Stav série 1:3

Vancouver vede 3:1 na zápasy a je blízko k postupu
(Autor – AP Photo/Donna McWilliam)

Zápasy série s Vancouverem

Hráči Stars ani ve druhém domácím zápase neuspěli a už potřetí v sérii prohráli. Výsledkem 1:2 po základní hrací době se tak Vancouver ujmul vedení 3:1 na zápasy. K postupu do druhého kola už mu zbývá jediné vítězství.

Do sestavy Canucks se po více než měsíčním léčení zraněného kolene vrátil Josh Green. Jeho schopnosti jsou využívány zejména při hrách v oslabení.

Nevyužité přesilovky

Hvězdy musely v zápase zvítězit, aby si udržely reálnou šanci na postup do druhého kola. Úkol to byl nelehký. Doma v play off tým už pětkrát v řadě neuspěl.

Fauly Vancouveru z prvního dějství mu však k tomu mohly významně napomoci. Tři početní převahy 5 na 4, jedna 5 na 3. Domácí v nich častokrát dostali Canucks pod tlak a vytvořili si tak několik gólových příležitostí, obzvlášť pak při zmíněném dvojnásobném vyloučení. V něm Mike Ribeiro vybídl příhrou ke skórování Jere Lehtinena. Finský útočník ale před odkrytým brankovým prostorem kotouč zoufale minul.

Hra nebyla jednostranná, do šancí se dostávali i hráči hostí. Největší příležitost měl na samém konci třetiny Trevor Linden. Marty Turco proti němu ovšem vytasil naprosto neuvěřitelný zákrok, asi nejpohlednější z celého zápasu. Linden na něj chtěl vyzrát střelou volejem z úhlu, jenže Turco v protipohybu zastavil kotouč svým levým betonem.

Nejen tímto, ale i řadou předchozích zákroků z prvních tří zápasů série, si Turco získal důvěru fanoušků, které v minulých play off nikdy nenaplňoval pocitem jistoty.

V 6. minutě prvního dějství však tento kanadský gólman udělal první velkou hrubku. Při rozehrávce z vlastního pásma špatně našel spoluhráče a k pomale klouzajícímu puku se rychle přiřítili dva útočníci Vancouveru. Turco se však stačil vrátit a střelu Henrika Sedina vyrazit.

V průběhu třetiny byl hrubým faulem zraněn Ladislav Nagy. Po klopýtnutí u hrazení jej do něj narazil statný zadák Vancouveru Willie Mitchell. Nagymu tekla krev z nosu, ovšem zranění to nebylo vážné a tak pokračoval v zápase dále. To Jussi Jokinen už do zápasu po dvou střídáních nezasáhl. Příčinou bylo natažení svalu v horní části těla a Jussi musel předčasně skončit.

Turco s Luongem drží své týmy

Stars měli po celý zápas problémy se vstřelením gólu. Ani ve druhém dějství se jim skóre navýšit nepovedlo. Účinné bránění přesilových her ze strany Canucks a Luongova neprůstřelnost se staly dvěmi hlavními problémy domácího celku.

O poznání lépe jim však šly osobní souboje. V jejich statistice Dallas výrazně dominoval (36 hitů rozdaných od hráčů Stars, 18 ze strany Canucks – součty z celého utkání).

Na konci 3. minuty druhé třetiny byla k vidění kuriózní situace. Po ostrém střetu Steve Otta s Taylorem Pyattem hlavní rozhodčí přerušil hru. Nikdo ale nebyl zraněn, důvod pozastavení byl daleko překvapivější. Pyattovo tělo se totiž stalo nástrojem k vyhození plexiskla z jeho rámu. Ottovi se to povedlo přímo před zraky trestoměřičů, u červené čáry.

Skvělou práci v zápase opět odváděla Halpernova formace, která protihráčům často nedovolovala pronikat do útočného pásma. Několik zajímavých defenzivních zákroků si připsal i Mike Modano, jenže co naplat, když se v útočných fázích nijak výrazně neprojevoval. Za celý zápas ani jednou nevystřelil na bránu!

"V útočném pásmu není příliš mnoho místa ani prostoru k pohybu. Jejich útočníci se totiž často vracejí a tak vznikají situace, kdy útočíme ve třech proti pěti."
Mike Modano

V závěru se ještě skvělým zákrokem vyznamenal Roberto Luongo, když ve skrumáži natáhnul své tělo napříč celou brankou a tím účinně zabránil hráčům Stars ve skórování.

Dallas přestřílel Vancouver 12-10. Marty Turco měl stejně jako jeho protějšek během dějství častokrát napilno, ovšem i on svou formu potvrdil a neinkasoval.

