkání sezóny.

"Sobotní utkání je pro nás rozhodující, musíme vyhrát. Měli jsme několik dní na to, abychom ze sebe vyhnali černé chmury."

Tato slova však zní spíše jako naučená fráze. Bilance ze základní části totiž hovoří jasně - Stars venku vyhrávat neumějí. V prvních dvou utkáních série, hraných v Coloradu, nebyli Stars ani důstojným soupeřem.

A najednou, z ničeho nic, by je stávající zoufalá situace měla nabudit a pomoci jim obrátit stav série? Nevěřte tomu.

Hvězdy dělí už jen několik málo hodin od potupného vyřazení z playoff. Za tři roky v American Airlines Center se jim podařilo vyhrát pouze jednu sérii playoff. A to je hodně málo.

Jestliže však nejsou schopni při hře 5-ti na 5 předvádět lepší hru než soupeř, ani nemohou chtít vyhrávat. To nemůže zvrátit ani fakt, že Stars v sérii jasně vedou v počtu střel na branku. Vskutku, Hvězdy každý zápas přestřílí Colorado v průměru o 11 střel.

To je sice pěkné, ale ve výsledku je to stejně k ničemu. Když vaše první dvě útočné formace nejsou schopny ve čtyřech utkáních po sobě skórovat při vyrovnaném počtu hráčů na ledě, můžete být vůbec rádi, že jste to dotáhli až k pátému utkání.

šipka Autor článku: Tim Cowlishaw
šipka Použité zdroje: Dallasnews.com
šipka Počet shlédnutí článku: 351443