1. 12. 07 Sidney Crosby pokořil Dallas  M. Šimeček

Pittsburgh – Dallas 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Nejlepší hráč zápasu Sidney Crosby právě oslavuje svůj první gól
(Autor – AP Photo/Gene J. Puskar)

Po týdnu odpočinku se Pittsburgh Penguins postavili proti Dallasu, který je již šestým dnem na cestách po Atlantické divizi. Rozdíl ve vytíženosti obou týmů byl patrný a Pittsburgh si tak zaslouženě připsal vítězství v poměru 4:1.

Sidney Crosby rychle skóruje

Trenér Stars Dave Tippett vytvořil pro utkání speciální formaci ve složení Ott – Modano – Halpern, která si měla pohlídat nebezpečný první útok soupeře vedený Sidneym Crosbym. Dalších změn doznalo složení obranných řad a nahrazení útočníka Brada Winchestera za Chrise Connera. Do brány se po dvou zápasech opět postavil Mike Smith.

Obavy z Crosbyho útoku se potvrdily záhy. Již pár vteřin po úvodním vhazování se mladý talent Crosby pustil v rohu kluziště do souboje s Mikem Modanem. Souboj generací vyhrál hráč s číslem 87 a po rychlém postrčení kotouče posléze prostřelil z těžkého úhlu gólmana hostí – 1:0.

"Crosby je vynikající hráč, avšak gólman musí takovéto střely vždy chytit, jinak jeho tým nemůže pomýšlet na vítězství."
gólman Dallasu Mike Smith

Rychle inkasovaná branka Hvězdám do karet moc nenahrála. O to hůř pak bylo, když po třech minutách obdrželi druhou branku.

Postaral se o ní další mladík v řadách Penguins Tyler Kennedy a opět u toho byla nová Modanova formace. Té se z tlaku domácích nepodařilo vymanit vyhozením kotouče, z čehož mladý Kennedy vytěžil maximum. Ranou z hranice levého kruhu prostřelil Mikea Smitha a navýšil stav již na 2:0.

Prakticky se tak postaral o vítěznou branku svého týmu, Stars totiž do konce zápasu vstřelili jen jediný gól.

Ve zbytku třetiny se do výrazných šancí dostali ještě domácí Roberts a znovu Crosby, avšak tentokrát byl gólman hostí Mike Smith připraven na výbornou.

Hosté se do největší příležitosti dostali v závěru prvního dějství, po dělové ráně Steve Otta však zněla tyč Fleuryho brány.

Mike Ribeiro snižuje

První a jediný gól Dallasu přišel v 6. minutě druhého dějství a postaral se o něj centr Mike Ribeiro. Ten se v místě mezi pravým kruhem a modrou čarou napřáhl ke střele, kterou poté ještě jemně tečoval Darryl Sydor. Marc-Andre Fleury nezvládl pokrýt kotouč a Ribeiro tak za přispění bývalého hráče Stars vstřelil svou desátou branku v sezóně – 2:1.

Zavelení k obratu však nenastalo a po 9. minutě byl rozdíl branek opět totožný s tím z úvodu druhého dějství.

Gól přišel opět z hole mladého Sindeyho Crosbyho, nejjasnější hvězdy tohoto klání. Crosby dokončil to, s čím jeho formace začala. Po dvou neúspěšných střelách jeho spoluhráčů se dostal k odraženému puku a následně zavěsil pod víko Smithovy brány – 3:1.

Na gólu se podílel i bývalý bek Dallasu Darryl Sydor, jemuž byla připsána první asistence.

Jevgenij Malkin pečetí výsledek

Pro Stars bylo obtížné stav skóre zkorigovat. Příčinu lze mimo jiné hledat i v úspěšnosti zahrávání přesilovek. Do početní převahy se dallasští dostali celkem třikrát (v první, ve druhé a třetí třetině), avšak ani v jednom případě přesilovku nevyužili. Je to již třetí zápas v řadě, co Stars nevyužili ani jednu výhodu početní převahy.

"V závěru zápasu nám chyběla energie. Udělali jsme v úvodu několik chyb, které soupeř potrestal a my jsme se tak dostali do gólové ztráty. Když se celý zápas snažíte srovnat skóre, stojí vás to více energie."
Dave Tippett, trenér Stars

Pittsburgh zvládl zápas výborně, týdenní odpočinek týmu zjevně pomohl. Za úspěch se podepsal především kapitán Pens Sidney Crosby, který v zápase doslova zářil – na bránu soupeře vyslal celkem 8 střel, dvě z nich byly gólové.

"Byl nejlepším hráčem Pittsburghu, hrál opravdu skvěle."

Výsledek 3:1 však nebyl konečný, skóre ještě v 15. minutě posledního dějství upravil ruský talent Jevgenij Malkin. Akce začala ve středu kluziště, kde se puku zmocnil český útočník Petr Sýkora. Brejk po pravém křídle završil příhrou na nepokrytého Malkina, který ranou z první nedal Smithovi žádnou šanci – 4:1.