Believe

20. 1. 08 Skvělý výkon Mikea Smithe zajistil Stars body  M. Šimeček

Dallas – Columbus 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

První hvězda utkání domácí gólman Mike Smith byl takřka k nepřekonání – z 30 střel inkasoval jen jednou
(Autor – Getty Images/Ronald Martinez)

Stars po pětizápasovém vystoupení na kluzištích soupeřů (bilance 2-2-1) konečně zavítali domů do Dallasu. Proti soupeři z Columbusu těžili především z vynikajícího výkonu brankáře Mikea Smithe a dokráčeli tak k druhému vítězství v řadě.

Brenden Morrow otevírá skóre

Zranění Sergeje Zubova z předchozího zápasu nedovolilo ruskému zadákovi nastoupit do utkání, a tak jej v sestavě nahradil Mark Fistric. V základu týmu Stars se navíc poprvé v kariéře objevil Brandon Crombeen (číslo 44), jenž nastoupil do čtvrté řady vedle Barnese a Barche.

Hra byla v prvním dějství vyrovnaná, týmy hrály defenzivně a tak se hráči do žádných velkých příležitostí nedostávali.

Dallas však i přesto dokázal otevřít gólový účet zápasu. Ve 13. minutě se po nenápadné akci prosadil kapitán domácích Brenden Morrow. Vhazování v útočném pásmu Dallasu vyhráli hosté, ale dostat se s kotoučem pryč za modrou čáru už nedokázali. Po Ribeirově příhře získal puk Antti Miettinen, který si to namířil za bránu hostí. Tím zmátl jak obranu Blue Jackets, tak i samotného gólmana Norrenu, protože při průjezdu našel zpětnou přihrávkou Brendena Morrowa a ten ranou z první navýšil na 1:0.

Zmíněné prohrané vhazování však nebylo jediné, které Dallas nezvládl. Stars byli v první třetině na buly velice slabým týmem, z 15 totiž dokázali vyhrát jen 2.

Z tlaku Columbusu těží Barnes

Druhá třetina vyzněla jednoznačně pro tým Blue Jackets, kteří v ní svého soupeře přestříleli vysoko 14:2. Avšak Dallasu tyto pouhé dvě střely stačily a zásluhou Stua Barnese své vedení navýšili již na 2:0.

V 11. minutě se do boje o puk v útočném pásmu Stars dostal Krys Barch, který posléze rychlou přihrávkou našel dobře postaveného Barnese v mezikruží. Stu stál nikým neobsazen pár metrů před Norrenou a z gólové pozice vytěžil maximum. Kličkou vpravo hravě překonal brankáře hostí a zavěsil.

Stars se v průběhu utkání opírali především o svého brankáře. Mike Smith nejenom že spolehlivě zasahoval proti střelám columbuských hráčů, navíc také bezchybně rozehrával. Několikrát ukázkově vyškolil napadající útočníky Blue Jackets drzým vyhozením kotouče, z čehož byl trenér Columbusu Ken Hitchcock zoufalý – nepomohlo ani to, že své útočníky posílal proti Smithovi podél mantinelu z obou stran.

"Dal jsem našim klukům spousty důvěry, obzvlášť Mikeu Smithovi, který našel způsob, jak získat body."
trenér Stars Dave Tippett

Blížil se závěr druhé dvacetiminutovky a na trestnou lavici si šel sednout útočník Stars Loui Eriksson. Už to vypadalo, že hosté jeho vyloučení nepotrestají, to se však jedenáct a půl vteřiny před koncem třetiny trefil z levého kruhu Nikolaj Žerděv a jediným gólem svého týmu v zápase vzal Smithovi možnost uhájit čisté konto – 2:1.

Vhazování se v této třetině Dallasu povedla daleko více než v té předchozí – z 14 buly dokázali vyhrát 9.

Steve Ott pečetí výsledek

Debutant Brandon Crombeen předvedl v utkání solidní výkon, jenž navíc ještě vyšperkoval o pěstní souboj v úvodu třetí třetiny. Souboj proti Jaredu Bollovi mu však v závěru příliš nevyšel a nebýt zásahu rozhodčích, určitě by skončil celým objemem těla na střídačce svého týmu.

Katastrofálně zahraná přesilová hra Stars z 6. minuty (vyloučení Marca Methota), při níž se domácí nechali vytlačit soupeřem z útočného pásma pryč, byla vzápětí ihned zapomenuta – Steve Ott totiž navýšil skóre zpět na dvougólový rozdíl.

Situaci, kdy šli čtyři hráči Hvězd proti dvoum obráncům Blue Jackets, vyřešil Jeff Halpern nejlépe jak mohl. Z pravého křídla poslal příčný pas na levé Steveu Ottovi, který po zpracování kotouče nadzvedl střelou pod víko bandasku s občerstvením brankáře Norreny – 3:1.

Blue Jackets se snažili nepříznivý výsledek zkorigovat, jak jen mohli. Nejblíže gólu byli na začátku 12. minuty, kdy se po nepřehledné situaci ve Smithově brankovišti muselo volat videorozhodčímu. Ten celou situaci zhodnotil správně, protože puk díky nastrčené brusli Matta Niskanena brankovou čáru nepřekročil.

Modrokabátníci ještě v závěru vytáhli svého brankáře z klece, ale ani s šesti hráči na ledě nedokázali skórovat, a tak zápas skončil rozdílem 3:1.

"Je už to dlouho, co jsem s týmem naposledy vyhrál zápas (29. prosince 2007 proti St. Louis pozn. red.). Dělal jsem jen všechno, co jsem mohl, dával jsem klukům šanci. Byli jsme šťastní, že jsme dostali jen jeden gól a v tomto těžkém zápase zvítězili."
gólman Stars Mike Smith

• Sergej Zubov půjde se svým zraněným chodidlem v pondělí na vyšetření magnetickou rezonancí, poté se uvidí, jak moc je to s ním vážné.
  • První zápas v NHL Brandona Crombeena v číslech: tři bodyčeky, jeden kladný bod do statistiky +/- a jedna šarvátka.
  • Stars touto výhrou ukončili čtyřzápasovou sérii neporazitelnosti týmu Blue Jackets.