21. 1. 09 Lecavalier versus Richards  M. Kirschbaum

Tampa Bay – Dallas 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)

Vincent Lecavalier oslavuje svůj druhý gól v zápase
(Autor – AP Photo/Chris O'Meara)

Po domácím zápase s Los Angeles čeká Dallas dvouzápasový trip na Floridě. Jeho první část se začala psát v Tampě. A zápas to byl v mnoha ohledech specifický. Hned řada hráčů z obou táborů nastoupila proti svým bývalým spoluhráčům, ze strany Stars to byli Brad Richards, Andrew Hutchinson a Darryl Sydor, ze strany Bolts pak Jussi Jokinen, Jeff Halpern a Mike Smith.

Na soupisce Stars byl pro případ zranění navíc k dispozici i Doug Janik, který za Bolts také hrával. Zajímavostí také bylo, že tým Lightning těsně před zápasem získal z listiny volných hráčů obránce Corry Murphyho, který před tím působil v konkurenční Floridě. Díky relativně malé vzdálenosti mezi oběma městy tak mohl tento kanadský bek nastoupit do tohoto zápasu a dá se říci, že jeho přínos byl zásadní, ale nepředbíhejme.

Fanoušci si nemohli nevšimnout minisouboje mezi domácím kapitánem Vincentem Lecavalierem a útočníkem Stars Bradem Richardsem. Bylo to vůbec poprvé v jejich kariéře, co se postavili proti sobě coby soupeři. Vůbec se netají tím, že jsou nejlepšími kamarády. Na podobný souboj došlo i v brankovišti, kde se Mike Smith postavil proti svému příteli a "učiteli" Marty Turcovi, u kterého dokonce nějaký ten pátek i bydlel.

Zápas začal lépe pro domácí Blesky, již ve 2. minutě ujel Vinny Lecavalier ve vlastním oslabení po chybách Otta s Modanem a poslal Tampu do vedení – 1:0. A byl to vůbec první gól v sezoně, který Dallas dostal v početní nevýhodě.

Tampa se z vedení ale neradovala dlouho. Za necelou půlminutku bylo srovnáno. A postaral se o to kdo jiný, než Brad Richards. Za vlastní brankou převzal puk, po následném odrazu od Krajíčkových bruslí a Parrishově přiťuknutí se puk opět dostal k Richardsovi a ten už neměl problém překonat Smithe – 1:1

V 1. třetině měl navrch jednoznačně Dallas, který měl možnost zahrát si hned 4 přesilové hry, ty se ale příliš nevydařily. Za zmínku ještě stojí tyč, kterou v samostatném nájezdu nastřelil Steve Ott.

V 25. minutě se dostal Dallas do vedení po přečíslení 3 na 1, kdy zkušený Mike Modano nabil Loui Erikssonovi, který se nemýlil – 1:2. Dallas se tedy dostal po 2. třetině do vedení 2:1 a nic nenasvědčovalo tomu, že by zápas mohl ztratit.

V prvních 10. minutách třetího dějství kontroloval Dallas hru, pak ovšem přišel šok v podobě krásné kombinace, kterou završil Steven Stamkos – 2:2. Za necelé 4 minuty poslal Tampu do vedení gólem z přesilovky Vincent Lecavalier, Marty Turco byl bez šance. V závěru se ještě Dallas pokoušel o vyrovnání, ale výsledkem byl už jen Prospalův gól do prázdné klece, kterým stanovil výsledek na konečných 4:2 pro Bolts.

Dallas tím tak trochu demonstroval svou nelichotivou statistiku ve 3. třetině, ve které má letos bilanci 52 inkasovaných gólů ku 32 vstřeleným. Statisticky se tedy jedná o druhý nejhorší výsledek ve třetích třetinách v celé lize. Hůř jsou na tom jen New York Islanders. Hvězdy navíc v Tampě prohrály poprvé od roku 1996. A poprvé letos prohrály v základní hrací době, když po dvou třetinách byly ve vedení.