9. 3. 07 Dallas šlape vodu  R. Štolpa

St. Louis – Dallas 5:3 (1:0, 2:1, 2:2)

Mike Smith inkasuje úvodní gól z hole Erica Brewera
(Autor – AP Photo/Jeff Roberson)

Dva dny volna ani změny ve složení útočných formací Dallasu úspěch nepřinesly. Oslabené St. Louis si v pohodě dokráčelo pro další vítězství.

Další špatný začátek

Dallas vstoupil do utkání špatně a pomalu se tyhle zlé začátky stávají pravidlem. V posledních čtyřech zápasech Dallas inkasoval jako první a v posledních třech dokonce inkasoval góly dva. Do tohoto výčtu samozřejmě počítejte i tenhle zápas v St. Louis.

Jak už bylo řečeno, skóre zápasu otevřel na začátku druhé minuty Eric Brewer. Pro Brewera to byl osmý kanadský bod v posledních osmi zápasech.

Dallas měl možnost skóre srovnat, když se na trestné lavici sešli Brad Boyes a Bryce Salvador. Pobyli spolu na trestné lavici bez pěti vteřin půldruhé minuty a pak se na led v klidu vrátili, Stars nedokázali dvojnásobnou přesilovku využít.

"Dvojnásobné přesilovky byly rozhodujícím momentem zápasu. Při nich zkrátka musíte najít způsob jak skórovat."
Philippe Boucher

Blues zvyšují náskok

Stars nezachytili nástup nejen do první, ale i do druhé třetiny. Na začátku druhé minuty byl vyloučen Stephane Robidas a v přesilové hře domácí skórovali. Na konci přesilovkové souhry byl veterán Doug Weight, když doklepával po Boyesově příhře kotouč do poloprázdné branky – 2:0.

Dallas dokázal na dvoubrankové vedení konečně odpovědět. Eriksson přenechal kotouč Chrisu Connerovi, jenž našel v mezikruží volného Mika Modana. Jeho pohotová střela skončila za zády Curtise Sanforda. Chriss Conner byl před zápasem povolán z farmářského týmu Iowa Stars, kde v posledních šesti zápasech vstřelil pět branek.

Nadšení z jednogólového zápasu nevydrželo hostím dlouho. Necelé dvě minuty po gólu odešel na trestnou Modano a v přesilovce mohl zvýšit Petr Čajánek. Dallas se sice ubránil, ale po půlminutě následovala další šance, tentokrát v podání Erica Brewera a další oslabení, jenž měl na svědomí Sergej Zubov.

V 15. minutě zahrál vysokou holí Eric Lindros a následovala pěstní potyčka s Barretem Jackmanem. Ani tuto přesilovku domácí nevyužili, ale Dallas trestu neunikl. Ještě před přestávkou prošel elitní obranou Sydor – Zubov jako nůž máslem Jay McClement, prostrčil puk na volného Lee Stempniaka, který v přímém souboji nedal Smithovi šanci a poslal kotouč zkušeně pod víko – 3:1.

Převaha Stars ke zvratu nevedla

Do třetí části změnil trenér složení jednotlivých útočných formací. Mezi náhradníky posadil Ribeira, Nagyho, kteří zasáhli ve třetí třetině do hry jen na dvě střídání, Lindros nezasáhl do hry pro zranění vůbec. Tippett obnovil finskou spolupráci Hagman – Jokinen – Miettinen a sestavil útok Barnes – Halpern – Lehtinen.

Změny přinesly tolik očekávané zlepšení, zejména Halpernova a Modanova formace předvedla několik velmi dobrých střídání a Jere Lehtinen snížil ve čtvrté minutě na rozdíl jediného gólu. Brance předcházela vyložená příležitost, kterou však Ville Nieminen nedokázal proměnit.

"Ve třetí třetině jsme předvedli nejlepší hru dnešního večera, ale takto jsme měli hrát už od začátku. Pak by se zřejmě
utkání vyvíjelo úplně jinak."

Mike Modano

Tak jako v té první, měl Dallas i ve třetí třetině šanci snížit vedení St. Louis, když hrál dvojnásobnou přesilovku. Ale za minutu a 19 vteřin mířila na Sanforda pouze dorážka z hole Jere Lehtinena a to je opravdu málo.

To domácí Blues neměli s produktivitou problémy. V akci dvou proti dvěma volil sice v 17. minutě Petr Čajánek střelu, kterou Mike Smith ztlumil, ovšem volný kotouč poslal do sítě nehlídaný Brad Boyes – 4:2.

Dvě minuty před koncem odvolal Dallas gólmana ve snaze zápas ještě zkomplikovat, ale výsledkem byl gól do prázdné branky, jenž vstřelil Doug Weight – 5:2.

V poslední minutě byl ještě vyloučen Jamal Mayers a Philippe Boucher dokázal přesilovou hru využít, ale na zdramatizování zápasu bylo už příliš pozdě. Do konce zbývalo pouhých 12 vteřin.

St. Louis sice před uzávěrkou přestupů vyměnilo Keitha Tkachuka a Billa Guerina, chyběli mu zranění Martin Ručinský, Dan Hinote, Vladimír Országh, Jay McKee a Manny Legace, ale na Dallas v pohodě stačila i sestava plná náhradníků.

"Potřebujeme zejména poctivou práci a budeme hledat hráče, kteří ji na ledě odvedou. Někteří ji skutečně předvádějí, ale jiní nehrají ani zdaleka tak dobře, jak mohou. Budeme nasazovat hráče, kteří chtějí tvrdě makat. Vlažní technici hrající bez nasazení nikomu v této části sezóny nepomohou. Je zbytečné popisovat, jak moc jsem našimi hráči zklamán."

Nagy – Halpern – Lindros

Lee Stempniak v souboji s Antti Miettinenem
Radek Dvořák se snaží dostat kotouč do sítě.
Brad Boyes bojuje o puk s Niklasem Hagmanem
Curtis Sanford zasahuje

Předchozí zápas - Sharks stačila jediná střela
Následující zápas - Marty Turco vychytal Modrokabátnikov

Dobyli jsme Vídeň

Shrnutí mistrovství světa ve Vídni, kde čeští reprezentanti vybojovali zlaté medaile