Dallas – Phoenix 5:4 pp (2:1, 0:2, 2:1, 1:0)

Mike Ribeiro vstřelil dvě branky, včetně té vítězné
(Autor – AP Photo/LM Otero)

Napínavý souboj divizních rivalů rozhod Mike Ribeiro až v prodloužení.

Morrow vyrovnává, Hagman posílá Stars do vedení

Dallas nenačal utkání úplně bezchybně a odměnou mu bylo vedení hostujících Coyotes. Hned ve 4. minutě se rozjel po pravém křídle Fredrik Sjöström a pohotovou střelou k první tyči poslal Kojoty do vedení – 0:1.

Odpověď Stars na sebe nenechala dlouho čekat a vzal si ji na starost muž nejpovolanější – uzdravený kapitán Brenden Morrow. Ve středním pásmu rozjel rychlou akci, poslal kotouč na pravé křídlo, odkud mu Stu Barnes poslal dlouhou přihrávku do jízdy až před samotnou branku, kde byl Morrow první a pohotově zavěsil – 1:1. Barnesova přihrávka letěla po celou dobu vzduchem a jakmile se puk dotkl ledu, Morrow ho poslal do sítě.

První vedení Dallasu v zápase si vzala za své finská letka. Jokinen přihrál od mantinelu Lehtinenovi do pravého kruhu. Jeho střelu bez přípravy hosté zblokovali tak nešťastně, že se dostala k volnému Hagmanovi, který jej odrazem o gólmanovu výstroj poslal do sítě – 2:1.

Coyotes otáčejí skóre, Smith střídá

Kojoti však dokázali na branku Niklase Hagmana odpovědět ve druhé třetině a to hned dvojnásobným způsobem.

Ve 4. minutě vyhrál pro Morrise buly Owen Nolan, Derek Morris poslal puk od modré čáry rovnou do sítě a hosté si do statistik zapsali první využitou přesilovku v zápase – 2:2.

O vedení Phoenixu se postaral Mathias Tjärnqvist, ještě nedávno hráč Dallasu, když přesnou tečí Boyntonovy střely poslal puk k tyči. Byla to třetí střela Phoenixu ve druhé třetině a poněvadž dvě z nich skončily v síti, střídali se v domácí brance gólmani.

Doan posílá zápas do prodloužení

O vyrovnání se postaral centr čtvrté domácí formace. V 6. minutě zavřel Dallas hosty v pásmu. Nagy přistrčil puk k pravé tyči Ribeirovi, který naznačil pohybem, že vyjíždí před branku, aby si překvapivě stáhl kotouč a poslal jej mezi Tellqvistovým betonem a tyčí do sítě. Vskutku ekvilibristický kousek – 3:3.

Za nerozhodného stavu se hostím naskytla výhoda samostatného nájezdu, když si po Zubovově chybě pomohl faulem Philippe Boucher. Shayne Doan ale penaltu nedokázal proměnit, Turco jeho střelu tečoval lapačkou a vytěsnil tak puk nad horní tyč.

Necelých pět minut před koncem zápasu se Dallasu naskytla možnost dvojnásobné početní převahy a Sergej Zubov ji přesnou střelou z mězikruží dokázal využít. Ani tentokrát ale nebylo rozhodnuto.

Půldruhé minuty před koncem třetiny totiž zavezl puk do pásma Niko Kapanen, Reinprecht jej posunul do středu na najíždějícího Doana, jehož střela se otřela o tyč a skončila v síti. Coyotes využili dvojnásobnou přesilovku umocněnou o odvolaného gólmana – 4:4.

"Snažíte se zatlačit soupeře do pásma a donutit ho kapitulovat a oni nás k tomu donutili. Vlastně my jsme je k tomu donutili jako první, když jsme využili dvojnásobnou přesilovku, ale pak jsme to samé nabídli jim a přitom jsme k tomu neměli žádný důvod. To se nesmí stát! To je to, co prohrává mužstvům zápasy, to je to, co prohrává mužstvům série. Ještě se musíme hodně učit, jak udržet vedení až do konce."

Ribeiro rozhoduje

V prodloužení byl vyloučen za nedovolené bránění Nick Boynton a v přesilovce čtyřech proti třem Stars rozhodli. Philippe Boucher střílel a v předbrankovém prostoru se nejlépe zorientoval Mike Ribeiro. Uvolněný puk rychle poslal do sítě. Keith Ballard přispěchal na pomoc pozdě a nic na tom nezměnily ani tři krosčeky, které Ribeirovi uštědřil do zad, o vítězi již bylo rozhodnuto

"Jeden večer najdete způsob jak prohrát, jiný večer najdete způsob jak zvítězit. Na chvíli to dnes vypadalo, že jsme našli způsob jak prohrát."

Dobyli jsme Vídeň

Shrnutí mistrovství světa ve Vídni, kde čeští reprezentanti vybojovali zlaté medaile