Trevor Linden střílí vítěznou branku

Domácí do třetí třetiny vlétli ve velkém stylu. Bezmála šest minut soustavně na Luongovu branku tlačili a hostům tak prakticky nedovolili ohrozit svou svatyni.

Efekt toho všeho byl však paradoxně opačný. V 10. minutě otevřel skóre výstavní ranou z první Mattias Öhlund. Brian Smolinski vyslal od pravého kruhu střelu, jenž minula Turcovu bránu a od mantinelu za ní se odrazila na levé křídlo. Tam byl naneštěstí pro Stars připraven Öhlund, proti jehož trefě Turco moc šancí na zásah neměl – 0:1.

Zdrcení fanoušci si zřejmě moc nadějí na otočení zápasu nedělali. Vždyť jejich týmu se celých 50 minut nepovedlo skórovat, byť k tomu měli několikrát opravdu blízko, a po případném srovnání a následném udržení brankového stavu by je čekala hra v prodloužení, které texaský klub v play off poslední dobou moc často nevyhrává.

Dnešní gólový půst se jim ale přeci jenom utnout povedlo. V 13. minutě se o to postaral tvrdou střelou od modré Darryl Sydor. Asistenci si připsal Ladislav Nagy, když v pravou chvíli uviděl zdviženou Sydorovu hokejku, znamení k přihrávce. Příčný pas přes celou šíři kluziště doputoval na místo určení a osamocený bek domácích po zpracování vystřelil. Luongo díky Morrowově clonění puk neviděl a tak v American Airlines Center propukla vlna jásotu a radosti – 1:1.

Stars však potřebovali ještě jeden gól, nemohli zase spoléhat na jedinou branku a následné prodlužování. V předchozím zápase se jim takový přístup hrubě vymstil.

Jenže bohužel nic takového nepřišlo. Ba co hůř, Dallas podruhé v zápase inkasoval. Přesně za dvě minuty po Sydorově srovnání se prosadil Trevor Linden. Domácím se opět nepodařilo odvrátit nátlak Canucks v obranném pásmu, z čehož jejich protivníci vytěžili vítěznou branku zápasu. Pyatt vyslal střelu z otočky, jenž Turco vyrazil betonem na levou stranu. Z té vyslal nedůraznou střelu Willie Mitchell, která však stačila k dalšímu odražení puku od Turca. Tentokrát se však kotouč dostal přímo před Lindena, který i přes snahu bránícího Norströma vsítil rozhodující gól – 1:2.

Dallas Stars zbývalo ke srovnání skóre pět a půl minut. Téměř by se jim to povedlo, v 18. minutě totiž Mike Ribeiro hbitě proklouznul obranou Vancouveru a celou individuální akci zakončil střelou mezi Luongovy betony. Puk se za gólmana skutečně dostal, doklouzal se až k brankové čáře. Celá hala, včetně lavičky Stars, v tu chvíli burácela s oslavou, načež přispěchal zachránce Canucks Willie Mitchell a puk z hrany pomezní linie hbitým zásahem odpálil pryč do bezpečí.

Rozhodčí stojící za brankou signalizoval neplatnost gólu, stejně tak jako to tvrdil zachránce Mitchell u své lavičky spoluhráčům.

"Mitchell přijel ke střídačce a řekl, že puk čáru nepřesáhl. Vždycky se ptáte toho, kdo u takových situací je. Takový hráč vám přece nebude lhát."
Trevor Linden
"Je to čestný člověk, takže jsem mu věřil."
Trenér Canucks Alain Vigneault

Videorozhodčí jim dal skutečně zapravdu.

"Bylo to velmi těsné. Puk se dostal na čáru, ale jen těsně ji nepřešel."
Mike Ribeiro

Dave Tippett ještě před koncem odvolal Turca z brány, ale ani hra o jednoho muže navíc Dallasu gól nepřinesla.

Série se tak za stavu 3:1 pro Vancouver vrací do Kanady. Stars ještě nikdy sérii z 3:1 na 3:4 neotočili. V celé historii NHL se to podařilo pouze 20 týmům z 210, naposledy v roce 2004.

"Ještě to můžeme celé vyhrát. Když jsme prohrávali, byli jsme lepším týmem. Vím, že příští zápas odehrajeme s větším nasazením."
Marty Turco
"Můžeme to doma celé ukončit. Máme na to skvělou příležitost, takže se o to určitě pokusíme."

Dobyli jsme Vídeň

Shrnutí mistrovství světa ve Vídni, kde čeští reprezentanti vybojovali zlaté medaile