3. 12. 07 Vítězství po třinácti letech  R. Štolpa

Philadelphia – Dallas 1:4 (1:1, 0:3, 0:0)

Steve Ott ukrývá puk před Danielem Brierem
(Autor – AP Photo/Rusty Kennedy)

Na turné po kluzištích týmů Atlantické divize zbýval Dallasu v noci na neděli už pouze poslední soupeř. Philadelphia Flyers.

Philadelphia vede, Halpern srovnává

V brance Dallasu se na rozdíl od minulého zápasu od první minuty představil Marty Turco. Trenér Dave Tippett pozměnil po neúspěšném vystoupení v Pittsburghu složení útočných formací. Do sestavy se vrátili uzdravení Antti Miettinen a Brad Winchester, což odnesli Lundqvist a Barch, kteří usedli pouze na tribunu.

Protože to byl již pátý zápas Dallasu v sedmi dnech, chtěli Stars v utkání skórovat jako první, vypracovat si dostatečný náskok a ten poté hlídat. Skutečnost byla ale zcela jiná. Neskončila ještě ani první minuta zápasu a domácí se radovali z vedoucího gólu.

Obránce Randy Jones střílel z levého rohu a ležící Marty Turco si rukou srazil kotouč za brankovou čáru – 1:0.

První branka však neměla na vývoj zápasu zásadní vliv. Dallasu sice chvíli trvalo, než se z inkasované branky oklepal, ale v 11. minutě vyslal na Birona první střelu a pak do jich konce první části ještě deset přidal. Není proto divu, že do první sirény srovnali Stars skóre zápasu.

O vyrovnání se postarala nově složená formace Ott – Halpern – Conner, která hýřila pohybem, nasazením a agresivitou. Domácí při jejím pobytu na ledové ploše nevěděli kam dříve skočit. V polovině 16. minuty střílel od pravého mantinelu Steve Ott a před Bironem puk tečoval Jeff Halpern – srovnáno 1:1.

"Halpernův útok dnes rozhýbal celý tým. Dokázali soupeře v pásmu o puk obrat, připravit si šance, vystřelit a ještě dorážet. Pro vývoj zápasu byla jejich hra velmi důležitá."
trenér Stars Dave Tippett

Stars využívají dvě přesilovky

Ani po změně stran nedokázali domácí najít na dobře hrající Dallas žádnou protizbraň. Už ve druhé minutě druhé třetiny tečoval střelu Philippea Bouchera Jussi Jokinen a puk obloučkem doplachtil za Bironova záda podruhé – 1:2. Dallas se dostal do vedení a už jej nepustil.

Na ledě totiž úřadoval Jeff Halpern se svými mladými křídly a vynutili si faul domácích hráčů. Nejprve se provinil ve 13. minutě Daniel Briere držením hole, aby jeho prohřešek o minutu později potrestal Antti Miettinen. Na levé straně si zpracoval Zubovovo přistrčení, s pukem vyrazil do středu, dvakrát s ním zamíchal a pak jej rychlým švihem poslal do sítě, Biron nestačil zareagovat – 1:3.

Třetí gól Dallasu padl taktéž v přesilové hře a taktéž si ji vynutila Halpernova formace. V přesilovce se ve vlastním pásmu zmocnili puku domácí hráči, jenže při snaze o protiútok je o puk obral kapitán Brenden Morrow, aby následně v rozvrácené obraně Flyers našel nehlídaného Ribeira, který krásnou stahovačkou obelstil vyjetého Martina Birona a do prázdné branky pohodlně skóroval – 1:4.

Ošklivý zákrok na Niskanena

Do závěrečné části nenastoupil Miettinen, Dallas už pohodlně kontroloval dostatečný náskok, šetřil svoje síly na další utkání v Columbusu. Domácí sice zahrávali ve třetí třetině dvě přesilové hry, ale Stars byli ve vlastním oslabení bezchybní. Speciální formace vlastně o osudu celého zápasu rozhodly. Dvě ze šesti přesilovek dokázali Stars zakončit gólem a ve třech oslabeních neinkasovali ani jednou.

"Byl to pravděpodobně nejlepší zápas, který jsme na našem aktuálním tripu odehráli, což nás před zápasem v Columbusu naplňuje optimizmem."

Za zmínku tak už stojí pouze hrubý zákrok na nováčka Matta Niskanena, který měl na svědomí Riley Cote. Vysloužil si za něj trest do konce zápasu a jeho přestupek bude projednávat vedení NHL. Matt Niskanen by po nepěkně vyhlížejícím zákroku měl být nakonec v pořádku.

"Vím, co se teď stane. Byl to ode mne hloupý zákrok. Chtěl jsem jen dohrát souboj, nechtěl jsem jej zranit. Cítím se hrozně, díky Bohu že Matt není zraněn."