Vancouver – Dallas 5:4 pp (1:1, 2:1, 1:2, 0:0, 0:0, 0:0, 1:0)

Stav série 0:1

Turco inkasuje po střele Henrika Sedina, Vancouver vítězí 5:4
(Autor – AP Photo/Chuck Stoody)

Zápasy série s Vancouverem

Canucks a Stars, jedna z nejvyrovnanějších dvojic letošního play off. V prvním vzájemném zápase, hraném ve Vancouveru, se tato prognóza potvrdila. Zápas šel za stavu 4:4 až do čtvrtého prodloužení, v němž rozhodl Henrik Sedin.

Do sestavy Dallasu se vrátili po zranění Jere Lehtinen (dolní část těla) a Darryl Sydor (ruka).

Dvougólový start

Duely dvou výborně bránicích týmů měly podle předpokladů přinášet málo branek. Skvělá obrana a neméně kvalitní gólmani na obou stranách pro takovéto uvažování přímo vyzývali.

První gól však padl nečekaně rychle. V 5. minutě se v souboji za Turcovou bránou vyznamenal Henrik Sedin. Byl sice tísněn Zubovem a Miettinenem, přesto dokázal vyslat kotouč za sebe, na své dvojče Daniela. Ten zpoza branky přihrával na dalšího spoluhráče, když to však směr puku změnila brusle Darryla Sydora. Bezmocný Turco tak neměl čas zareagovat – 1:0.

Takřka o minutu později měli Stars možnost využít první přesilovou hru. Vedle Zubova se netradičně postavil Sydor, avšak Hvězdám ke srovnání stačila střela jejich kapitána. Brenden Morrow z mezikruží vyslal nízkou střelu, naprosto přesně k pravé tyči Luongovy brány. Nováček play off byl možná i díky Jokinenově stínění znervózněn a střelu si nepohlídal – 1:1.

V 6. minutě se mohlo skóre opět navýšit ve prospěch domácího celku. Dva hráči Stars byli totiž vyloučeni a poskytli tak svému soupeři bezmála dvouminutovou početní převahu 5 na 3. V ní však kraloval Turco, jenž Canucks žádnou obměnu skóre nedovolil.

Po návratu prvního vyloučeného, Niklase Hagmana, se tentýž hráč záhy uvolnil do brejku, ve kterém měl však díky napadajícímu Kevinu Bieksovi hodně ztíženou práci. Luongo nakonec jeho backhand kryl.

I přes četné příležitosti obou týmů se na skóre velmi vyrovnané třetiny nic nezměnilo.

Markus Näslund posílá Vancouver do vedení

Dallas si ze začátku třetiny vytvořil tlak, ovšem již v 7. minutě bylo všechno jinak. Na začátku zmíněné minuty byl za sekání vyloučen Mike Ribeiro. V přesilové hře si hráči Canucks nejprve přihrávali z jednoho rohu kluziště do druhého, až nakonec našli těsně před pravým kruhem Mattiase Öhlunda. Ten golfovou střelou vyslal puk přesně a tvrdě do pravé šibenice klece Marty Turca, který díky clonícím hráčům vůbec nic neviděl – 2:1.

Obrana Stars o chvíli později chybovala. Nebýt vyjetí Martyho Turca a jeho následného faulu (2 minuty za podražení), na rozjetého Jana Bulise, mohl být rozdíl skóre již dvoubrankový.

Na samém začátku 11. minuty dokázali hosté výsledek opět zkorigovat. Zasloužil se o to svou první trefou v play off hbitý obránce Trevor Daley. Na modré čáře zachytil přesnou přihrávku od Brendena Morrowa. V hlavě mu bleskově proběhla myšlenka vystřelit, i když před ním byli dva bránící hráči domácích. Luongo tak podobně jako jeho protějšek před pár minutami neměl situaci pod dohledem a kotouč neviděl – 2:2.

Smutek domácích trval jen necelé čtyři minuty. V čase 13:47, se po hrubé chybě Trevora Daleye, dostal ke kotouči Markus Näslund. Daleymu se nepodařilo ukočírovat příhru od Ribeira a následně puk odpálit do bezpečí, načež se kapitán domácích v nabídnuté šanci nemýlil – 3:2. Daley tak nejdříve pro tým vybojoval srovnání, následně ho o něj připravil.

Stars měli do konce třetiny několik příležitostí na vyrovnání, avšak jak střela Mika Modana z přesilovky, tak ani tečovaný pokus Jere Lehtinena před koncem dějství nic než vzrušení diváků nepřinesl.

Stars přestříleli Canucks 13-8. V průběhu druhé třetiny byl zraněn domácí forvard Matt Cooke a do zápasu se již nevrátil.

Miettinen s Nagym vybojovali prodloužení

Dění z 8. minuty třetí třetiny muselo příznivcům týmu z Texasu pěkně pocuchat nervy. Po velmi kuriózní trefě Briana Smolinskiho se totiž Dallas dostal do dvougólové ztráty.

