2. 2. 08 Marty Turco Stars opět podržel  M. Šimeček

Edmonton – Dallas 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)

Pětadvacetiletý Dustin Penner z Edmontonu si v souboji s o jedenáct let starším Mattiasem Norströmem nebral žádné servítky
(Autor – AP Photo/The Canadian Press, Jimmy Jeong)

Zápas v Edmontonu, v rámci pětidenní návštěvy kluzišť západní Kanady, mohl být již od začátku velice nepříjemný. Oilers do utkání vstoupili velice útočně a nebýt skvělého Martyho Turca, určitě by se brzy dostali do několikanásobného vedení. Z tlaku však dokázali vytěžit jen jediný gól a o vedení pak ve druhé třetině přišli. V závěru pak Stars přidali ještě dvě branky, čímž se postarali o vítězství 4:1.

Turca překonává pouze Stortini

O návratu zraněného finského útočníka Jere Lehtinena se začalo mluvit už před zápasem ve Vancouveru, z listiny zraněných hráčů byl však stažen až před tímto duelem. Svůj první zápas od 21. listopadu minulého roku Fin odehrál ve druhé útočné řadě, vedle centra Mikea Modana a krajana Jussiho Jokinena.

100. zápas mezi Oilers a Stars v historii a shodou okolností také 100. vyprodaný zápas v aréně Rexall Place v řadě patřil v úvodu utkání jen jednomu týmu. Domácí jako by chtěli svým divákům vynahradit poslední domácí zápas, ve kterém na bránu San Jose vyslali pouhopouhých 13 střel a prohráli 0:3. Na Stars totiž vlétli nevídaným způsobem – v prvním dějství vystřelili celkem sedmnáctkrát, ovšem gól z toho vytěžili jen jeden.

"Myslel jsem si, že nám v první třetině nasází deset branek."
trenér Stars Dave Tippett

Na skvělého Martyho Turca našel recept paradoxně pouze hráč čtvrté útočné formace Oilers Zach Stortini. Ten se v 6. minutě společně se svými spoluhráči Geoffem Sandersonem a Kylem Brodziakem postaral o vytvoření nepřehledné situace před branou hostí, díky níž nakonec taky gólově uspěl. Gólman Dallasu Turco po několika střelách ztratil přehled o kotouči, načež se z chumlu vynořil Stortini a ranou k pravé tyčce otevřel skóre – 1:0.

Marty Turco byl však po celý zbytek zápasu bezchybný a vynikající, což se ovšem po první třetině nedalo říci o zbytku dallaského týmu. Ti byli, co se týče ofenzivních i defenzivních aspektů hry, velice slabí. Soupeře několikrát lacině pustili do zakončení a v útoku se také moc nepředvedli – pět vyslaných střel v poměru k soupeřovým sedmnácti hovoří za vše.

Robidas otáčí skóre

Dění po první přestávce však dalo všem nezdarům zapomenout. Stars se i díky navrátivšímu Lehtinenovi dostali do jednogólového vedení, které už nepustili.

Na lavičce Dallasu zavládla radost poprvé v 8. minutě, když se krásnou ranou z první prosadil Brenden Morrow. Ten dostal kotouč od Ribeira (jemuž přihrával Lehtinen) a z levého kruhu nedal mocným nápřahem gólmanu Rolosonovi žádnou šanci – 1:1.

Na druhém gólu se dvojice Morrow–Ribeiro podílela taktéž, nyní však již oba přihrávali. Stars nedokázali využít ani druhou přesilovou hru 5 na 3 v zápase (vyloučení Staiose a Brodziaka), jenže ihned potom, co se otevřely dvířka trestné lavice a první vyloučený Staios spěchal pomoci svému týmu, již Dallas díky beku Robidasovi gól vstřelil. Stephane skóroval z podobné pozice jako kapitán Stars Morrow několik minut předtím, v zakončení z první si jen navíc pomohl přikleknutím ala Brett Hull – 1:2.

Edmonton dallaské Hvězdy přestřílel i tentokrát, rozdíl však už nebyl tak veliký – 11:9.

Jokinen využívá další přesilovky

Finální dějství již patřilo už jen hráčům Dallasu. Ti nejenom, že svého soupeře přestříleli 8:5, navíc taky přidali dva góly a nedali tak domácím žádnou šanci na otočení výsledku.

Branka na 3:1 přišla z hole Fina Jussiho Jokinena, jenž tím zároveň využil přesilovou hru 5 na 4 (vyloučení Reasonera).

"V poslední době jsme nedokázali dobře zahrávat přesilové hry. V tomto a předchozím zápase jsme se však zlepšili."
útočník Stars Mike Modano

Jokinen se prosadil ve 12. minutě a jeho gól zrcadlově připomínal góly Morrowa a Robidase. Na rozdíl od prvních dvou střelců totiž střílel z pravého kruhu, zakončoval však stejně – ranou z první. 1:3.

Edmontonští se pak tři minuty před koncem snažili o zvrat vytáhnutím brankáře Rolosona z brány. Gól přišel, avšak ne z hole domácích, ale z čepele Stevea Otta. Český bek v řadách Oilers Šmíd ztratil po Daleyho dobrém napadání kotouč, z čehož dvojice Eriksson – Ott vytěžila maximum a zpečetila tak výsledek zápasu na 1:4. Steve Ott si tak připsal již svou čtvrtou branku za posledních šest zápasů.

• Návrat Jere Lehtinena v číslech: na ledě strávil 18 minut a 3 vteřiny, asistencí se podílel na jednom gólu svého týmu, do “statistiky pravdy” si připsal jeden kladný bod, tříkrát vystřelil mimo bránu.
  • Stephane Robidas má na starosti tři góly z posledních čtyř využitých přesilových her svého Dallasu.

Ott – Halpern – Eriksson
Hagman – Barnes – Barch

Trevor Daley v souboji se Zackem Stortinim, jediným úspěšným střelcem Oilers v zápase
Edmontonský Ethan Moreau jde do souboje s Nicklasem Grossmanem…