8. 10. 07 Stars zdolali Boston  M. Šimeček

Dallas – Boston 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Niklas Hagman skóruje
(Autor – AP Photo/Matt Slocum)

První zápas před domácím publikem v sezóně zvládli Stars s přehledem – soupeře z Bostonu přehráli rozdílem 4:1.

Joel Lundqvist posílá domácí do vedení

1. Třetina

Dallas do zápasu nastoupil s takřka totožným složením formací jako v Coloradu. Trenér Dave Tippett vyškrtl ze sestavy Louie Erikssona, jehož ve třetí formaci nahradil Stu Barnes, a na levé křídlo čtvrtého útoku nominoval Todda Fedoruka. Zranění Brendena Morrowa z minulého zápasu nebylo vážné a tak se dnes mohl vrátit do základní sestavy.

Co se Stars v roce 2001 přestěhovali do haly American Airlines Center, vždy zde úvodní zápas sezóny vyhráli. Po těsné prohře na ledě Avalanche byla chuť zvítězit a připsat si do tabulky první dva vítězné body o to větší.

Úvodní branky se diváci dočkali v 16. minutě. Po zdařilé kombinaci Joela Lundqvista se Stu Barnesem si první jmenovaný chytře najel před bránu soupeře a po Niskanenově příhře ranou z první rozvlnil síť Fernandezovy brány – 1:0. Pro mladého obránce Matta Niskanena znamenala asistence na gólu jeho vůbec první bod v NHL.

Ke konci třetiny měli Stars půlminutovou příležitost při početní převaze 5 na 3, nedokázali ji však využít.

Finský útok opět boduje

Při skládání druhé útočné formace měl kouč Stars šťastnou ruku. Již v předchozím zápase produktivní finské trio Hagman – Jokinen – Lehtinen se v dobrém, gólovém světle představilo i dnes.

V úvodu druhého dějství postrčil na modré čáře Jussi Jokinen puk na Niklase Hagmana, jenž se tak uvolnil před gólmana Mannyho Fernandeze. Souboj jeden na jednoho vyřešilo finské křídlo blafákem a následnou backhandovou střelou – 2:0.

V 8. minutě se po další atraktivní akci stav skóre znovu navýšil. Obránce Sergej Zubov si s pukem vyjel z obranného pásma až do útočné třetiny kluziště, kde chytrým pasem na Brendena Morrowa ukázkově vyškolil oba beky Bruins. Kanadský útočník se pak s kotoučem nijak nemazlil a ranou z první jej poslal za záda překvapeného Fernandeze – 3:0.

Byť měl Dallas již třígólový náskok, nijak ve druhé třetině nedominoval. Bruins se urputně snažili zkorigovat výsledek, za což nejvíce hovoří statistika vyslaných střel – Boston přestřílel Stars v poměru 12:4.

Marty Turco se však překonával těžko – ať už to byl pokus Petera Schaefera z bezprostřední blízkosti či střela Glena Murrayho z mezikruží, gólman domácích si vše pohlídal.

Čisté konto si ale neudržel. Jeho první a zároveň jediná inkasovaná branka v zápase přišla při přesilové hře Bostonu 5 na 4, kdy hosté konečně ukončili svou střeleckou neschopnost.

Marc Savard v 18. minutě přihrál na nepokrytého Petera Schaefera u levé tyče Turcovy brány. Schaefer pak i přes tísnění Robidase našel na protější tyči volného Patrice Bergerona, jenž celou kombinaci završil a snížil stav na 3:1.

Zubov pečetí výsledek

Veškeré naděje Bostonských na obrat stavu zápasu utnul již ve 4. minutě třetí třetiny při power play dobře mířenou ranou od modré Sergej Zubov, jež dnes dallaskému publiku alespoň částečně splatil daň za své chyby v zápase s Coloradem.

Výsledek 4:1 se už do konce zápasu nezměnil. Tým Dallas Stars tak v prvním a jediném utkání sezóny s Bostonskými Bruins zvítězil a mohl se radovat ze dvou prvních bodů do tabulky.

"Chtěli jsme hrát tvrdě, diktovat tempo hry, nahazovat puky na bránu. Měli jsme na začátku pár brejků a vytvořili jsme si spousty příležitostí. Marty odchytal dobré utkání."
Brenden Morrow, kapitán Stars

Obranná dvojice Daley – Zubov již v tomto zápase působila sehraněji, ruský bek navíc získal dva body a spolu s Trevorem Daleyem si připsal jeden kladný bod do hodnocení +/-.

Nováčkovi Mattu Niskanenovi se dnes k historicky prvnímu bodu v NHL podařilo získat i bod druhý za asistenci na gól Niklase Hagmana. Je tak po úderné druhé formací dalším příjemným překvapením nové sezóny.

"Občas jsme byli trochu nervózní. Stejně jako v zápase s Coloradem, i dnes bylo na naší hře několik prvků, na kterých můžeme stavět a pár věcí, na kterých ještě stále musíme pracovat."