Believe

14. 2. 08 O siedmom víťazstve v rade rozhodol Mike Modano  P. Čižmár

Dallas – Phoenix 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Střelec rozhodující branky Mike Modano oslavuje svůj gól se zadákem Stephanem Robidasem
(Autor – AP Photo/Matt Slocum)

Phoenix, ktorý sa ukázal v pondelok na ľade Dallasu už nie je ten Phoenix z minulej sezóny, fackovací panák, no klub bojujúci o priečku v playoff a tak to Stars vôbec nemali uľahčené. Ani skvelý výkon Iľju Bryzgalova však nestačil na rozbehnutý Dallas a tak Coyotes prehrali v American Airlines Centre tesne 2:1.

Niko Kapanen otvára skóre

Stars do stretnutia nevstúpili najšťastnejšie a Phoenix mal v prvej tretine väčšiu hernú prevahu, pasívna hra domácich jednoducho na hladný tím z Arizony stačiť nemohla.

Kojotom však chýbala ústredná postava Shane Doan a tak v útoku neboli tak hroziví, aký je ich skutočný potenciál. V obrane to však bola iná pesnička, tam nedovolili Dallasu takmer nič, dobre prehusťovali priestor medzi kruhmi a pred brankárom, no tak, aby mal brankár čistý výhľad na protihráčov a puk, a keďže Bryzgalov chytal všetky puky na prvýkrát a prakticky nepúšťal hráčov Stars k žiadnym dorážkám, efektivita Dallasu v útočnom pásme bola viac než mizerná.

Hostia hrali dobre do tela, boli efektívni pri mantineloch a tak bolo skutočne ťažké vytvoriť si súvislý tlak, no treba podotknúť, že takmer polovica zápasu to bolo zo strany domácich verejné korčuľovanie.

Niet divu, že prvá strela, ktorú musel Bruzgalov likvidovať padla až v deviatej minúte.

Keď sa domáci nemali k ničomu, ujali sa príležitosti hostia v prvej presilovke zápasu a tú aj využili. Po tom, čo Ed Jovanovski vystrelil na bránku, sa dostal k dorážke Joel Perrault, posunul puk Niko Kapanenovi a ten do odkrytej bránky nemohol netrafiť, 0:1.

Po góle sa Stars prebrali, no všetky následné pokusy zlikvidoval Bryzgalov, Ribeiro trafil tyč a taktiež bol v šanci Brenden Morrow, no Jovanovski puk odpratal skôr, ako ho mohol Morrow zasunúť do brány.

Strely na bránu v prvej tretine 10-9 pre Stars.

Gólmani stopercentní

Druhá tretina bola v podaní Dallasu lepšia, no stále to nebolo optimum a Bryzgalov ukazoval čím ďalej tým viac, že Phoenix sa musí brať vážne.

Stars vyslali na Bryzgalova 19 striel len v druhej tretine, no za bránkovú čiaru neprešiel ani jeden puk. Marty Turco síce nemal až tak veľa práce, no jeho zákroky boli kľúčové a udržali Dallas v hre, pretože z dvojgólového manka by sa asi Stars už nespamätali.

Najprv chytil tvrdú strelu Petra Muellera z pravého kruhu a následne musel riešiť samostatný únik Daniela Winnika, no stav ostal v druhej tretine rovnaký.

Strely na bránu 19-7 pre Stars.

Modano rozhodol

Stars zvýšili obrátky, no stále to nebolo to pravé orechové a skutočný hokej nastal až v dvanástej minúte, keď po prihrávke Jere Lehtinena spoza kruhov napriahol Steve Ott a prekonal dosiaľ stopercentného Brzgalova. 1:1.

Chybou Phoenixu bolo, že sa príliš stiahli do vlastného pásma a spoliehali sa na jednogólové vedenie. Jednoducho z toho počtu striel už jedna do brány prejsť musela.

V sedemnástej minúte sa však začali diať veci, a to v neprospech hostí. Po slede udalostí sa dostali Stars do presilovky o dvoch hráčov, keď Zbyněk Michálek vyhodil puk z vlastného pásma a musel odísť na trestnú lavicu za zdržiavanie hry a Reinprecht si odišiel odsedieť trest za držanie, mali tak Stars výbornú príležitosť dať víťazný gól.

Modano tak ako po doterajší priebeh zápasu nebol na modrej čiare pri presilovke nijak zvlášť užitočný, predviedol snáď najkrajší moment zápasu, keď sklepol na ľad letiaci puk na modrej čiare a o chvíľu na to sa napriahol a prekonal bezvládneho Bryzgalova, 2:1.

"Bola to pre nás ťažká noc, mali sme niekoľko kľúčových zranení, no naši chlapci dali zo seba maximum, bojovali sme tvrdo a prehrali sme ťažký zápas." Tréner Wayne Gretzky