Neoficiální české stránky Dallas Stars, klubu NHL
Hledání

Článek 9.4. Turco je těžko k poražení  Kamil Šamulák

Marty Turco

Na začátku sezóny měli brankář Marty Turco a Dallas Stars stejné cíle jako kdokoli jiný v NHL. Turco chtěl inkasovat co nejméně a Stars chtěli dosáhnout tolik bodů, kolik jen bude možné.

Když v neděli základní část skončila, oba si mohli říci, že svých předsezónních cílů dosáhli.

Stars zvítězili v posledním utkání sezóny nad Nashville Predators 2:0 a usadili se tak na první příčku Západní konference. Turco dosáhl v utkání svého sedmého čistého konta v sezóně a stlačil svůj průměr branek na zápas na číslo 1,72, což je nejlepší výkon v moderní historii NHL.

"Tohle byl skutečně magický rok, pro tým i pro mně. Nemohl jsem mít lepší noc, nebo lepší základní část."
Marty Turco, brankář Stars

Díky tomu, že Dallas je nejlepším týmem na Západě, narazí v prvním kole znovu na Edmonton. Bude to už pošesté za posledních sedm let, co se tyto týmy setkají v play - off. Výjimkou byl minulý rok, kdy ani jeden z nich nepostoupil do play - off.

"Je to tady zase. Znovu budeme hrát s Edmontonem."
Derian Hatcher, kapitán Dallas Stars

Dallas byl s Detroitem bodově srovnán, ale menší počet výher oproti Red Wings jej před posledními zápasy obou týmů řadil na druhé místo v Západní konferenci. Detroit měl před posledním zápasem tedy výhodu. V případě výhry by mu již první příčku nikdo nevzal. Naopak Stars museli vyhrát a doufat v pomoc od Chicaga.

Stu Barnes skóroval na sklonku první třetiny v přesilovce a dostal tak Stars v zápase proti Nashvillu do vedení. Druhou branku Stars, opět v přesilovce, vstřelil Ulf Dahlén. Po těchto gólových příspěvcích se už skóre na světelné tabuli neměnilo.

Ačkoli obě utkání začínala ve stejném čase, Blackhawks zvítězili nad Detroitem v prodloužení asi dvě minuty před koncem utkání v Dallasu. Tento stav byl oznámen na světelné tabuli během oddechového času 54,2 sekund před koncem zápasu a vyžádal si bouřlivé ovace Dallaského publika. Fanoušci stáli na nohou a křičeli ještě více, když Turco zaznamenal svůj 21 a zároveň poslední zásah utkání 7,8 sekund před koncem.

"Naši chlapci věděli co je v sázce. Hráli jsme usilovně a soustředili jsme
se na vítězství."

Dave Tippett, trenér Dallas Stars

Stars jsou nejlepším týmem Západu po skončení základní části již potřetí za posledních šest let. Minulý rok Stars nepostoupili do play - off, což dělá toto vítězství ještě sladším.

Dallas vedl Západní konferenci po většinu sezóny, ale před několika týdny klesl na třetí místo. Na první místo se vrátil díky tomu, že posledních 9 zápasů neprohrál a získal v nich 16 bodů. Poslední čtyři zápasy hokejisté Dallasu vyhráli.

Nashville zakončil sezónu opačným způsobem.

Predators nevyhráli v posledních 15 utkáních. Poslední vítězství si připsali 7. března právě proti Stars. Zakončili sezónu bilancí 0 výher-10 porážek-3 remízy-2 prohry v prodloužení. V posledních patnácti utkáních nastříleli 18 gólů, v posledních čtyřech jeden a v posledních dvou zápasech nedali branku vůbec.

"Nemohli jsme se spolehnout na útok. Když jsme porazili Stars 7. března,
byli jsme schopni si vytvořit v útočném pásmu převahu. Od té doby však už ne."

Barry Trotz, trenér Nashville Predators

Když Turco po zápase s Predators vkročil do klubové šatny, měl na tváři široký úsměv a v ruce si nesl puk, na kterém bylo na bílé lepící pásce černě napsáno číslo 1,72. Radostně s ním také pózoval před přítomnými novináři.

Turco nejenže dosáhl nejnižšího průměru branek na zápas od druhé světové války, on také dosáhl druhého nejlepšího výkonu v procentuální úspěšnosti zásahů od doby, kdy se tato statistika u jednotlivých brankářů začala sledovat (od sezóny 1976-77).

Což není špatné na někoho, kdo post týmové brankářské jedničky zastává prvním rokem.

"Jsem nevýslovně šťastný, že mohu psát historii NHL, že mohu být zapsán
v její knize rekordů a že budu spojován se jmény, které v ní již zapsané jsou."

Marty Turco, brankář Dallas Stars

Turco vstupoval do utkání s průměrem 1,75 branek na zápas, tedy o něco málo lepším než byl rekordní záznam Phila Esposita z ročníku 1971-72 (1,77 ). Raději než sedět na lavičce a ochránit si tak tento výkon, volil Turco nastoupit do zápasu a zakončit sezónu s ještě lepším průměrem.

Jeho spoluhráči se vzdali v utkání útočných choutek a koncentrovali se výhradně na defensivu. V utkání tak vystřelili na branku soupeře jenom 17-krát (nejméně v sezóně), v poslední třetině jen dvakrát.

Turco si připsal 21 zásahů, několik z nich bylo hodně těžkých. Největší výzva přišla na konci zápasu, kdy Nashville hrál přesilovku a odvolal brankáře, takže se hrálo 6 na 4.

"Jenom jsem říkal:´Pojďme chlapci. Dokážeme to´."
Dave Tippett, trenér Stars

Turco a Esposito jsou oba rodáci ze Sault Ste. Marie (provincie Ontario, Kanada) a Martyho otec chodil na střední školu právě s Espositem. Brankáři se poprvé setkali na letošním All-Stars Game na začátku února a Esposito popřál Turcovi hodně štěstí při útoku na jeho rekord.

Přestože Turco zmeškal 18 zápasů v měsících únor a březen díky poranění kotníku, i přesto odehrál o osm zápasů a 423 minut více než Esposito ve své rekordní sezóně.

Vítězství nad Nashvillem bylo pro Dallas 28 v domácím prostředí. Stejný počet domácích vítězství mají i Ottawa a Detroit. Poslední čtyři vítězové Stanley Cupu zvítězili či se dělili o vedoucí příčku v této statistice.

Stars mají nejméně porážek

Stars mají nejméně porážek v základní hrací době ze všech týmů NHL (17) a také nejméně porážek doma (5). Obě tato čísla přepsala klubové historické tabulky. ...Nashvillský Rem Murray hrál proti Dallasu 85 utkání v základní části sezóny a tímto svým počinem vyrovnal rekord NHL. Odehrál o tři utkání více než je stanovený počet utkání pro jeden tým (82). Murray odehrál 32 utkání za NY Rangers a dalších 53 utkání po výměně za Nashville Predators.

šipka Použité zdroje: Dallasstars.com
šipka Počet shlédnutí článku: 68161