Stránky o Dallas Stars, týmu NHL
Believe

30. 3. 08 Thornton zariadil ďalšiu prehru Dallasu  P. Čižmár

San Jose – Dallas 3:2 pp (0:1, 1:1, 1:0, 1:0)

Mike Modano se takto řítil v prodloužení na gólmana Nabokova, ten však jeho pokus vychytal
(Autor – AP Photo/Tony Avelar)

V týchto vzájomných zápasoch sa z víťazstva vždy radoval hosťujúci tím, no tentokrát to dopadlo inak, a aj keď mali Stars zápas rozbehnutý dobre, skončili len s jedným bodom, Sharks totiž zvíťazili v predĺžení 3:2.

Morrow skóruje

1. Tretina

San Jose neprehralo v riadnom hracom čase od 20. februára, je to v súčasnosti tím s najlepšou formou, a čo je lepší test pre Stars ako zápas s víťazom Pacifickej divízie? Dallas vyhral v marci len jeden zápas a proti rivalovi z divízie mali určite veľkú motiváciu, no niekedy motivácia nestačí a treba byť pripravený nielen fyzicky, ale aj psychicky. A práve psychika je tým najväčším problémom pre Stars.

Hráči začali v pomerne rýchlom tempe a už od začiatku stretnutia si obe mužstvá vypracovali niekoľko príležitostí, no obaja brankári, ako Turco tak aj Nabokov predvádzali skvelé kúsky. Najprv si overil schopnosti dallaského gólmana Thornton strelou z ľavého kruhu, k dorážke sa následne dostal Michálek, ale gól sa mu dať nepodarilo. Michálek mal v druhej polovici prvej tretiny opäť veľkú šancu, no jeho strela sa odrazila od Turcovho betónu k tyčke a von z brány. Na druhej strene hrali ako za starých čias Modano a Lehtinen, prvý menovaný poslal z ľavej streny puk Lehtinenovi, ten z blízkej vzdialenosti však Nabokova neprekonal, inak by presilovka Sharks utŕžila vážnu ranu.

Prvý a jediný gól v prvej tretine padol v 16. minúte z hokejky Brendena Morrowa, predtým sa však podarilo Dallasu prežiť dve presilovky domácich, následne po vyrovnaní síl na ľade sa dostali Stars do útočného pásma, Modano zo strednej vzdialenosti vystrelil na bránku, no Nabokov puk nádherne vyrazil lapačkou k pravému kruhu, tam však stál Morrow a strelou zápästím dopravil puk do poloodkrytej brány, 0:1.

Bol to Morrowov 30. gól v tejto sezóne.

"Bol som šťastný, keď som prvý gól srelil pred ôsmimi či deviatimi rokmi, takže mať toľko dvadsať gólových sezón, a teraz tridsať gólov, je to pekný míľnik."
kapitán Stars Brenden Morrow

Lehtinen posiela Stars znovu do vedenia

2. tretina

V druhej tretine padli dva góly, najprv vyrovnal skóre Pavelski, potom poslal Stars do vedenia Jere Lehtinen.

Prvému gólu predchádzala zaujímavá situácia, McLaren totiž čisto a v rámci pravidiel poslal Petersena na ľad, no trochu inak si to vysvetlil B.J. Crombeen a napadol obrancu San Jose Sharks, za čo dostal penaltu za podnecovanie. Sharks touto príležitosťou nepohrdli a keď Joe Pavelski obdržal krížnu prihrávku od Patricka Marleaua, vystrelil z pravého kruhu a prekonal Turca v štvrtej minúte, 1:1.

V 13. minúte sa dostávali Stars pod tlak, no po niekoľkých previneniach domácich dostali Stars výhodu presilovky o dvoch hráčov, a tú využili. Mike Ribeiro poslal puk Lehtinenovi k pravému kruhu a ten sa v strele nemýlil, 1:2.

Marty Turco sa postaral, aby tento stav ostal v druhej tretine rovnaký, pri brejku Setoguchiho jeho pokus totiž efektívne zneškodnil a držal tento stav až do siedmej minúty tretej tretiny.

Thornton vyrovnáva

3. tretina

Prišla tretia tretina a na rade bol psychický blok hráčov Dallasu, jednoducho chyba a gól zo strany domácich viseli vo vzduchu. A to sa aj potvrdilo, v siedmej minúte sa na Mikea Griera naviazali obaja obránci a zabudli na voľného Thorntona, na toho však nezabudol samotný Grier, prihral mu puk z backhandu a Marty Turco rýchlu strelu tohto úočníka nestihol zneškodniť, 2:2.

Dallas mal k dispozícii jednu presilovú hru, no nevyužil ju a tak šance na skórovanie sa čím ďalej znižovali. Následne sa hra preniesla do predĺženia a tam nastal zvrat ako z rozprávky.

Predĺženie

V predĺžení Marty Turco spravil ohromnú chybu, keď udrel prechádzajúceho Pavelskeho s hokejkou do tváre, čím daroval súperovi presilovku. San Jose si hneď vytvorilo obrovský tlak, najprv sa o gól pokúsil Marleau, no Marty ho vychytal a hra sa preniesla na druhú stranu, kde mal Modano neuveriteľnú šancu na gól.

"Neviem čo si myslel, či sa chcel chrániť, skutočne neviem. To sú mentálne chyby, ktoré sa nesmú v zápasoch objavovať."
tréner Dave Tippett na adresu Martyho Turca

Stars však mohli získať aj druhý gól, keď Modano zobral Campbellovi puk na modrej čiare a sám sa rútil na Nabokovova, ten však jeho kľučku vystihol a vyrazil puk mimo bránu, Modano ho zobral a backhandom ho tlačil do brány, až kým si myslel, že puk je za čiarou a začal sa radovať. Opak však bol pravdou, Nabokov ten puk držal na bránkovej čiare, a keby Modano tam ešte chvíľu ostal a snažil sa ten puk dotlačiť za čiaru, pravdepodobne by to bol víťazný gól, no on sa radšej chcel vyhnúť tlaku obrancov San Jose a odkorčuľoval preč. Ak by v tejto situácii bol napríklad Morrow, ten by gól dal, no už sa s tým nedalo nič robiť.

"Myslel si, že je to dnu a nebolo, presne to vystihuje našu situáciu, nedá sa nič robiť len sa naďalej snažiť a zlepšovať sa."
trenér Stars Dave Tippett

Ďalšiu chybu spravil Daley, ktorý si musel sadnúť na trestnú lavicu za hákovanie. Sharks hrali presilovku o dvoch hráčov a stačilo im 12 sekúnd. Thornton chcel z ľavej strany z pohľadu Turca nahrať Marleauovi, no puk sa odrazil od Boucherovej korčule rovno do brány a zápasu bol koniec, 3:2. Stars tak získali doteraz len tretí bod za mesiac marec a nebyť skvelého februára, asi by boli mimo hru o playoff.

"Pravidlá sa zmenili pred troma rokmi, ako môžeme ešte vkuse pichať s hokejkou do žalúdka protihráča to ma neprestáva udivovať."