1. 4. 08 Bod z prohry po nájezdech zajistil Hvězdám play-off  M. Šimeček

Anaheim – Dallas 3:2 sn (1:0, 1:1, 0:1, 0:0, 1:0)

Jean-Sebastian Giguere lapačkou likviduje rozhodující nájezd Jere Lehtinena
(Autor – AP Photo/Jeff Lewis)

Přestože Stars ve třetím zápase z posledních čtyř dnů neuspěli, odvezli si z Anaheimu jeden cenný bod za prohru po samostatných nájezdech a zajistili si tak účast ve vyřazovací části sezóny.

Špatný start

Do sestavy Dallasu se po dvou zápasech opět vrátil nováček Niklas Grossman, jenž v obraně nahradil Marka Fistrice. Taktéž nováček Fistric byl ze sestavy vyškrtnut poprvé od jeho lednového povolání do prvního týmu z farmářské Iowy (AHL).

Hosté z Dallasu do utkání nevstoupili příliš dobře. Často se v první třetině nechávali vylučovat, čehož domácí dokázali gólově využít. To se jim však povedlo až poté, co si dva jejich hráči v tutových šancích z úvodních sedmi minut vylámali zuby na vynikajícím Marty Turcovi. Kanadský brankář v řadách Stars nejprve ve 2. minutě hasil stoprocentní gólovou příležitost Briana Sutherbyho, když mu svou holí vyrazil na poslední chvíli dorážku vyslanou zpoza brankoviště. Posléze se v 7. minutě při oslabení vyznamenal zastavením Kunitzova dvojitého pokusu překonat jej.

"Marty byl v zápase naším klíčovým hráčem, držel nás ve hře. Dělal to po celý rok a pokračuje v tom."
útočník Stars Steve Ott

Čisté konto si však gólman hostí neudržel příliš dlouho, v 10. minutě totiž přišla dělová rána Mathieua Schneidera z pravé strany útočné třetiny, za kterou se Turco stačil jen ohlédnout. Zkušený obránce Ducks tak svým 11. gólem v sezóně využil druhé přesilové hry svého týmu, za kterou mohl vyloučený jubilant Mattias Norström, jenž v zápase nastoupil do 900. utkání NHL ve své kariéře.

Anaheim na svého divizního rivala, s nímž by se dle aktuální situace v tabulce Západní konference střetl v prvním kole play-off, tlačil po celou dobu úvodního dějství. Poměr střel hovořil výrazně pro domácí celek – 10:3.

Stars srovnávají, Schneider navrací vedení

Častá vyloučení provázela tým hostí i ve druhém dějství, to však bylo na rozdíl od toho prvního vyrovnanější. Stars dokázali přežít čtyři oslabení a to včetně 47 vteřinové početní nevýhody 5 na 3 a navíc také dokázali vstřelit kontaktní branku.

O tu se postaral nažhavený Mike Modano, jenž tak bodoval již ve třetím zápase v řadě. V 7. minutě, pouhých 7 vteřin po návratu vyloučeného Morrowa na led, se Modano právě po spolupráci s kapitánem svého celku prosadil proti uzdravenému gólmanu Jean-Sebastianu Giguerovi střelou zápěstím a srovnal na 1:1.

První úspěšný střelec Hvězd se tak mohl radovat ze své již 20. branky letošní sezóny. Je to už pošestnácté, co se tolik gólů povedlo zkušenému Američanovi v jeho osmnáctileté kariéře nastřílet za sezónu.

Radost jemu i celému týmu však v 15. minutě zkazil střelec první branky zápasu Mathieu Schneider. Ten se dostal do zakončení poté, co jeho spoluhráč Selänne vyhrál v souboji o puk za bránou hostí a přihrál na Ryana Getzlafa. Ten už jen rozjetému Schneiderovi lehce poslal kotouč a zkušený obránce se ranou z mezikruží podruhé v zápase nemýlil – 2:1.

Hagman posílá Stars do prodloužení

Ve třetí třetině již byli Stars lepším týmem. Svého soupeře nejen že přestříleli 13:10, ani jednou se neprohřešili proti pravidlům, ale navíc také dokázali vstřelit srovnávací gól, jenž je posunul do prodloužení.

Ten padl v úvodu a prsty v něm měla dvojice Hagman – Petersen. Na konci 2. minuty se první zmíněný dostal k domácí svatyni, před níž mu však kotouč z hole sjel a to díky dvou bránícím hráčům Ducks, kteří Niklase Hagmana "scvakli" mezi sebe. Puk se posléze snažil rozehrát Marc-Andre Bergeron za bránou, ovšem napadající Toby Petersen mu jeho pokus nastavením vlastní hole zmařil. Odražený kotouč dorazil až k Hagmanovi, který z kraje pravého kruhu srovnal na 2:2.

Stars se pak při jedné z vlastních přesilovek málem znovu dostali do jednogólové ztráty, když se po sérii nepřesností z jejich strany dostal do překvapivého zakončení Travis Moen. Jeho přízemní střela však naštěstí pro Hvězdy skončila na tyči.

"Chtěli jsme vyhrát v základní hrací době, protože chceme začít play-off na domácím ledě. Nehráli jsme úplně nejlépe."
gólman Stars Marty Turco

V nastavených pěti minutách již žádný gól nepadl. Kačeři během nich přestříleli Hvězdy z Dallasu v poměru 5:3.

Samostatné nájezdy

Rozhodující souboj na samostatné nájezdy otevřel neúspěšnou kličkou Ryan Getzlaf. Na druhé straně se ke své první penaltě v dresu Stars rozjela poslední posila z Tampy Brad Richards a ta jí bez veškerého respektu úspěšně proměnila v gól, když svižnou ranou mezi betony překonala gólmana Giguera.

Pak si však Marty Turco nepohlídal slabou střelu Teemu Seläneho a rázem to bylo 1:1. Neméně zkušený Mike Modano svůj nájezd na opačné straně neproměnil a Chris Kunitz tak mohl dostat svůj tým do vedení, což se mu ladnou kličkou do backhandu povedlo – 2:1.

Srovnat stav série na 2:2, takový počin stál před finským útočníkem Jere Lehtinenem, ovšem ten svůj pokus neproměnil a Ducks tak nakonec zvítězili v poměru 3:2 po samostatných nájezdech.

"Řekl bych, že jsme byli z těch tří zápasů odehraných během tři a půl dne trochu unavení. Snažili jsme se s tím poprat, dokázali jsme uhrát bod."