31. 10. 07 Stars doma poprvé neúspěšní  M. Šimeček

Dallas – San Jose 2:4 (1:1, 1:0, 0:3)

Mladičký Devin Setoguchi střílí svou první branku v NHL a srovnává na 2:2
(Autor – AP Photo/Donna McWilliam)

Dallas svedl s týmem Sharks vyrovnanou bitvu, kterou nakonec rozhodl dvěma góly debutant Devin Setoguchi a výrazně tak přispěl k první porážce Stars před domácím publikem 2:4.

Přestřelka s dvěma zásahy

Trenér Stars udělal v sestavě pár drobných změn. Na pravém křídle Modanovy formace vystřídal Brada Winchestera švédský mladík Loui Eriksson a v obraně se vedle Zubova postavil Matt Niskanen.

Diváci v hale American Airlines Center zažili famózní vstup do zápasu, jenž vynikal útočností na obou stranách kluziště. Střelci obou týmů vystřelili na bránu soupeře v úvodních dvaceti minách neuvěřitelných 26 střel (v poměru 16:10 pro San Jose)!

První úspěšný zásah si připsali domácí. V 11. minutě vyslal od modré tvrdou ránu z první Philippe Boucher. Jeho střelu brankář Sharks Jevgenij Nabokov nešťastně vyrazil a dotírající Mike Ribeiro jeho zaváhání potrestal gólem na 1:0.

Neuběhly ani dvě minuty co Sharks odpověděli srovnáním. Cheechoo se snažil dohrát souboj o puk s Trevorem Daleyem, čehož využil Pavelski, který z úhlu nastřelil gólmana Stars. Vyražený kotouč se snažil uklidit do bezpečí Boucher, Joe Pavelski však puk tečoval bruslí a následně se jej i zmocnil. Svou druhou šanci v rozmezí několika vteřin již zakončil gólově – překvapil pozdě se přemisťujícího brankáře Turca rychlým objetím branky a srovnal stav skóre – 1:1.

Matt Niskanen poprvé skóruje

Tempo zápasu se udrželo i do druhé třetiny a další branka na sebe nenechala dlouho čekat – postaral se o ní v 6. minutě mladý bek Stars Matt Niskanen. Po Modanově příhře se Niskanen pokusil o střelu z první. Samotná střela by možná Nabokova nepřekonala, naštěstí pro Stars ji však tečoval jeden z bránicích hráčů San Jose a nechtěným způsobem se tak zapříčinil o navýšení skóre na 2:1.

Pro Matta Niskanena znamenal tento gól jeho vůbec první v kariéře. Svou asistenci na něj si připsal Mike Modano, jenž je nyní se 1 231 body jen o jediný bod za historicky nejproduktivnějším Američanem Philem Housleyem.

Sharks měli největší příležitost srovnat výsledek při čtyřminutové početní převaze, kterou vyvolal prohřešek Anttiho Miettinena z konce 7. minuty. Skóre však zůstalo až do konce druhého dějství stejné.

Chyby berou Dallasu vítězství

Stars byli od vítězství v zápase jen malinký krůček. K vedení 2:1 mohli přidat ještě pojišťovací branku – v 9. minutě se totiž po vyloučení Craiga Riveta hrála dvouminutová přesilová hra domácích. Jedna ze tří střeleckých příležitostí nešťastně skončila na tyči, dvě zbývající zneškodnil Nabokov.

Od této chvíle se hra naprosto obrátila – Sharks svým soupeřům v následujících čtyřech minutách uštědřili tři smrtelné rány.

"Bylo pro nás těžké navýšit skóre. Hráli jsme moc opatrně a nakonec se nám to vymstilo."
Mike Modano

Nejprve se na konci 12. minuty rozvířila síť Turcovy brány po dělové ráně Devina Setoguchiho, debutanta v NHL, kterého před zápasem vedení Sharks povolalo spolu s Lukášem Kašparem.

O minutu a půl později se stejný hráč trefil znovu, z podobné situace jako při jeho prvním gólu. Joe Thorton přihrával zpoza brány přímo před Turca. Dobře postavený Setoguchi se s pukem nikterak nemazlil a úspěšně jej poslal za záda domácího gólmana – 2:3.

"Po přesilovce jsme měli několik špatných střídání, což zapříčinilo naši prohru."
Dave Tippett, trenér Stars

O výsledku bylo rozhodnuto – Stars si své jednogólové vedení nechali vzít špatně zvládnutou obrannou prací. Při gólu na 2:2 kotouč navíc mířil doprostřed brány, byť pod víko. V silách Martyho Turca tak jistě bylo puk alespoň vyrazit. Podobně tak při druhém Setoguchiho gólu, při němž si špatně pohlídal skulinku u tyče.

Rozladěnost a nepřesnost hráčů Stars korunovala další gólová situace o několik vteřin po předchozím gólu. Tísněný Niskanen nezvládl vyhodit puk z vlastního pásma poté, co Mike Modano ztratil puk na modré čáře. Situace využil Steve Bernier, který se po těchto chybách dostal ke střele z pravého křídla a svým gólem pečetil výsledek zápasu na 2:4.

"Třikrát jsme v této sezóně prohráli zápas, ve kterém jsme ještě po druhé třetině vedli. To je velice znepokojivé. Kvalitní týmy tohle nedělají."