Vancouver – Dallas 0:1 pp (0:0, 0:0, 0:0, 0:1)

Stav série 2:3

Kotouč po teči Brendena Morrowa plachtí do Luongovy branky
(Autor – Getty Images/Jeff Vinnick)

Zápasy série s Vancouverem

Zápas číslo pět mohl být pro Dallas tím posledním v sezóně. Vancouver mohl a také chtěl sérii ukončit už nyní. V brance Dallasu ale stál nepřekonatelný Marty Turco a v prodloužení rozhodl kapitán Brenden Morrow. Dallas ještě stále žije.

Do sestavy Dallasu se nevešli Antti Miettinen a kvůli zranění Jussi Jokinen. Nahradili je Loui Eriksson a uzdravený Eric Lindros. Vancouveru chyběli zranění Matt Cooke a Ryan Kessler.

Turco drží Dallas nad vodou

1. Třetina

Dallas oproti minulým zápasům nezačal utkání se třetí Halpernovou formací, ale s tou první Modanovou a hned z toho byla nepříjemná polízanice. V útočném pásmu ztratil puk u mantinelu Morrow s Lehtinenem a na odražený kotouč si najel Bryan Smolinski. V pohodě přesprintoval Zubova, ale jeho střelu Turco vytáhl lapačkou mimo tři tyče.

V hale General Motors Place vládla vynikající atmosféra, jenž domácí doslova a do písmene hnala za vítězstvím. Na začátku třetí minuty si pomohl faulem Niklas Hagman a tlak domácích se ještě zvýšil, ale Stars dokázali odolat.

Naopak v 9. minutě šel na trestnou Jeff Cowan. Jenže v přesilové hře namazal Morrow Burrowsovi, jenž stíhán Boucherem a Zubovem uháněl na branku Dallasu, ale minul ji. Ještě v téže přesilové hře se dostal po Lehtinenově přihrávce mezi beky Vancouveru Jeff Halpern, ale díky zásahu Sopelovy hole minul.

Hrubou chybu udělal v závěru první třetiny za vlastní brankou Darryl Sydor, ale domácí nabídnutou příležitostí pohrdli. Sydor mimochodem chyboval v rozehrávce už po několikáté s této sérii, ale Vancouver jeho chyby prozatím potrestat nedokázal. Prozatím…

Ani Luongo nezůstává pozadu

Pokud se dá říci, že první třetina patřila Vancouveru, což se říci dá, pak ta druhá patřila Dallasu.

V 6. minutě se ve středním pásmu rozjel Mike Modano. Na modré prostrčil puk vedle nohou Brendena Morrowa, prohnal se okolo Mitchella a nacentroval před bránu, kde operoval Morrow. Domácí ale před Morrowem puk ukryli.

Jen o chvíli později nevyřešil dobře situaci dvou proti jednomu Lindros s Erikssonem.

Skvělou příležitost Canucks zlikvidoval Marty Turco, když po efektním přisunutí Henrika Sedina střílel Bryan Smolinski.

Výborným napadáním získal pro Nagyho šanci Brenden Morrow, ale Luongo byl pozorný a Nagy ho nijak zvlášť nepřekvapil. O necelou minutu později se v šanci ocitl Joel Lundqvist, ale Luongo byl opět na místě.

Loui Eriksson o vlas míjí vlastní bránu

Na konci druhé minuty bylo signalizováno vyloučení Marcuse Näslunda a v ponechané výhodě, kdy Marty Turco odjel na střídačku, přišel kuriózní okamžik. Loui Eriksson hledal zpětnou příhrou na modré čáře volného Mika Modana, toho ale puk minul, odrazil se od mantinelu a směřoval na branku Dallasu, která byla díky absenci odvolaného Turca prázdná. Asi nemusím nikomu připomínat, že takový gól v NHL samozřejmě platí, ale kotouč jen těsně minul pravou tyč dallaské branky.

"Nemohl jsem se na to dívat. Někdo na lavičce prohlásil, že to je rozhodující moment a že teď už nemůžeme prohrát a všichni zabrali."
Dave Tippett

V 17. minutě zavezl puk do pásma Mike Ribeiro a Stephane Robidas střílel z tandemu bez přípravy. Puk sice Luongovi propadl, ale skončil těsně vedle branky.

Před Turcem se o chvíli později ocitl zcela osamocen Marcus Näslund, ale hostujícího gólmana překonat nedokázal.

"Marty předvedl dnes večer neuvěřitelný výkon. Dal nám šanci na vítězství a tak dlouho zastavoval všechny puky, až se nám zápas podařilo zlomit."
Brenden Morrow

V závěru třetiny se před Turca pokoušel dostat Daniel Sedin, ale obětavým zákrokem ho o kotouč připravil Trevor Daley.

Třetí třetina byla poměrně vyrovnaná s šancemi na obou stranách, ale gól ne a ne padnout. Rozhodnout tedy muselo prodloužení.

Brenden Morrow skóruje

Prodloužení

Dallasu se v této důležité disciplíně poslední roky hrubě nedaří a v této sérii s Vancouverem již dvakrát odešli hráči Stars se sklopenou hlavou, ale tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.

A ono se opravdu utrhlo.

Nejdřív nebezpečně střílel po Ribeirově příhře Mattias Norström, ale Luongo byl připraven. Poté ve 3. minutě předvedl Philippe Boucher u mantinelu hit zralý na vyloučení, ale píšťalka rozhodčího zůstala němá.

O minutu později opět vyzkoušel Luongovu pozornost Lehtinen, ale neúspěšně. Ještě v téže minutě jej napodobil Halpern po skvělém Barnesově uvolnění o brankovou konstrukci. Luongo tečoval puk lapačkou a ten skončil mimo.

Rozhodnutí přinesla sedmá minuta.

Domácí pykali za přílišné množství hráčů na ledové ploše. V přesilové hře poslal kotouč od levého mantinelu na modrou Ribeiro, Zubov si počkal a vystřelil až byl před brankou připraven Brenden Morrow. Kapitán Dallasu střelu tečoval, puk obloučkem přeplachtil bezmocného Luonga a skončil v síti.

"Přesně tohle žádáte od vašich lídrů. Oni mohou v kabině mluvit, ale pak musí vyjet na led a podpořit to svou hrou. Teprve pak to jsou ty opravdové vůdčí osobnosti, které hledáte. A přesně tohle pro nás dnes večer Brenden udělal."

Dallas vyhrál v prodloužení 1:0, snížil stav série na 2:3 a vynutil si šestý zápas. Ten se odehraje v noci na neděli v American Airlines Center a Stars budou opět bojovat o holé přežití.

"Je to velké zklamání, ale zápas už skončil. Teď musíme jet do Dallasu a čtvrté vítězství vybojovat tam."
Roberto Luongo
"Byla to velká bitva, kterou rozhodl jediný gól. Teď se už těšíme na naše fanoušky a chceme pro ně vybojovat vítězství."