20. 11. 07 Skvělý Mike Smith dovedl Stars k vítězství  M. Šimeček

Dallas – Los Angeles 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Nejjasnější Hvězda klání Mike Smith právě likviduje střelu Dustina Browna
(Autor – AP Photo/Tony Gutierrez)

Atraktivní bitvu nabídl zápas mezi Dallas Stars a Los Angeles Kings. Od domácích se po vysoké výhře v předchozím zápase (6:1 proti Coloradu) očekávalo, že na svůj výkon navážou i v následujícím utkání. Povedlo se – Stars na domácí půdě porazili Kings 3:0.

Bezbrankový úvod

Zmíněný zápas proti Coloradu zvládli dallasští excelentně a proto nebyl jediný důvod, proč jakkoli upravovat složení formací.

Úvod zápasu byl ve znamení tvrdé, fyzické hry. Diváci v American Airlines Center byli svědky atraktivního hitu Steve Otta, který u hrazení čistě zastavil Patricka O’Sullivana. O několik chvil později obecenstvo naopak přihlíželo tvrdému zákroku Dustina Browna na Matta Niskanena.

Do hry se častokrát dostávali také oba gólmani. Domácí Mike Smith byl v úvodních dvaceti minutách ve větší permanenci, než jeho protějšek Jason LaBarbera. Gólman Stars pochytal všech 9 střel soupeře, z nichž některé byly velice nebezpečné.

Steve Ott střílí první gól

Po přestávce šla výkonnost domácího týmu nahoru. Do nebezpečných šancí se v úvodu dostali dva dallasští centři – Mike Modano a Stu Barnes.

Obě příležitosti vznikly po rychlém brejku. V prvním případě se Modano za spolupráce svých spoluhráčů dostal ke střele z pravého křídla a o necelou minutu později se Loui Eriksson bok po boku s Barnesem řítil na LaBarberovu bránu, před níž mladý Švéd poslal Barnesovi zpětnou přihrávku. Zkušený útočník Dallasu však dostal nepřesný kotouč, který musel před vystřelením ještě zpracovat a možná i proto se mu gólmana hostí nepodařilo překonat.

Avšak nejenom brankář Kings Jason LaBarbera musel čelit nebezpečným útokům, pozornosti ze strany útočníků neunikl ani Mike Smith. Skvělým zákrokem například zneškodnil nájezd Anže Kopitara ze začátku druhého dějství. Při přesilové hře Kings v 8. minutě pak svůj tým několikrát podržel i přes notný nátlak hostí.

Jeden rozdíl však oba vynikající brankáře po konci druhé třetiny rozděloval – zatímco domácí Smith si svou 100% úspěšnost zákroků udržel, LaBarberovi se to nepodařilo.

První gól v zápase padl v 19. minutě a postaral se o něj tvrdý útočník Stars Steve Ott. Loui Eriksson se zmocnil vybojovaného puku a vzápětí jej nahodil před bránu. Chytře rozjetý Ott puk ve vzduchu tečoval, čímž gólmana LaBarberu nemile překvapil – 1:0.

Hagman a Lehtinen pečetí výsledek

Kings cítili možnost srovnat stav skóre, kvalitní výkon Mika Smitha však dělal z branky Stars nedobytnou pevnost. Góly padaly pouze na opačné straně kluziště.

Ve 14. minutě se úžasným gólem připomněl finský útočník Niklas Hagman. Ten si poté, co jeho spoluhráči ubránili rozvíjející se akci Kings, počkal na útočné polovině kluziště, kde vzápětí dostal perfektní přihrávku od zadáka Stephana Robidase. Z pohledné situace vytěžil Hagman maximum – chladnokrevnou ranou do růžku nedal gólmanu hostí žádnou šanci a navýšil na 2:0.

O dvě minuty později zahrávali domácí přesilovou hru 5 na 4, v níž se opět ukázala výtečná souhra letos nejproduktivnějšího dallaského útoku. Kapitán Stars Brenden Morrow rozehrál puk v rohu kluziště na Mika Ribeira, číhajícího za brankou. Ten s rozvahou počkal, až se do dobré pozice dostane Jere Lehtinen, načež zkušenému Finovi přihrál. Lehtinen se s pukem nemazlil a z první jej poslal za záda Jasona LaBarbery – 3:0.

Všichni tři hráči prvního útoku a tedy Morrow, Ribeiro a Lehtinen již v této sezóně dohromady nasbírali 59 kanadských bodů! Jejich bodový přínos pro tým je obrovský a co je nejdůležitější – je zřejmý v každém zápase.

Ke konci utkání již bylo evidentní, že se podobný obrat, jako při posledním setkání těchto dvou celků, nyní již opakovat nebude. Hráči kalifornského klubu vystřelili v součtu ze všech tří třetin celkem dvaadvacetkrát, z gólu se ale neradovali ani jednou. Mike Smith si připsal první čisté konto v letošní sezóně, za což byl zaslouženě jmenován nejlepším hráčem zápasu.

"Všichni hráči mají na tom shutoutu svůj podíl. Každý dělal to, co měl. Útočníci dobře spolupracovali v obraně, obránci vypomáhali útočníkům."
Mike Smith
"Čím déle zápas plynul, tím jsme hráli lépe. Třetí třetina byla naše nejlepší. Potřebujeme mít dobrý závěr, rozhoduje to o výsledku celého utkání."
Dave Tippett, trenér Stars

V zápase se oba týmy představily v nových dresech. Pokrokový systém EDGE Uniform System, používaný od letošní sezóny, sice odpuzuje velké procento vody, čímž se hráčům značně ulehčil pohyb na ledě, avšak těla hráčů se pod takovýmto materiálem přehřívají a hráči se tak více potí. Firma Reebok zareagovala vydáním nové, upravené verze těchto pokrokových dresů. Úprava spočívá v nahrazení přední části dresu materiálem, ze kterého byly zhotoveny dresy staré, používané před sezónou 2007/08.

"Je to jako noc a den. Cítíte se velice lehce, jste více ochlazován. Je to velké vylepšení."