8. 12. 05 Lehtinen rozhodl v poslední minutě  R. Štolpa

Dallas – Florida 4:3 (3:0, 0:3, 1:0)

Jere Lehtinen právě otevřel skóre zápasu
(Autor – AP Photo/LM Otero)

Měl to být zápas, ve kterém si to v přímém souboji rozdají Marty Turco a Roberto Luongo. Dva kandidáti na místo brankáře v kanadském národním týmu pro Olympijské hry v Turíně. Vše bylo ale zcela jinak.

Tři góly Dallasu

Při absenci Philippe Bouchera se do první obranné dvojice posunul Trevor Daley, jehož ve třetí obraně zastoupil John Erskine. Dallas začal svižně. Na začátku sedmé minuty centroval puk před bránu Antti Miettinen a Jere Lehtinen jej poslal do Luongovy branky.

Oba dva finové byli i u druhé branky, jejich akci tentokrát zakončil český obránce Martin Škoula. Drtivý nástup Dallasu korunoval ve 14. minutě Trevor Daley, když po levé straně vnikl do třetiny, díky své tradiční rychlosti se dostal až před Luonga a puk mu mezi chrániči zasunul do sítě – 3:0.

Trenér hostí Jacques Martin si vzal oddechový čas, z branky se poroučel Roberto Luongo a nahradil ho Jamie Mclennan. Očekávaný souboj gólmanů tak skončil ve 14. minutě první třetiny.

Tři góly Floridy

Do druhé třetiny nastoupila Florida podobně jako Dallas do té první. Zlepšila pohyb, vypracovala si šance a vstřelila i nějaké ty branky.

V 7. minutě snižoval na 3:1 po přihrávce Mike Van Ryna Juraj Kolník. O dvě minuty později byl z rozhodnutého zápasu zápas jednogólový. Marty Turco vyrazil střelu Jozefa Stümpela a Nathan Horton se v předbrankovém prostoru zorientoval nejlépe.

Vyrovnání si Panthers nachystali na 13. minutu a nemohl jej mít na svědomí nikdo jiný než bývalý centr Stars Joe Nieuwendyk. Florida hrála dvojnásobnou přesilovku, na trestné lavici seděl Sergej Zubov a Brenden Morrow. V mlýnici před brankou byl Nieuwendyk nejpohotovější, vyrovnáno 3:3.

"Ve druhé třetině jsme jim dovolili agresivnější hru. Nehráli jsme jako tým."
Marty Turco

Nazadržitelný Lehtinen

Závěrečná část hry byla opět ve znamení domácího týmu. Florida držela krok jen s pomocí nedovolených zákroků, z nichž rezultovalo celkem šest přesilových her. Dallas však nebyl schopen svoje akce zakončit, vždyť na McLennana šly pouze čtyři střely. I přesto si ta čtvrtá našla cestu do sítě.

"Ve druhé třetině jsme se dokázali vrátit do zápasu a přestože jsme spoustu času strávili v oslabení, zasloužili jsme si lepší osud."
Jacques Martin

V poslední minutě třetí třetiny hrál Dallas přesilovou hru, když na trestné lavici seděl Joel Kwiatkowski. Jeho faul byl minimálně sporný, Miettinen totiž pád notně přifilmoval. V přesilovce vystihl chybnou rozehrávku Mike Modano, bleskurychle zpoza branky našel u první tyče volného Lehtinena, jenž hbitou střelou rozhodl. Do konce zápasu v té chvíli zbývalo 16 vteřin.

"Nemohu si ho vynachválit. Díváte se před sebe na střídačku a přemýšlíte, koho poslat na rozhodující chvíle zápasu. Lehtinen se sám nehlásí, ale když ho pošlete na led, dokáže velké věci a ty z něj dělají velkého hráče. Dnes večer to předvedl naplno."

• Mike Modano – 21:06 min, +1, (0+2)
  • Jere Lehtinen – 18:06 min, +1, (2+1)
  • Jaroslav Svoboda – 8:50 min, +0, (0+0)
  • Martin Škoula – 18:50 min, +1, (1+0)