17. 1. 08 Divizní derby ovládl Scott Niedermayer  R. Štolpa

Anaheim – Dallas 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Bitka roku – Brad May versus Krys Barch
(Autor – Getty Images/Stephen Dunn)

Po nemastném, neslaném výkonu, který předvedly Hvězdy na ledě Los Angeles Kings a který měli možnost sledovat i televizní diváci v našich končinách, se Hvězdy přesunuly do haly Ducks. Anaheim narozdíl od Kings nejsou nejhorším týmem západní konference a protože Dallas oproti předchozímu zápasu nepředvedl nic navíc, odešel po zásluze poražen.

Hagman skóruje, Niedermayer srovnává

Jako první se dokázali gólově prosadit hosté z Dallasu. Nick Hagman zavezl puk po pravém křídle do útočného pásma, narazil si jej s Modanem a ten se snažil najít před brankou volného Barnese. Přihrávku mu sice domácí hráči zblokovali, ale tak nešťastně, že se Niklas Hagman ocitl sám před Giguerem. Puk měl sice na dlouhou hůl, ale plácl do něj tak šikovně, že Giguerovi proklouzl mezi betony – 0:1.

Vyrovnání na sebe nenechalo dlouho čekat. Domácí rozjeli strojovou kombinaci, za kterou by se nemusela stydět ruská sborná v dobách své největší slávy. Perry na pravém křídle přihrál Niedermayerovi, jenž sklepl puk na Bertuzziho. Ten elegantní zadovkou po neméně elegantní otočce našel volného Perryho, jehož křižná přihrávka přes brankoviště našla nekrytého Scotta Niedermayera – vyrovnáno 1:1.

Anaheim dominuje

V 10. minutě druhé třetiny připravil napadajícího Hagmana za vlastní brankou o puk Scott Niedermayer, vybruslil s ním nikým neatakován až do středního pásma. Poslal přihrávku na pravé křídlo, kde rozjetý Ryan Carter posunul puk podél mantinelu až k Turcovi. Ten se před ním snažil kotouč odklidit u první tyče tak nešťastně, že je poslal za bránu, přímo k najíždějícímu Marchantovi, kterému nezbylo nic jiného, než branku objet a zasunout puk za čáru u vzdálenější tyče – 2:1.

"Napadali jsme je ve dvou hráčích a snažili je donutit k chybám."
Trenér Ducks Randy Carlyle

Ještě v téže minutě se do sebe pustili tvrdí hoši, Brad May a Krys Barch. Byla to jejich už třetí vzájemná bitka v téhle sezóně a podle zámořských médií to byla bitka roku. Více než minutu trvající bitku, při které bitkaři rozhodně netaktizovali nakonec ukončili rozhodčí. Více ran přece jen rozdal Brad May.

Ve 13. minutě byl vyloučen Brenden Morrow za podražení a domácí přesilovou hru dokázali využít. Turcem vyraženou střelu od modré čáry vrátil do ohně už několikrát zmiňovaný Scott Niedermayer, Turco jej neudržel a od špatně přikrytého Brandona Bochenskiho se kotouč dostal doprava k volnému Getzlafovi. Ten měl před sebou prázdnou branku – 3:1.

O snížení dvoubrankového náskoku domácích se postaral mladý útočník Dallasu Loui Eriksson. Niklas Hagman svým pohybem zaměstnal po právě skončené přesilovce Dallasu obranu domácích, aby následně našel v předbrankovém prostoru na malou chvíli volného Erikssona. Loui se zorientoval ze všech nejrychleji a pohotově poslal puk do vinglu – 3:2.

Byť tomu tak skóre zápasu po dvou třetinách nenapovídalo, Anaheim se v prostřední části hry chopil iniciativy a svého divizního rivala přehrával minimálně o třídu. Stars nebyli schopni najít žádnou efektivní protizbraň. Domácí Ducks byli lepší ve všech herních činnostech a Dallas držel ve hře jen a pouze vynikající Turco.

"Ovládli jsme druhou třetinu a získali rozhodující náskok, který jsme v závěrečné části pojistili. Dokázali jsme proměnit dvě přesilovky a naše oslabení bylo bezchybné. V minulých zápasech ve kterých jsme prohráli se nám právě tohle nedařilo. Speciální týmy jsou rozhodující část úspěchu."

Bertuzzi pečetí výsledek zápasu

V závěrečné části si Anaheim zasloužené vítězství pohlídal a ještě přidal jeden gól navíc. V 9. minutě si při přesilové hře vyjel s pukem na holi z levého rohu Todd Bertuzzi až před bránu a počínal si podobně jako Eriksson, trefil horní růžek Turcovy branky – 4:2.

V poslední době už tradiční přesilovková Zubovova chyba přišla v 16. minutě a po faulu na Kunitze nařídili rozhodčí trestné střílení. Kunitz ale při svém prvním trestném střílení v kariéře Turca nepřekonal, puk mu z hokejky sjel. Pro Martyho to bylo už desáté zneškodněné trestné střílení z jedenácti v NHL a nutno podotknout, že podobně si počínal i při samostatném úniku Brandona Bochenskiho.

Utkání tak skončilo milosrdným vítězstvím Anaheimu v poměru 4:2, po zcela jednoznačném průběhu. Dallas už klesl na 5. místo v konferenci, ale co se procentuální úspěšnosti týče, patří mu až 7. příčka. Stars totiž prohráli sedm z posledních devíti zápasů. Bodový náskok z období před koncem roku je ten tam. Zato Anaheim má z posledních čtrnácti zápasů bilanci 10 – 2 – 2. A jako náhodou, právě čtrnáct zápasů je zpět v sestavě Ducks ostřílený obránce Scott Niedermayer.

"Niedermayerovým výkonem nejsem vůbec překvapen. Jsem opravdu šťastný, že je v našem klubu už třetí sezónu. Věci které dokáže a jak efektivní je s pukem, to už mě dnes ani nepřekvapuje. Je to zkrátka dominantní hráč v mnoha oblastech."