Stránky o Dallas Stars, týmu NHL
Believe

6. 1. 08 Stars podlehli na půdě Detroitu  M. Šimeček

Detroit – Dallas 4:1 (1:0. 1:0, 2:1)

Henrik Zetterberg odehrál svůj první zápas po absenci kvůli křečím v zádech a vedlo se mu báječně – v utkání dvakrát přihrával na gól
(Autor – AP Photo/Jerry S. Mendoza)

Souboj prvního a druhého týmu tabulky Západní konference zvládl lépe ten výše postavený. Dallas sice s Red Wings svedl vyrovnanou bitvu, avšak góly padaly jen na jedné straně. Stars domácímu Detroitu podlehli 4:1.

Mark Fistric hasí stoprocentní příležitost

1. Třetina

Dallas pro toto a následující utkání ztratil svého zkušeného obránce Sergeje Zubova, který si v zápase s Nashvillem poranil ruku. Trenér Dave Tippett jej nahradil mladíkem Markem Fistricem, jenž letos třemi odehranými zápasy za Stars debutoval v NHL.

Hra již od úvodních minut nabízela skvělou hokejovou podívanou. O bodyčeky a gólové šance na obou stranách nebyla nouze.

Prvního gólu se diváci dočkali na začátku 13. minuty první třetiny. U zrodu celé akce stál Henrik Zetterberg, čerstvě uzdravený útočník Detroitu, jenž v posledních pěti zápasech svému týmu chyběl.

Švéd zpoza vlastní brány nahodil kotouč až do středního pásma, kde byl rozjetý mladíček Filppula. Tomu se kotouč ze vzduchu sebrat nepovedlo, avšak také obránce hostí Stephane Robidas měl s pukem problémy. Dojíždějící Daniel Cleary pak nadvakrát vystřelil, načež překonal Martyho Turca – 1:0.

Největší drama přinesl závěr prvního dějství. V něm se do obrovských šancí dostali jak hráči Dallasu, tak i domácí.

Nejprve se v gólové situaci vyskytl obránce Stars Trevor Daley. Ten v 19. minutě dostal na křídlo krásnou přihrávku od Mikea Ribeira, načež obelstil dojíždějícího Pavla Dacjuka kličkou a v následné pozici stanul tváří v tvář Chrisi Osgoodovi. Osgood však Daleyho pokus, mířící pod víko, v leže zvládnul vyrazit.

Za necelých třicet vteřin později byl u další šance opět Trevor Daley, to se však již jednalo o šanci domácího týmu.

Obránce Stars se špatně domluvil s gólmanem Turcem, když do obranného pásma mířil nahozený kotouč. Ten Daley přenechal vyjetému Marty Turcovi, který posléze špatně rozehrál a k puku se tak dostali detroitští. Rychlá příhra na Clearyho nabídla tomuto útočníkovi šanci skórovat do prázdné klece, tutovou příležitost mu však zhatil úžasným obranným zákrokem Mark Fistric. Ten v tu chvíli zastal roli vyjetého Turca a vystřelený kotouč vyrazil tělem pryč.

Johan Franzen navyšuje

Hra si své tempo udržela i ve druhém dějství. V tom se Detroitu opět povedlo skórovat. Stars sice puk za brankovou čáru soupeře dostali jednou také (Chris Conner), avšak gól nemohl být kvůli postrčení kotouče rukou uznán.

Navýšení stavu skóre na 2:0 přišlo po brejku z 8. minuty. Johan Franzen dostal před modrou útočnou čarou příhru od Aarona Downeyho, někdejšího hráče Dallas Stars, a s kotoučem na hokejce pádil na zteč Turcovy brány. Ve finálním momentu naznačil kličku doleva, čímž dallaského gólmana zmátl a po následné kličce doprava již pohodlně zavěsil.

Drake a Dacjuk skórují

Red Wings přidali ve třetí třetině ještě dva góly navrch a Dallas tak již za stavu 4:0 neměl takřka žádnou šanci s výsledkem něco udělat.

Třetí gól vstřelil v 5. minutě kanadský veterán Dallas Drake, jednalo se o jeho vůbec první branku v letošní sezóně. Drake se dostal ke kotouči po sérii přihrávek v útočném pásmu Red Wings a následné gólové střele z první již nezabránil ani tísnící Matt Niskanen – 3:0.

Čtvrtý a poslední gól Detroitu v zápase padl ve 14. minutě a jako střelec branky byl zapsán Pavel Dacjuk. Ten dostal puk za Turcova záda díky teči, která změnila směr tvrdé střele obránce Nicklase Lidströma – 4:0. Lidström si tímto připsal 700. asistenci v kariéře.

"Podle tohoto zápasu nejde posoudit sílu dallaského kádru. Chybělo jim několik hráčů. Nehrál Sergej Zubov, Jere Lehtinen a pár dalších."
trenér Red Wings Mike Babcock

Výsledek 4:0 však nebyl konečný. Hvězdy v závěru 14. minuty dokázaly Osgoodovi vzít čisté konto a nenechat se tak zahanbit ostudným výsledkem.

Na rozdíl 4:1 snižoval Loui Eriksson, jenž Osgooda překvapil rychlým objetím klece a následným zakončením. Gólman domácích se ještě mladého Švéda snažil při průniku za bránu zastavit svou holí, Eriksson byl však rychlejší – 4:1. Ke gólu přispěl nahrávkou i Mark Fistric, jenž si tak připsal svůj první bod v NHL.

Obvykle nejvýraznější formace Dallasu (Morrow – Ribeiro – Miettinen) v zápase příliš nebezpečná nebyla. V zápase nasbírala dohromady 5 záporných bodů do tabulky +/- a celkově vystřelila jen třikrát. Trenér Stars Dave Tippett se v průběhu zápasu snažil oživit sílu formace tím, že na místo jejího centra obsadil Mika Modana. Ribeiro se stáhl do formace vedle Otta a Halperna.

"Trenéři od nás očekávali více. Nehráli jsme tak, jak jsme mohli."
kapitán Stars Brenden Morrow

Poznámky

• Gólmanu Marty Turcovi se proti týmu Red Wings v kariéře příliš nedaří. Z 15 zápasů slavil vítězství jen v jednom z nich. V devíti odešel jako poražený a pět zbývajících prohrál až po základní hrací době.
  • Mike Modano byl před zápasem oceněn v souvislosti s překonáním rekordu nejlepšího amerického střelce všech dob. Modano jako 15-ti letý hrával za mládežnický tým Little Caesars, jehož vlastníkem jsou Red Wings. Jako dárek dostal od vedení klubu zarámovaný dres týmu Little Caesars s číslem 9.