Gólovou přihrávku obstaral netradičným způsobem bek Vancouveru Sami Salo. Ten se od modré čáry snažil vystřelit. Kotouč ovšem tečoval Boucherovu rukavici, odrazil se od plexiskla za bránou a dopadl zpět na led, bohužel pro hosty přímo do Turcova brankoviště. Smolinski měl práci ulehčenou špatně bránicím Boucherem a tak nebylo problémem zavěsit – 4:2.

Naštěstí pro Stars na sebe kontaktní gól nenechal dlouho čekat. Už v 8. minutě se o něj postaral finský útočník Antti Miettinen. V souboji po odražené střele Hagmana, byl Miettinen důraznější než Mitchell a gólem tak vrátil Dallasu naději – 4:3.

Tlak Stars poté stále stoupal, až si z něj hráči vydobyli srovnávací branku. V čase 13:46 se o ni postaral Ladislav Nagy, posila, jenž měla pomoci týmu Hvězd právě v soubojích o Stanley Cup.

U branky byl opět Antti Miettinen, jemuž se nepodařilo vystřelit. Odraženého kotouče se zmocnil, v celém zápase velice aktivní, Ladislav Nagy, a střelou mezi betony poslal svůj tým do prodloužení – 4:4.

Stars ve třetině opět vysoko svého soupeře přestříleli, tentokrát dokonce 16-3.

1. Prodloužení

V prodloužení to vypadalo podobně jako při první třetině, snad jen až na to, že se tolik nestřílelo. Hra byla velmi vyrovnaná, žádný tým samozřejmě nechtěl udělat chybu.

Oba brankáři předváděli své umění. Roberto Luongo zastavil nebezpečnou střelu Louiho Erikssona. Na druhé straně byl k vidění svižný pokus Taylora Pyatta, Turco však lapačkou kryl.

Canucks si zahráli jednu přesilovou hru, branku z ní však nevytěžili. Vancouveru se v prodloužení zranil další hráč. Po souboji Alexandra Burrowse se Stephanem Robidasem, se prvně jmenovaný po naražení na hrazení zranil a do zápasu už nezasáhl.

2. Prodloužení

Druhé prodloužení vyznělo výrazně pro hokejisty Dallasu. Ti v něm vyslali několik velmi nebezpečných střel, hráli dokonce i 39 vteřinovou přesilovku 5 na 3, ovšem ke kýžené rozhodující trefě to nevedlo. Stříleli obránci, nejsilnější útočná zbraň Stars, pálili útočníci, Luongo však všechny příležitosti až neuvěřitelně spolehlivě kryl.

I přes velký rozdíl vyslaných střel (12-3 pro Stars), se domácí tým dostal do dvou zajímavých příležitostí. Střela Henrika Sedina ze 13. minuty, po níž Turco efektně hmátl do vzduchu lapačkou. Pět vteřin nato, střela Lukáše Krajíčka, po vyhraném vhazování, od modré.

Dvacet pět vteřin před sirénou, našel Jussi Jokinen ve středu útočné třetiny Stua Barnese, jenž střelou z první nastřelil břevno.

3. Prodloužení

Canucks se po 100 minutách čistého herního času herně vzchopili a dali zapomenout na výkon z druhého prodloužení.

Turca prověřil střelou z levého křídla český útočník Jan Bulis, následně se z pravého dostal do šance Trevor Linden. Obě střely však Marty Turco kryl.

"Cítil jsem se na ledě dobře, čím déle zápas pokračoval, tím více jsem se cítil silnější."
Marty Turco

Marty si v zápase připsal několik skvělých zákroků. Ten největší přišel v 12. minutě. Sami Salo střílel bez přípravy od modré čáry a Turco skvělým zákrokem vyrážečkou puk vyrazil.

4. Prodloužení

Unavení hráči, ospalí fanoušci, nespočet úchvatných hokejových chvil, celkem 6 dvacetiminutových třetin, sedmá se právě chýlila do svého konce.

V čase 18:06 přišel gól, který celý tento zápas ukončil. Brance předcházela střela Samiho Sala, Turco ji vyrazil vlevo na připraveného Henrika Sedina. Ten jeho klec objel, ovšem na hranici levého kruhu o kotouč přišel. K puku se dostal Öhlund, přihrál zpět za branku na Daniela Sedina. Ten dallaskou svatyni hbitě objel a poslepu před ní našel své dvojče Henrika. Henrik Sedin nezadržitelně skóroval a ukončil šestý nejdelší zápas v celé historii NHL (138 minut a 6 vteřin čistého herního času).

"Jsem na kluky vážně moc hrdý. Sáhli jsme si na dno sil, Roberto Luongo nás držel a vyhráli jsme první zápas."
hlavní trenér Canucks, Alain Vigneault
"Odejít z ledu byla velká úleva. Prohrát zápas by bylo tvrdé."
Henrik Sedin

Dallas tak i díky velké smůle prohrál. Pod koučem Davem Tippettem se mu v prvním zápase play off ještě nikdy vyhrát nepodařilo. Naposledy Stars vyhráli první zápas v roce 2001, v sérii proti Edmonton Oilers…

"Semkneme se a budeme bojovat dál. V pátek hráči nastoupí do úplně nového zápasu. Budeme se snažit jej zvládnout a najít způsob jak zvítězit."