12. 10. 05 Modano, Miettinen a Jokinen vystřelili dva body  R. Štolpa

Dallas – Phoenix 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Oleg Saprykin se pokouší skórovat, Marty Turco je proti
(Autor – AP Photo/Tony Gutierrez)

Finští útočníci Antti Miettinen a Jussi Jokinen vstřelili svoje premiérové branky v sezóně. Když se k nim přidal ještě kapitán Mike Modano, dobrá defenziva s Turcem v brance, dostaneme vítězství nad Phoenixem Coyotes v poměru 3:2.

Dave Tippett malinko pozměnil složení útočných formací. Na levém křídle Arnottovy formace nastoupil Brenden Morrow, kterého ve třetím Kapanenově útoku nahradil Antti Miettinen. Dallas hrál poprvní v sezóně na sedm obránců, v sestavě se totiž objevil uzdravený Jon Klemm. To hosté z Arizony na tom byli co se zraněných týče nepoměrně hůře. Chyběl jim Petr Nedvěd, Derek Morris a Mike Ricci . Do branky nastoupil 22 letý mladík David Leveneu.

Miettinen otevírá skóre

Dallas byl v první třetině aktivnějším týmem. Vytvořil si herní převahu ze které pramenily nedovolené zákroky a následně pak přesilové hry. Paradoxně se však skóre měnilo při zcela jiné herní situaci.

Při přesilovce hostí, to na trestné lavici seděl Bill Guerin, fauloval český obránce Zbyněk Michálek. Pro hru čtyřech proti čtyřem poslal Tippett na led rychlonohé Finy Kapanena s Miettinenem, což přineslo kýžené ovoce. Antti Miettinen vystihl chybnou rozehrávku hostí a střelou, která se vešla mezi Leveneuovo rameno a břevno, poslal Dallas do vedení.

Stars sice odcházeli do kabiny s jednobrankovým náskokem, kdyby však domácí dokázali být v koncovce jen o málo efektivnější mohl být rozdíl ve skóre vyšší.

"Marty předvedl v první třetině několik dobrých zákroků a v poli jsme hráli též dobře. Náskok však mohl a měl být větší, protože ve druhé třetině nás hosté přehrávali."
Philippe Boucher

Gauthier srovnává, Jokinen vrací Dallasu vedení

Do druhé třetiny nastoupil zcela jiný Phoenix, než který byl k vidění v úvodu a domácí začali litovat promarněných brankových příležitostí. Ve 4. minutě totiž srovnal Denis Gauthier.

Domácí mohli odpovědět v 18. minutě, když Marty Turco poslal v oslabení na zteč Steve Otta. Ten však tváří v tvář Davidu Leveneuovi neuspěl.

"David chytal výborně. Při zranění Bouchera nás dokáže udržet v zápase. Dnes byl zkrátka fantastický."
Brett Hull

O minutu později už Jussi Jokien mířil o poznání lépe. Modano jej přihrávkou z levého rohu vyzval ke skórování a Jokinen svou první trefu v NHL pověsil pod víko.

"Jussi hrál dobře. Dnes večer předvedl, jak dobrý dokáže být na obou stranách kluziště. Odehrál opravdu elegantní zápas."

Modano skóruje ve vlastním oslabení

Hostům nestačilo varování v podobě samostatného Ottova nájezdu ve vlastním oslabení a tak přišel trest. Při stejné herní situaci totiž Dallas rozhodl utkání. Na trestné lavici seděl Stephane Robidas a hosté udělali hrubou chybu ve střídání, jejímž výsledkem byl samostatný nájezd Morrowa s Modanem a to dokonce dva na nikoho.

Brenden Morrow nachystal Modanovi puk jak na zlatém podnose a pro kapitána Stars již nebylo problém usměrnit puk do zcela odkryté klece gólmana Leveneua.

"Nestává se často, aby jste šli dva na nikoho, zvláště v oslabení."
Mike Modano

Coyotes se přece jen podařilo snížit. V poslední minutě utkání fauloval Trevor Daley a Paul Mara jeho prohřešek ztrestal gólem – 3:2.

"Taková je nová NHL. O vítězství musíte bojovat až do samotného konce, jinak o ně přijdete. Je to dobré pro hokej i pro fanoušky, ne však už pro můj krevní tlak. Díky bohu, že jsem ještě mladý."
Marty Turco

V té chvíli zbývalo 12 vteřin do konce zápasu a tak měli hosté ještě naději utkání zdramatizovat, Mike Modano však vyhrál důležité buly a Phoenix se k puku vůbec nedostal.